Czy praca księgowego jest trudna?

Decydując się na zawód księgowego, zadajemy sobie wiele pytań dotyczących trudności tej pracy oraz odpowiedzialności jaka ciąży na księgowym podczas na przykład kontaktów z urzędami Państwowymi.  Należy pamiętać, że praca księgowego to po pierwsze ciągła nauka i po drugie ciągłe obcowanie z cyframi, tabelami i kalkulatorem. Nie jest to praca przy które możemy słuchać głośnej muzyki i rozpraszać się rozmowami z kolegami z pracy. To zawód wymagający dużego skupienia i rozwagi w działaniu, bowiem często operujemy dużymi sumami pieniędzy i pomyłka w operacjach finansowych może kosztować nasz błyskawiczną utratę pracy oraz koszty związane np. z pokryciem strat firmy. Straty pokrywają najczęściej ubezpieczalnie bowiem każde poważne biuro ma wykupioną polisę od pomyłek w prowadzeniu biura podatkowego. Jednak wizja utraty pracy i straty ważnego klienta jest bardzo prawdopodobna.

Czy zatem praca księgowego jest trudna?

Każda praca, na której się nie znamy i nie zamierzamy się do niej przykładać jest trudna. Praca w księgowości to ciągłe śledzenie zmian w ustawach i co gorsze, monitorowanie różnych poprawek do ustaw. Sprytny księgowy aby skutecznie doradzać firmom jak płacić mniejsze podatki, jest również zobligowany do poszukiwania interpretacji danego problemu w różnych Urzędach Skarbowych w kraju. To brzmi niedorzecznie ale przepisy są jednakowe dla wszystkich a sposób ich interpretacji przez Urzędy Skarbowe w kraju bardzo często się różni.

Wbrew pozorom praca księgowego nie jest trudna. Mało tego, może być banalna jeżeli mamy dryg do liczenia (matematyka się kłania) i lubimy czytać nowinki z branży. W końcu księgowość to głównie praca z fakturami gdzie kwoty w tabelach muszą się po prostu zgadzać.

Praca księgowego jest dodatkowo łatwa, ponieważ istnieje na rynku bardzo dużo programów wspomagających pracę księgowe. Programy te same wszystko za nas liczą, my tylko wpisujemy dane. To bardzo odmienia obraz księgowego z przed lat, który korzył się nam głównie ze stosami ksiąg podatkowych, stertą ołówków i kalkulatorem na biurku.

Praca księgowego jest również prosta dlatego, że w razie pomyłki z jednej strony mamy ubezpieczenie biura na wypadek kosztów związanych z wypłatą odszkodowań a z drugiej strony możemy przecież składać korekty do Urzędu Skarbowego przez kilka lat. Inną sprawą jest też pozytywna zmiana traktowania podatników przez urzędników. Są bardziej uprzejmi, często doradzają a nader wszystko zanim nałożą karę na firmę, powiadamiają o znalezionych nieprawidłowościach.

Chcesz zostać księgowym? Ta praca z pewnością da Ci duże pieniądze, bowiem dobry księgowy ma zawsze pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>