Działalność gospodarcza w Indonezji – kilka przydatnych wskazówek

Czy myślisz o spakowaniu walizek, aby rozpocząć pracę w Indonezji? Zawsze łatwiej jest wyjechać za granicę będąc na to przygotowanym. Więc jeśli to jest twoje marzenie, poczytaj o poradach dotyczących ekonomii, możliwości zatrudnienia i zabezpieczenia społecznego, abyś mógł z powodzeniem rozpocząć kolejną przygodę w Indonezji!

oferujemy latoZalecenia i zakazy prowadzenia działalności gospodarczej w Indonezji

Biznes to biznes w każdym kraju. Jednak udane partnerstwo biznesowe często może być bezpośrednio związane z przestrzeganiem etykiety kulturalnej. Indonezja jest krajem głównie muzułmańskim, dlatego dobrze byłoby zapoznać się z ważnymi muzułmańskimi świętami i praktykami. Na przykład przynoszenie alkoholu jako prezentu dla praktykującego i pobożnego muzułmanina jest niewłaściwe, ponieważ spożywanie alkoholu jest zabronione w islamie.

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek dotyczących nakazów i zakazów dotyczących właściwej etykiety biznesowej w Indonezji:

  • Relacje biznesowe opierają się na zaufaniu w Indonezji. Ważne jest nawiązanie osobistego kontaktu z potencjalnymi partnerami podczas prowadzenia działalności.

  • Uściski dłoni są zwyczajowe, gdy spotykamy się z kimś po raz pierwszy. W przeciwieństwie do wielu społeczeństw zachodnich, gdzie mocny uścisk dłoni jest oznaką silnego charakteru, większość Indonezyjczyków stosuje jedynie bardzo lekki nacisk, gdy uściskają dłonie. Kobiece ręce mogą zostać uściśnięte ale tylko wtedy, jeśli kobiety to zainicjują. Kiedy spotykasz kilka osób w grupie, zwyczajowo najpierw uściśnij ręką najstarszej osoby.

  • Negocjacje mogą być dłuższe niż w Polsce. W celu podjęcia ostatecznej decyzji lub porozumienia konieczne mogą być wielokrotne spotkania. Powstrzymaj się od pospieszenia indonezyjskich partnerów biznesowych, ponieważ może to spowodować obrazę.

  • Upewnij się, że twoje wizytówki są wydrukowane zarówno w języku angielskim, jak i w języku indonezyjskim.

  • Pamiętaj, że religijni muzułmanie modlą się pięć razy dziennie. Jeśli prowadzisz interesy z indonezyjskimi muzułmanami, nie powinieneś planować żadnych spotkań ani terminów na lunch w tych godzinach. Godziny modlitwy są wymienione w lokalnych meczetach.

  • Unikaj używania czerwonego atramentu podczas pisania imienia czy nazwiska osoby. Jest uważany za kolor nieuprzejmy, ponieważ czerwony był pierwotnie używany do zapisywania nazwisk zmarłego.

Indonezyjski system podatkowy

Od 1984 roku każda osoba pracująca w Indonezji musi mieć numer pliku podatkowego o nazwie Nomor Pokok Wajib Pajak (short NPWP). Procedura ubiegania się o numer podatkowy znajduje się na stronie internetowej indonezyjskiej Dyrekcji Generalnej ds. Podatków. Podatnicy będący rezydentami podlegają opodatkowaniu w oparciu o dochód ogólnoświatowy, podczas gdy osoby niebędące rezydentami podlegają opodatkowaniu tylko od dochodu indonezyjskiego.

Ponieważ indonezyjski system podatkowy jest skomplikowany – a indywidualny podatnik jest odpowiedzialny za prawidłową rejestrację w lokalnym urzędzie podatkowym i prawidłowe płacenie podatków – zalecamy poprosić o pomoc zaufanego i kompetentnego doradcę podatkowego.

Więcej na temat pięknej Indonezji poczytasz tutaj: https://duabenua.com/pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>