Czym zajmuje się software developer? Krótka charakterystyka zawodu

pexels-photoBranża IT należy jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin biznesu, nic więc dziwnego, że firmy z tej branży nieustannie poszukują kolejnych pracowników. Liczba projektów, jakie mają do zrealizowania rośnie bowiem w ogromnym tempie. W ogłoszeniach o pracę można znaleźć rożne, często dziwnie brzmiące nazwy zawodów związanych z IT. Jedną z nich jest software developer. Czym zajmuje się osoba zatrudniona na takim stanowisku?
Software developer to najczęściej nikt inny jak programista czy inżynier oprogramowania. Nazwy zawodów w ogłoszeniach o pracę czy w poszczególnych firmach mogą się sporo różnić, gdyż często są po prostu twórczością osób piszących ogłoszenia. Programiści i sotware developerzy najczęściej mają w zakresie obowiązków dosyć podobne zadania. Należy do nich między innymi pisanie i wdrażanie oprogramowania na zlecenie poszczególnych klientów.

Zadania wdrażania oprogramowania

Zawód software developera jest przede wszystkim dla doświadczonych programistów. Oprócz podstawowych zadań związanych z tworzeniem oprogramowania, zna się on doskonale na jego architekturze, a także przeprowadza wszelkie testy i wdrożenia. Odpowiada więc za kompleksowe napisanie oraz wdrożenie programu. Szczegółowy opis zawodu software developera jest uzależniony od firmy, w której pracuje. Zakres obowiązków może się bowiem znacznie różnić. Aby pracować w tym zawodzie, najważniejsza jest wiedza, umiejętności oraz doświadczenie. To dobre zajęcie dla osób, które skończyły studia informatyczne lub specjalistyczne szklenia czy kursy dla programistów. Zawód software dewelopera można wykonywać na wiele sposobów – zarówno w ramach umowy o pracę, jak i na własnej działalności. Programiści pracują bowiem przede wszystkim przed komputerem i wiele zadań mogą wykonywać nawet z poziomu domu. Firmy, które zatrudniają programistów umożliwiają im taka pracę, jaka będzie dla nich jak najbardziej wygodna. W przypadku, gdy do zrealizowania jest naprawdę trudny projekt, lepszym rozwiązaniem jest praca w zaciszu własnego, domowego komputera.

Zapotrzebowanie nieustannie wysokie

Software developer, podobnie jak każdy inny programista i specjalista od oprogramowania, może liczyć na całkiem dobre zarobki, znacznie powyżej średniej krajowej. Naprawdę dobrzy specjaliści zarabiają bez problemu ponad 10 tysięcy złotych, a i tak pracodawcy robią wszystko, by ich zatrzymać w swoich firmach. Na Rekord SI można znaleźć sporo przykładów zadań, jakimi programiści i software deweloperzy zajmują się na co dzień. Projekty realizowane są nie tylko dla klientów firmowych, ale również instytucjonalnych. Wiele urzędów czy organizacji również nieustannie potrzebuje nowych, sprawnie działających programów, dostosowanych do specyfiki ich pracy i indywidualnych potrzeb. Nie ma więc obawy, że programiści w najbliższej przyszłości będą mieli mało pracy. Wręcz przeciwnie, jest to zawód, na który zapotrzebowanie nieustanne utrzymuje tendencję wzrostową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>