Działasz w branży budowlanej? Dowiedz się, kiedy możesz potrzebować adwokata!

Skąd wiesz, kiedy prawnik jest rzeczywiście potrzebny? Odpowiedź na to kluczowe pytanie? To zależy. Prosimy o zapoznanie się z kilkoma rzeczywistymi scenariuszami, w których wskazane byłoby zatrudnienie prawnika.

logo-1356082_960_720

Co robią prawnicy budowlani?

Prawnicy prawa budowlanego pomagają szerokiemu gronu klientów. Reprezentują:

  • duże firmy
  • indywidualnych pracowników
  • właścicieli nieruchomości

Każdy, kto dotknie procesu budowy, może potrzebować adwokata budowlanego w pewnym momencie. Istnieje wiele różnych powodów, dla których ci prawnicy mogą być potrzebni, ale kwestie wykonawcze i spory o płatność to dwie najbardziej powszechne dziedziny prawa budowlanego.

Skąd mam wiedzieć, czy muszę wynająć adwokata do rozwiązania sporu?

Niestety, trudno odpowiedzieć na to pytanie. To, czy potrzebny jest adwokat, zależy od konkretnych okoliczności faktycznych. Mimo to obowiązują ogólne zasady pomagające zorientować się, czy są potrzebni adwokaci kraków .

Spójrzmy na niektóre typowe scenariusze.

Czy potrzebuję adwokata budowlanego, aby udał się do sądu?

Odpowiedź brzmi prawie zawsze tak. Każdy ma prawo reprezentować się w sądzie. To podstawowa zasada prawa. Jednak większość przedsiębiorstw budowlanych nie jest przedsiębiorstwami jednoosobowymi. Oznacza to, że większość firm budowlanych świadczących prace budowlane nie będzie robić tego tak samo, jak jednostka, w oczach prawa.

Niezależnie od tego, czy jest to przedsiębiorca, zarejestrowana spółka czy coś innego – każda struktura organizacyjna, która nie jest jednoosobową własnością, będzie wymagać reprezentacji w celu stawienia się w sądzie. Dotyczy to nawet osób prowadzących działalność jako inny podmiot. W większości przypadków potrzebny będzie prawnik budowlany.

Dla tych, którzy mają prawo reprezentować się w sądzie, często jest to bardzo zły pomysł. Istnieje góra literatury, która dowodzi, że reprezentowanie siebie w sądzie to zły pomysł. Prawnicy są ekspertami w swojej branży i istnieje powód, dla którego otrzymują wynagrodzenie za robienie tego, co robią.

Czy adwokaci są potrzebni w sądzie ds. drobnych roszczeń?

Taki sąd jest specjalnie zaprojektowany, aby być szybszą, tańszą i ogólnie bardziej wydajną wersją tradycyjnego procesu sądowego. Dodatkowo jest zaprojektowany tak, aby prawnicy nie byli tak naprawdę potrzebni w taki sam sposób, w jaki są potrzebni w zwykłych sporach sądowych. Jednak ta sama zasada ma zastosowanie jak powyżej. Osoby fizyczne (lub wyłączni właściciele) mogą reprezentować siebie w sądzie, ale każdy inny rodzaj podmiotu musi być reprezentowany.

Ponadto postępowanie egzekucyjne lub egzekucyjne należy do „zwykłego sądu”, a nie do sądu ds. drobnych roszczeń, podobnie jak większość innych roszczeń i kwestii związanych z budową.
Czy wszystkie spory dotyczące płatności budowlanych wymagają adwokata?

Obawiam się, że ta odpowiedź też ci się nie spodoba, ale to zależy. Wykorzystanie zastawów, obligacji i potencjalnych roszczeń prawnych nie może wymagać adwokata Nie każdy spór dotyczący płatności budowlanych będzie wymagał skorzystania z adwokata, ale jest szansa że w Twoim przypadku będzie taka konieczność.

1 Komentarz

  1. Stefan pisze:

    Jak sądzicie, czy pendrive lub karta USB z usbprezent.pl to dobry pomysł na prezent dla uczestników konferencji? Mam w planach organizację kilku takich wydarzeń i wydaje mi się, że fajny pendrive z logo to dobra promocja firmy, a przy okazji można na nim umieścić wszystkie materiały konferencyjne, co pozwala zaoszczędzić na papierze. Sama bywam na różnych konferencjach i takie pendrive’y dostaję dosyć często. Zastanawiam się tylko, czy w przypadku dużej konferencji ma to rację bytu i jest w ogóle opłacalne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>