Dofinansowania i zwroty kosztów za aparaturę medyczną – czy szukać pomocy u pracodawcy?

Quality-Dental-Sydney-108-Sleep-apnoea

Najczęstszym świadczeniodawcą dofinansowań, czy wręcz zwrotów kosztów za wszelkie środki medyczne, czy rehabilitacyjne, są ośrodki pomocy społecznej. Pomagają także różnego typu fundacje, oraz środowiska prywatne. Jeśli ktoś ulegnie wypadkowi, czy ciężkiej chorobie, a nie stać go na leczenie, protezy itp. wtedy może skorzystać z w/w pomocy, nie tylko dofinansowania, lecz także zwrotu kosztów za badania, czy nawet specjalistyczne leczenie. A wiadomo, że np. badanie tomografem nie wykonuje się wszem i wobec.

Jest to badanie drogie i wymaga potwierdzenia jego wykonania przez osobę kompetentną. Tak samo ma się sprawa z dofinansowaniem do wszelkiego rodzaju protez, czy nawet zwrot ich kosztów, jeśli doszłoby do wypadku nie z winy ofiary, ale np. w trakcie pracy i na terenie zakładu.

Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

Jak wiadomo, osoby niepełnosprawne nie są skazane na siedzenie w domu z powodu swojej niepełnosprawności do końca życia. Taka osoba chciałaby coś robić, pracować i dorabiać do (często) bardzo niskiej renty. Jeśli już tę pracę znajdzie, pracodawca może pomóc takiej osobie w przystosowaniu stanowiska pracy konkretnie do niej. Sam pracodawca może otrzymać zwrot kosztów takiej operacji, lub samo dofinansowanie za poniesione koszty. Jeśli właściciel firmy chce zatrudnić świetną księgową, a ta księgowa porusza się tylko na wózku inwalidzkim, może starać się o dofinansowanie wyposażenia jej stanowiska pracy z różnych źródeł, nie tylko np. z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, także z różnych fundacji, które zajmują się takimi problemami.

Specjalistyczne badania

Kierując swojego pracownika na specjalistyczne badania, każdy pracodawca ma zapewne powód, aby tak uczynić. Może to być praca w warunkach szkodliwych (czyli systematyczne nadwyrężanie organizmu swoich pracowników), ale także może to być jakiś wypadek w pracy, czy w drodze do niej. Pracodawca wysyła pracownika na badania do lekarza zakładowego, lub jeśli takowego nie ma, to do ogólnego. Ten z kolei kieruje na badania do różnych specjalistów w zależności od schorzenia. Jeśli w pracy wydarzy się wypadek (np. wszelkiego rodzaju kontuzje, czy wręcz utraty członków), pracodawca może pomóc swemu pracownikowi w staraniu się o dofinansowanie do protez, lub zwrot ich kosztów. Nie robi tego sam. Koszty mogą być zwracane z różnych źródeł.

Ubezpieczenia

Najczęściej takimi źródłami są ubezpieczyciele. Każdy pracodawca ubezpiecza swoich pracowników, ponieważ takie są wymogi prawne. Są to najczęściej ubezpieczenia grupowe, a składki płacone są niewielkie. Dlatego w razie jakiegoś zdarzenia, wysokość odszkodowania także może być niewielka. W związku z tym, istnieją inne procedury dofinansowań, niejednokrotnie bardzo drogich badań, protez, czy samej rehabilitacji. Aby uzyskać jakieś odszkodowanie, potrzebna jest cała dokumentacja wypadkowa, łącznie z zeznaniami świadków zdarzenia. Ubezpieczyciel bardzo skrupulatnie bada każdą sprawę, a pracodawca może tylko pomóc w jej załatwieniu.

Jak diagnozować bezdech senny dowiesz się na stronie https://autocpap.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Maciej Kopacz pisze:

    A czy jest dostępna jakaś lista sprzętów medycznych, na które można ubiegać się o refundację?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>