Dlaczego warto stosować w pracy buty Robocze?

buty-ochronne

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież i obuwie ochronne zgodne z wymogami wykonywanej pracy. Możliwa jest również sytuacja, gdy pracownik sam dokonuje zakupu odzieży ochronnej potrzebnej mu do wykonywania określonej pracy, jednak wtedy pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikowi ekwiwalent poniesionych przez niego kosztów. Zgodnie z tymi przepisami pokrywane są również koszty prania i konserwacji takiej odzieży.

Kodeks pracy a odzież ochronna

Obowiązujący kodeks pracy nie dopuszcza możliwości wykonywania pracy bez obuwia ochronnego, jeżeli charakter wykonywanych czynności naraża pracownika na znaczne zabrudzenie własnego obuwia, urazy mechaniczne, kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, promieniotwórczymi bądź materiałami biologicznie zakaźnymi. Odpowiednie buty są niezwykle ważne w przypadku wykonywania pracy stojącej. Pracując przez wiele godzin w tej samej pozycji stopy narażone są na urazy, a po dłuższym czasie nawet na deformacje, dlatego naszym obowiązkiem jest zapewnić sobie obuwie, które będzie gwarantowało naszym stopom możliwie jak największy komfort. Nie możemy również zapomnieć o tak ważnej kwestii jak dobranie właściwego rozmiaru. Bez spełnienia tego warunku nawet najlepiej uszyte i dostosowane do wymogów naszej pracy buty nie spełnią swojej roli.

Bezpieczeństwo podczas pracy

Wykonywanie pracy w obuwiu roboczym jest dla pracownika bezpieczniejsze, zapewnia komfort i jej higienę. Dlatego tak ważne jest zastanowienie się nad tą kwestią i wybranie butów, które będą najbardziej odpowiadały naszej pracy. Dobór obuwia powinien być przystosowany również do warunków klimatycznych panujących w miejscu pracy. Inne wybierzemy, jeżeli pracujemy na świeżym powietrzu – w tym wypadku liczyć się będzie jaka jest pora roku i pogoda za oknem, inne natomiast, gdy pracujemy w zamkniętym pomieszczeniu.

Producenci obuwia roboczego przygotowani są na różne warianty aktywności wykonywanej przez swoich klientów i oferują szeroką gamę obuwia, która ma spełniać oczekiwania jak największej liczby osób. Wśród ofert znajdziemy trzewiki robocze, półbuty robocze, sandały robocze, gumowce, białe obuwie robocze i inne.

Do pracy na zewnątrz mamy możliwość wybrania obuwia ocieplanego, nieprzemakalnego, gdy jest zima, bądź też lżejszego i przewiewnego, gdy przyjdzie nam pracować latem. Odpowiednio dobrane obuwie chroni nas przed wysokimi temperaturami jak i chłodem.

Obuwie do pracy w zakładach przemysłowych

Przy pracy w takich miejscach jak na przykład fabryki ważne jest zapewnienie obuwia antypoślizgowego, wodoodpornego, które będzie równocześnie odporne na urazy mechaniczne, takie jak przebicia, zgniecenia. W ofercie firm specjalizujących się w produkcji odzieży roboczej znajdziemy obuwie z podeszwami antypoślizgowymi, antyelektrostatycznymi, odpornymi na ścieranie, olej, wytrzymującymi kontakt z kwasami o niewielkim stężeniu, jak i również krótkotrwałe zetknięcie z bardzo gorącym podłożem. Przed uszkodzeniami mechanicznymi chronią wzmocnione noski butów. Rodzaj materiału z jakiego wykonana jest podeszwa zależy od podłoża, które dominuje w miejscu pracy.

W pracy w hurtowniach, magazynach, stacjach paliw zastosowanie znajdą buty robocze z podeszwami antypoślizgowymi, elektrostatycznymi, odpornymi na przebicia, ścieranie się i pękanie, o konstrukcji chroniącej palce przed uderzeniem czy zgnieceniem.

Przy pracy na mrozie stosowane jest obuwie ze specjalnymi podeszwami wykonanymi z materiału odpornego na niskie temperatury, bardziej elastycznymi niż tradycyjne. Jest ono jednocześnie ocieplane, co zapewnia mu wykonanie z grubej skóry i brak elementów z tworzywa sztucznego, co powoduje jednocześnie jego odporność na ścieranie i pękanie pod wpływem bardzo niskich temperatur.

Do pracy w trudnych warunkach, w miejscach o dużej wilgotności lub narażonych na kontakt z wodą, stworzone jest obuwie mające właściwości wodoodporne. Jest ono całkowicie zabudowane, ze wzmocnionym noskiem. Cholewka wykonana jest z mikrofibry, natomiast podeszwa zewnętrzna jak i wewnętrzna z poliuretanu. Takie obuwie ma duże właściwości antypoślizgowe i antyelektrostatyczne.

Dziękujemy pracownikom firmy www.narzedziak24.pl za udostępnienie nam materiałów do opracowania niniejszego artykułu.

Komentarzy

  1. Jakub pisze:

    Kumplowi głupota kiedyś popłaciła bo chodził latem w pracy w zwykłych tenisówkach, pomimo tego, że miał ciężkie buty ochronne od pracodawcy. Niestety, nikt uwagi mu o to nie zwrócił. Spadły mu kiedyś na nogę kartony i śródstopie połamane… Będzie miał nauczkę na przyszłość. Nie ma co igrać zr zdrowiem. Tym bardziej, że chyba w takiej sytuacji odszkodowania nie uzyskamy.

  2. Marta pisze:

    Hej :) chcialbym Ci powiedziec, ze posiadasz naprawdę ogromny talent do pisania, to dziwne, bo rzadko kto posiada tak duzy talent, nawet nasi znani, wspolczesni pisarze czasami (przepraszam za okreslenie), ale „wala takie babole”, ze glowa mala, wiem co mowie, ponieważ naprawdę dużo czytam, pozdrawiam cię cieplutko ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>