Dobra agencja pracy tymczasowej pracowników z Ukrainy – jak ją wybrać?

pexels-photoUkraińców w Polsce z roku na rok przybywa – w drugim kwartale 2018 roku odnotowano obecność ponad 1,5 miliona obywateli tego państwa. Większość z nich przyjeżdża tutaj w celach zarobkowych i, ze względu na łatwość formalnego zatrudnienia i znalezienia odpowiadającej im pracy, decyduje się na zawiązanie współpracy z agencją pracy tymczasowej. Cześć z takich instytucji, w tym agencja WorkBalance, specjalizuje się wyłącznie w rekrutacji pracowników ze wschodu, wśród których najliczniej występują Ukraińcy. Artur Zięba, specjalista zajmujący się rekrutacją w tej firmie, opowiada, jakie są wyznaczniki dobrej agencji pracy tymczasowej.

Czym jest agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej jest firmą zajmującą się wyszukiwaniem, rekrutacją oraz zatrudnianiem różnego rodzaju pracowników, którzy później wypożyczani są różnym przedsiębiorstwom zgodnie ze zgłoszonym przez nie zapotrzebowaniem. Dzięki temu siła robocza może zostać nabyta przez polskie przedsiębiorstwa relatywnie niskim nakładem kosztów, pracy i czasu. Zwane jest to także wynajmem pracowników lub leasingiem pracowniczym i jest wykorzystywane przez większość przedsiębiorstw w Polsce.

Kompleksowe usługi

Wyróżniająca się na rynku agencja pracy tymczasowej powinna oferować swoim klientom pełną obsługę dostarczanych pracowników i wsparcie na cały czas trwania współpracy. Obejmuje to przede wszystkim rekrutację pracowników o pożądanych kwalifikacjach, załatwienie formalności związanych z legalizacją ich pobytu, ubezpieczeniem, rozliczeniem podatkowym i współpracą z polską administracją. Dobrze, jeśli w zakresie usług agencji leży także wyposażenie, a nawet podnoszenie kwalifikacji pracowników.

– Nasza agencja zajmuje się także organizacją narzędzi, ubrań roboczych pracowników, zapewnianiem szkoleń BHP, a także zakwaterowaniem i transportem do miejsca pracy. Dostarczamy pracownika kompletnego, niewymagającego nakładów inwestycyjnych ze strony przedsiębiorstwa wypożyczającego – mówi specjalista WorkBalance.

Dobra znajomość rynków zagranicznych

Specjaliści pracujący w agencji pracy tymczasowej, szczególnie takiej, która dostarcza pracowników na terenie całej Polski, muszą dobrze znać potencjalne zapotrzebowanie przedsiębiorców i najbliższe prognozy gospodarcze, by z wyprzedzeniem wiedzieć jacy pracownicy i w jakiej liczbie będą potrzebni. Poza tym konieczna jest dobra znajomość specyfiki państw, z których ściągani są pracownicy – to nie tylko Ukraina, ale także inne państwa regionu wschodniego.

– Cenimy sobie współpracę z konsultantami, którzy podpowiadają nam, jak wygląda rynek pracy na wschodzie. Ich doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza jest nieoceniona, bo nierzadko są to osoby pochodzące właśnie z krajów Europy Wschodniej – mówi ekspert WorkBalance, Artur Zięba. Firmy współpracujące z agencją pracy tymczasowej są więc w korzystnej pozycji – otrzymują najlepszych pracowników w swojej dziedzinie, z kwalifikacjami w pełni odpowiadającymi specyfice pracy.

Odpowiedzialność i zaufanie

Pełna odpowiedzialność pracodawcy za jakość i legalność pracy spada na agencję. Oznacza to, że zrobi ona wszystko, by sprawy formalne i administracyjne były załatwione perfekcyjnie. Odpowiedzialność agencji pracy tymczasowej ponoszona jest przede wszystkim przez Urzędem Skarbowym, ZUS-em, Państwową Inspekcją pracy oraz strażą graniczną.

– WorkBalance współpracuje także z państwowymi instytucjami zagranicznymi, które pomagają kontrolować przepływ pracowników ukraińskich i poprawiać jakość pracy. Są to przede wszystkim Ambasada RP w Kijowie oraz Ambasada Ukrainy w Warszawie – deklaruje Artur Zięba. – Podwójnie ważne jest to, by agencja pracy tymczasowej była wpisana do Rejestru Agencji Zatrudnienia. Tylko to gwarantuje legalność i wysoką jakość usług – dodaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>