Zjawisko emigracji zarobkowej obserwuje się od wielu lat. Szczególnie widoczne jest w Polsce od 2004 roku – po dołączeniu do Unii Europejskiej. Młodzi ludzie tłumnie zaczęli wyjeżdżać, by szukać szczęścia i lepszych pieniędzy. Również starsi nie mają oporów przed zmianą dotychczasowego życia. Zakładają rodziny i coraz trudniej sprowadzić ich z powrotem. Szacuje się, że za granicą przebywa już ok. 2 miliony osób, a liczba ta ciągle rośnie. Najpopularniejsze kierunki to Wielka Brytania i Niemcy, a ostatnio do tej grupy dołączyły dwa kraje bałtyckie, czyli Norwegia i Szwecja. Zachód i Skandynawię traktuje się niczym “ziemię obiecaną”, zapominając o ogromnych możliwościach, które mamy na wyciągnięcie ręki. Właśnie takie proponuje Rosja.
Oferty pracy czekają na zainteresowanych
O ile decyzja o emigracji do jednego z wyżej wymienionych państw podejmowana jest zazwyczaj pod wpływem impulsu, o tyle decyzje o wyjeździe do Rosji są w większości przypadków przemyślane. Dzięki temu szanse na rozczarowanie po przybyciu na miejsce są praktycznie zerowe. Przekonać do takiego wyboru może wiele czynników. Nie jest tajemnicą, że Polaków powszechnie uważa się za pracowitych, a Rosjanie potrafią to docenić. Wynagrodzenia wcale nie odstają od międzynarodowych norm, a w wielu przypadkach przewyższają je. Szczególnie docenia się specjalistów w swoich dziedzinach. Na solidny zarobek w rublach mogą liczyć również osoby z wyższym wykształceniem. Ponadto Federacja Rosyjska to łakomy kąsek dla firm z zagranicy, szczególnie tych zachodnich. Ze względu ropę i gaz, ale i inne surowce interesy prowadzić chcą wielkie koncerny. Oczywiście nie należy zapominać o bankach i mniejszych przedsiębiorstwach. Takie firmy chętnie widziałyby w swoich szeregach kogoś z Polski. Uważa się, że jesteśmy dobrymi łącznikami między Wschodem i Zachodem. Ponadto nam o wiele łatwiej nawiązywać kontakty z Rosjanami, bo mamy słowiańskie korzenie.
Duża przestrzeń – duże możliwości
W Rosji przebywa stosunkowo mało naszych rodaków, bo ok. 73 tysiące (dane według spisu powszechnego z 2010 roku). W porównaniu chociażby do Wielkiej Brytanii, gdzie według Migration Observatory żyje 793 tysiące Polaków jest to niska wartość. Rynek nie jest przepełniony, co daje możliwość wybierania spośród wielu ofert. Dużo osób ma na początku w głowie myśli czysto związane z pracą, ale po przyjedzie decydują się na zamieszkanie. Bardzo łatwo zakochać się w tej kulturze. Moskwa w rankingach na najpiękniejsze europejskie stolice zajmuje wysokie lokaty, a przecież miast jest więcej. Petersburg, Kazań lub Nowosybirsk też mają swoje uroki. Rosja pod względem powierzchni jest największym państwem na świecie, więc każdy na pewno znajdzie “zakątek” dla siebie.
Co z bezpieczeństwem?
Oczywiście znajdzie się grupa ludzi, która nie zamierza wyjeżdżać w kierunku wschodnim i odradza wyjazd innym. Przez pryzmat konfliktu ukraińskiego zakrzywiony został rzetelny obraz. W Rosji pomimo spekulacji jak najbardziej można czuć się bezpiecznie. Doskonałym dowodem są Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi z 2014 roku. W obliczu gróźb terrorystycznych zawodnicy, kibice i zwykli mieszkańcy żyli w spokoju i cieszyli się wydarzeniami sportowymi.
Autorem artykułu jest serwis http://rosyjski.pro, który po przez kurs języka rosyjskiego online umożliwi Ci lepsze przygotowanie do pracy w Rosji.
Też pracuję w Rosji sezonowo i powiem wam, że bez języka jest ciężko. Niby mowa podobna do naszej ale zupełnie inna Ja skorzystałem z oferty którą była nauka rosyjskiego warszawa. Sporo mi day te lekcje.