Czy warto zostać stolarzem? Nauka, zarobki, perspektywy zawodu

maxresdefault

Zawody rzemieślnicze oficjalnie powracają do łask. Jedną z profesji, która może jeszcze mieć przed sobą świetlaną przyszłość, jest właśnie stolarz. Wytwarzane przez niego drewniane meble uchodzą za najtrwalsze, a przy okazji stanowią obecnie jeden z największych trendów wnętrzarskich. Nic więc dziwnego, że współcześni przedstawiciele tego zawodu wciąż pozyskują nowe zlecenia. Artykuł ten pomoże dowiedzieć się więcej na temat całego procesu przygotowawczego, przeciętnych zarobków stolarzy oraz szans i perspektyw, jakie niesie ze sobą profesjonalna praca z drewnem.

Jakie szkoły należy ukończyć, aby zostać stolarzem?

Proces edukacyjny odgrywa w tym zawodzie znaczącą rolę. Już po ukończeniu gimnazjum powinniśmy dokonać wyboru opartego na ewentualne wykonywanie pracy stolarskiej w przyszłości. Najrozsądniejszą drogą wydaje się zapisanie do technikum lub zasadniczej szkoły zawodowej. Po ich ukończeniu, wraz ze zdaniem wszystkich obowiązkowych egzaminów, otrzymujemy odpowiednio tytuł Technika technologii drewna oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu stolarza. Część kandydatów decyduje się jednak na liceum ogólnokształcące. Z jednej strony może być to właściwa decyzja, o ile dana szkoła zatrudnia bardzo dobrych nauczycieli biologii, którzy potrafią dzielić się z uczniami swoją wiedzą i pasją, lecz należy liczyć się z tym, że przez trzy lata edukacji nie zdobędziemy właściwie żadnych praktycznych umiejętności. Wówczas obowiązkowo musimy bardzo dobrze zdać maturę, aby dostać się na studia z technologii drewna lub meblarstwa.

Ile wynosi średnie wynagrodzenie stolarza?

Według danych opartych na podstawie badania portalu wynagrodzenia.pl, mediana dla tego zawodu wynosi prawie 2500 złotych. Zostało ono przeprowadzone na grupie 661 stolarzy.

Największe zarobki otrzymują osoby, które zdecydowały się na uruchomienie własnego warsztatu stolarskiego. Połączenie prowadzenia firmy wraz z ciągłą aktywnością zawodową wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zakres obowiązków profesjonalnych stolarzy obejmuje: wykonanie projektu, składanie i montaż poszczególnych elementów, obsługę ręcznych narzędzi i profesjonalnych sprzętów elektrycznych, tj. obrabiarka, frezarka czy szlifierka taśmowa, przeprowadzanie wykończeń, np. wyrównywanie powierzchni oraz ostateczne składanie całej drewnianej konstrukcji. Najlepsi w swoim fachu inkasują nawet 7-8 tysięcy złotych. Do tak wysokich pensji dochodzą jedynie ci, którzy są w stanie poświęcić pracy nadprogramową ilość godzin, również w weekendy, oraz prowadzą warsztaty o silnej i ustabilizowanej pozycji na rynku, przeprowadzające co najmniej kilkadziesiąt zleceń w skali miesiąca.

Średnia wynagrodzeń uwzględniała również pomocników stolarzy, zajmujących się mniej odpowiedzialnymi zajęciami, takimi jak m.in. renowacja mebli, lakierowanie powierzchni, dobieranie i podawanie narzędzi stolarskich, pozyskiwanie materiałów do pracy czy dbałość o utrzymanie porządku w miejscu pracy. Osoby zajmujące to stanowisko mogą otrzymywać maksymalnie dwa tysiące złotych na rękę.

Jak wyglądają perspektywy dla tego zawodu?

Pomimo tego, że zawód stolarza istnieje od kilkuset lat, nadal może być śmiało uznawany za bardzo przyszłościowy. Rynek pracy jest otwarty na fachowców wykwalifikowanych w swej dziedzinie.

Idealny stolarz musi „zrozumieć” na czym polega praca z drewnem. To bardzo wymagający surowiec, dzięki któremu można tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Należy jednak zaznajomić się z jego różnymi gatunkami i umiejętnie dopasowywać je na potrzeby poszczególnych zleceń, znać jego właściwości i sposoby konserwacji oraz posiadać zdolności konstrukcyjne i wizualno-przestrzenne w celu profesjonalnego wykonywania projektów. Wymagane są również umiejętności manualne, niezbędne do precyzyjnego tworzenia mebli i innych drewnianych przedmiotów, z dbałością o każdy szczegół.

Stolarze przeżywają obecnie bardzo dobry czas zawodowy, związany z panującym boomem na rynku nieruchomości. Wiele osób wprowadzających się do nowego lokum chce, aby było to wnętrze spełniające w stu procentach ich oczekiwania. Drewniane meble na wymiar są obecnie jednym z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia domowego. Na ich największą korzyść przemawia ogromna trwałość oraz odporność na wilgoć, która występuje w mieszkaniach na skutek codziennego korzystania z kuchni czy łazienki.

Bez żadnych wątpliwości można założyć, że zawód stolarza jeszcze bardziej ustabilizuje się w ciągu kolejnych lat. Istnieją profesje, w których maszyny czy inne nowoczesne urządzenia nie oddadzą takich efektów jak praca ludzkich rąk. Stolarstwo kwalifikuje się do tej kategorii grup zawodowych.

W artykule na temat pracy stolarza wykorzystano materiały nadesłane przez firmę Schody Frost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>