Dotacja na sklep zoologiczny? O czym warto wspomnieć w biznesplanie?

True-Value-Reedsburg-wi-pet-shop-cat-supply-toys-650x400

Choć wydaje się, że na rynku sklepów zoologicznych jest dosyć sporo, nadal branżę zoologiczną można uznać za taką, która w Polsce dopiero się rozwija. Osoby, które marzą o własnym sklepie z artykułami dla zwierząt, mają sporo możliwości, a także mogą ubiegać się o dotacje na założenie działalności zarówno z funduszy krajowych, jak i unijnych.

Sklepy zoologiczne to miejsca, w których klienci poszukują nie tylko markowych czy specjalistycznych karm, ale również wielu innych akcesoriów – od misek i legowisk, przez specjalistyczne preparaty na pchły czy kleszcze, aż po wiele bardziej unikalnych produktów. Właściciele czworonogów to grupa klientów, którzy nie oszczędzają na swoich pupilach i poszukują dla nich produktów jak najwyższej jakości.

Założenie sklepu zoologicznego wiąże się jednak ze sporym kapitałem, jaki trzeba mieć na start. Przyszły właściciel sklepu, w zależności od lokalizacji czy oferty musi mieć na samym początku od kilkudziesięciu do nawet około 150 tysięcy środków, które włoży w rozpoczęcie inwestycji. Bardzo wiele zależy od lokalizacji – jeśli interesuje nas sklep zoologiczny Kraków czy jakiekolwiek inne duże miasto, trzeba liczyć się z tym, że jest to już rynek dosyć mocno wypełniony i nowy podmiot w branży musi mieć coś, czym przebije konkurencję. O takich kwestiach warto pamiętać już na etapie biznesplanu, który zawsze warto stworzyć przed rozpoczęciem działalności.

Biznesplan jest konieczny przede wszystkim przy ubieganiu się o różnego rodzaju dotacje. Bez względu na to, czy są to środki krajowe czy unijne, beneficjent konkretnego programu musi udowodnić, że ma już konkretny plan i wizję na rozwój firmy oraz że jest w stanie przetrwać na konkurencyjnym rynku. W biznesplanie warto umieścić wszystkie informacje związane z zakładanym sklepem zoologicznym – bardzo ważna jest jego lokalizacja oraz forma działalności – czy będzie to sklep stacjonarny czy internetowy. Inwestując w sklep zoologiczny Kraków zdecydowanie trzeba będzie mieć większe środki, jeśli działalności miałaby być stacjonarna.

sklep zoologicznyW każdym biznesplanie powinna również znaleźć się dokładna analiza rynku oraz konkurencyjnych firm, które się na nim znajdują. Przyszły właściciel sklepu powinien dokładnie ustalić, jakie produkty będzie miał w ofercie, skąd będzie je sprowadzał, gdzie będzie je magazynował i w jaki sposób będzie dostarczał je klientom. Co więcej, warto również zamieścić dokładną strategię reklamy i promocji – chodzi o to, by pokazać podmiotowi udzielającemu dotacji, że właściciel będzie potrafił dotrzeć do potencjalnych klientów i stale rozwijać rynek zbytu. W biznesplanie nie można zapomnieć o reklamie w internecie czy na portalach społecznościowych, które są obecnie jednym z najskuteczniejszych narzędzi i nośników reklamowych.

Biznesplan powinien być dokumentem dokładnie przemyślanym i zawierającym wszystkie niezbędne informacje. Im lepiej i dokładniej będzie on stworzony, tym większe szanse na otrzymanie dotacji. Ich wysokość bywa różna w zależności od źródła finansowania, zawsze jest to jednak dodatkowy zastrzyk gotówki w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy, o który warto zawalczyć. Dodatkowe środki finansowe szczególnie na początku działalności są dla właściciela sporym ułatwieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>