Czym się chwalić a czego lepiej nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

interview6

Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny krok, po wysyłaniu stosów CV, na drodze do otrzymania wymarzonego zatrudnienia. Dla kandydata to doskonała okazja do zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Warto więc dobrze się do niej przygotować i zadbać o to, by wypaść jak najlepiej.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej stajemy zwykle twarzą w twarz albo z profesjonalnym rekruterem, albo z właścicielem firmy czy kierownikiem wyższego szczebla. To od nich zależy, czy zostaniemy przyjęci, czy też nie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej sprawdza się, czy wszystko, co kandydat napisał w CV, jest w rzeczywistości prawda. Dlatego lepiej w dokumentach aplikacyjnych pisać wyłącznie prawdę, nie dodawać natomiast umiejętności, o których nie mamy pojęcia. Jest to bowiem dosyć łatwe do zweryfikowania. Jeśli na przykład wpiszemy sobie biegłą znajomość jakiegoś języka, a w rzeczywistości posługujemy się nim ledwie w stopniu komunikatywnym, zostanie to od razuwychwycone.

Nie mów źle o byłym pracodawcy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej obowiązują również pewne zasad savoir vivre-u, których należy przestrzegać. Jedną z nich jest nie mówienie złych rzeczy o swoim poprzednim pracodawcy. Nawet, jeśli z poprzednią firmą nie rozstaliśmy się w pokojowych warunkach, nie należy o tym wspominać. O byłym pracodawcy lepiej jest mówić albo dobrze, albo wcale. W ten sposób przyszły pracodawca będzie miał pewność, że ma do czynienia z profesjonalistą, który skupia się jedynie na merytorycznych kwestiach, a nie daje ponieść emocjom.

Skup się na właściwym zachowaniu

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto również zadbać o swój język ciała, gdyż z pewnością będzie on obserwowany przez osobę prowadzącą rozmowę. Nawe, jeśli jesteśmy bardzo spięci i zdenerwowani, warto zadbać o to, by nie było tego po nas widać. Należy podejść do rozmowy na spokojnie, nie jest to przecież kwestia naszego być albo nie być, tylko kolejna rozmowa o pracę, których mieliśmy w życiu sporo i których zapewne wiele jeszcze w życiu zaliczymy.

Wiele możliwości poszukiwania pracy w internecie

W poszukiwaniu pracy warto skupić się na dobrym przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej, ale również na profesjonalnym stworzeniu dokumentów aplikacyjnych. To właśnie one są pierwszą rzeczą, jakie widzi nasz potencjalny pracodawca. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach pierwszy etap rekrutacji odbywa się najczęściej w formie wirtualnej – wysyłamy CV na ogłoszenia, które znajdujemy w sieci. Poszukiwanie pracy w internecie jest dziś bowiem nie tylko najbardziej popularne, ale również najskuteczniejsze. Ciekawe, zawsze aktualne ogłoszenia o pracę z różnych branż można znaleźć na https://szukampracy.pl/. W jednym miejscu bez problemu można wyszukać ogłoszenia z interesującej nas branży i w konkretnej lokalizacji. Wtedy wystarczy wysłać dokumenty aplikacyjne i spokojnie poczekać na odpowiedź. Jeśli nasze kwalifikacje i umiejętności odpowiadają oczekiwaniom przyszłego pracodawcy, z pewnością możemy spodziewać się zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

1 Komentarz

  1. Tancerka pisze:

    Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ludzie często zachowują się jakby nie byli sobą, a jedynie jakimś robotem. A co by było, jakby pracodawca usłyszał prawdę? Zaufałby? Zatrudnił? A jeśli ktoś lubi np. tatuaże i ma taki w miejscu widocznym, bo skorzystał z usług https://dziarownia.pl/, to co? Myślę, że prawda o nas samych zostanie doceniona przez pracodawcę. Jednocześnie pamiętajmy, że do pracy trzeba chodzić codziennie i codziennie być sztucznym? Tak się nie da

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>