Czy odchudzanie jest w cenie? – wszystko, co chciałbyś wiedzieć o zawodzie dietetyka

dieta13

Nadwaga i otyłość to najpoważniejsze i najpopularniejsze problemy współczesnego świata. Wpływają one nie tylko na poczucie własnej wartości, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Nasz styl życia wyjątkowo sprzyja przybieraniu na wadze. Polacy aktywność fizyczną ograniczają do minimum, za to ich dieta od pokoleń często się nie zmienia – czyli przepisy na dania przygotowywane naszym ciężko pracującym fizycznie w polu przodkom, teraz wykorzystują mężczyźni i kobiety spędzający całe dnie przed komputerem. Jemy tłusto i uwielbiamy smażyć. Do tego od lat rośnie spożycie cukru, a nasze przekąski między posiłkami to wysoko przetworzone bomby kaloryczne. Wygląda na to, że zwyczaje panujące w naszym kraju to raj dla dietetyka. Czy faktycznie praca na tym stanowisku jest pewna? Jak przygotować się do wykonywania tego zawodu? I ile zarabia dietetyk? Sprawdź!

Zakres obowiązków dietetyka

Osoba pracująca w charakterze dietetyka sprawdza się w wielu miejscach – szpitalach, sanatoriach, prywatnych gabinetach oraz w tak oryginalnych i nowoczesnych firmach jak na przykład te zajmujące się cateringiem dietetycznym. Niezależnie jednak od miejsca, w którym pracuje, wszędzie zajmuje się doradzaniem w temacie zdrowego, a przede wszystkim racjonalnego odżywiania. Wizyta u dietetyka najczęściej kojarzy nam się z przymusem zrzucenia nadmiaru kilogramów, jednak wśród konsultujących się ze specjalistą często znaleźć można na przykład: dojrzewających nastolatków, kobiety w ciąży i w okresie menopauzy, a także sportowców. Wszyscy oni wymagają indywidualnie przygotowanej diety, która dostarczy ich organizmom niezbędnych składników odżywczych, za to nie odłoży się w postaci niechcianych „oponek”.

Mimo, że wydawać by się mogło, że wiedza na temat składników pożywienia, sposobu ich przygotowywania oraz ich wpływu na ludzi w różnym wieku i kondycji jest niezmienna, to okazuje się jednak, że w pracę w charakterze dietetyka wpisane jest ciągłe dokształcanie się i poszukiwania coraz to nowszych informacji i rozwiązań. Także z marketingowego punktu widzenia zawód dietetyka uległ wielu zmianom na przestrzeni ostatnich lat. Zdrowy styl życia stał się modny, dlatego powstało także mnóstwo gadżetów, które pozwalają o niego zadbać. Dobry dietetyk musi potrafić się wypromować w sieci, musi wiedzieć z jakimi aplikacjami odchudzają się teraz jego klienci oraz jakie diety-cud są teraz na topie i jak ich stosowanie (zazwyczaj destrukcyjnie) wpływa na zdrowie.

Praca dietetyka często nie mieści się w sztywnych ramach godzinowych, szczególnie w wypadku, gdy specjalista zdecyduje się na prywatną praktykę. Nowoczesny dietetyk jest bowiem dostępny nie tylko w gabinecie, ale także telefonicznie i online (przez mail, czat i wideoczat).

Niezbędne wykształcenie i pierwsze kroki w zawodzie

Dietetykiem można zostać wybierając jedną z dwóch ścieżek edukacyjnych. Pierwsza z nich zaczyna się już po gimnazjum. Można wtedy wybrać odpowiednie technikum profilowane. Jednak także po ukończeniu zwykłego technikum lub liceum, swoje wykształcenie średnie można uzupełnić policealnym studium na tym kierunku. Druga ścieżka edukacyjna jest trudniejsza i zakłada ukończenie studiów na kierunku dietetyka.

Jakie korzyści wynikają z osiągnięcia stopnia magistra dietetyki? Po pierwsze, studia najpełniej przygotowują do wykonywania zawodu, a niektóre instytucje i firmy po prostu nie przyjmują do pracy dietetyków bez wyższego wykształcenia kierunkowego.

Jak rozpocząć pracę w zawodzie?

Nie musisz od razu planować własnego gabinetu, a wręcz wskazane jest przed otwarciem praktyki najpierw zdobyć doświadczenie innego rodzaju. Swoje CV roześlij do instytucji służby zdrowia – szpitali, przychodni i poradni, do branży gastronomicznej – restauracji, cateringów, sanatoriów, a także prężnie rozwijającej się branży fitness. Spróbuj także sił jako ekspert udzielając się w kampaniach promujących zdrowy styl życia.

Jeżeli jednak chcesz otworzyć własny gabinet, musisz zdecydować czy działasz zupełnie sam czy wybierasz franczyzę. Każda opcja ma swoje plusy i minusy, jednak franczyza polecana jest zdecydowanie tym osobom, które nie są gotowe, by samodzielnie zajmować się nie tylko pacjentami, ale także sprawami administracyjnymi i księgowymi.

Dieta dietetyka – gruba forsa czy odchudzony portfel?

Mimo, że jak już wcześniej zostało wspomniane, ze względu na fatalne nawyki żywieniowe pracy dietetyk ma dużo, to etatów jednak jest o wiele mniej, a dodatkowo początkowe wypłaty nie napawają entuzjazmem. Pierwsza praca w zawodzie w państwowej instytucji może przynieść miesięczny dochód w granicach 1500-2000 zł netto. Jak widać nie jest to wyjątkowo dobrze opłacany zawód, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę wykształcenie zdobywane przez pięć lat wyższych studiów. Na szczęście, w prywatnych firmach jest trochę lepiej. Najczęściej jednak, pracodawcy proponują niewielką podstawę wynagrodzenia plus system prowizyjny. W większości przypadków taki układ prowadzi do osiągnięcia zarobków miesięcznych na poziomie około 3000 zł netto.

Na tym tle, założenie własnego gabinetu może okazać się wyjątkowo opłacalne, ponieważ te dobrze wypromowane, z wyrobioną marką i stałą grupą klientów pozwalają osiągnąć zysk rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Jest jednak także ciemna strona takiej inwestycji. Zanim marketing zacznie działać, gabinet zdobędzie zaufanie i stanie się popularny, często początkowy dochód starcza na opłaty za prowadzenie działalności… Wybierając tę opcję, trzeba się więc przygotować psychicznie i finansowo na ciężki start.

Chcesz zostać dietetykiem?

Lubisz pomagać ludziom, masz z nimi dobry kontakt, potrafisz ich zmobilizować? Możliwe, że jest to ścieżka kariery właśnie dla Ciebie. Jednak przed podjęciem decyzji, przyjrzyj się jeszcze raz wszystkim „za” i „przeciw”. Zastanów się, w jakiej firmie najlepiej spełniałbyś się w tym zawodzie. I jeśli wyraźnie widzisz się w tej roli – już wiesz, co zrobić, by osiągnąć cel. Powodzenia!

Konsultacja marytoryczna: http://www.wygodnadieta.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Komentarzy

  1. Dorota pisze:

    Pracowałam przez długi czas z panią dietetyczką w placówce medycznej. Faktycznie ten zawód to ciągłe doszkalanie się, zaznajamianie z nowymi dietami, sposobami żywienia ale jednocześnie wspaniała praca z ludźmi, którym można pomóc w osiągnięciu czy upragnionej wagi czy pomóc w problemach żywieniowych. Jeśli ktoś ma predyspozycję do wykonywania pracy dietetyka to warto spróbować! Serdecznie pozdrawiam

  2. Malinka pisze:

    My mamy dietetyka w przychodni zdrowia. Wynajmuje gabinet i przyjmuje w zasadzie prywatnie ale często udziela porad za free. Bardzo uprzejmy Pan :) W każdym razie ma fioła na punkcie owoców w przeróżnej postaci. Soki, przeciery, na surowo, na gorąco. Byłem u niego jakiś czas temu i dał mi spróbować świeżo wyciśniętego soku z pietruszki, szpinaku, pomarańczy, jabłka. Kolor zielony i wygląd nie ciekawy, ale smak! Smak świetny :) Orzeźwiający i jak twierdzi dietetyk działa cuda w organizmie. Kupiłam sobie potem własną wyciskarkę (tutaj znalazłam jedne z lepszych http://zdroweimarkowe.pl/15-wyciskarki) i sama robię sobie soczki :)
    Taka praca myślę, to przede wszystkim pasja. Czy praca jest trudna? Chyba nie, no i nie zgodzę się, że cały czas trzeba się doszkalać w zawodzie. Prawa natury są niezmienne od setek lat :) Zdrowie żywienie na takie same zasady jak 100 lat temu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>