Dzień Kobiet w zakładach pracy za PRL – wspomnienia

„Ci, co kochają wszystkie kobiety, zmierzają ku abstrakcji” – Albert Camus

5139ecdc751e8_o,size,933x0,q,70,h,252316

Dzień Kobiet w czasach PRL – to święto wyjątkowe. Z definicji, każde święto spędza się w domu, z rodziną, lub samotnie – zależnie o statusu spędzającego. Dzień Kobiet, to święto, które spędzało się w pracy. Bo to właśnie w pracy można było otrzymać tzw.: „Kwiatek dla Ewy”. Lub – zależnie od stanowiska – kwiatki. Ale nie tylko kwiaciarnie miały w ten dzień niezły zysk. Wielkie zakłady przemysłowe ofiarowywały swoim pracownicom dobra codziennego użytku, niemożliwe do zdobycia w tamtych magicznych czasach, kiedy na półkach sklepowych był tylko ocet. Jednym z takich dóbr były np. rajstopy, które każda pracownica otrzymywała od kierownictwa – oczywiście oprócz goździka. Dziś nie ma takiej rzeczy, która mogłaby bardziej ucieszyć zwykłą pracownicę. No, chyba, że podwyżka. W czasach PRL pieniądz był ważny, ale nie tak, jak towar, który się za niego kupowało.

Jedyny dzień w swoim rodzaju.

Na ten jeden, jedyny w swoim rodzaju dzień – 8 marca, czekało się z nadzieją, ponieważ nikt tak nie doceniał kobiet, jak ówcześni dżentelmeni – niezależnie od zajmowanego stanowiska, czy statusu. Powstawały piosenki specjalnie na ten dzień. Np. Jerzy Połomski śpiewał: „Na zdrowie pań, na zdrowie, szampana razem pijmy dziś panowie…” Dzień Kobiet więc, był dniem porównywalnym wręcz do zakończenia całego roku, czyli Sylwestra. Gdyby zapytać kogokolwiek, jaki dzień świętujemy szampanem, co dany respondent by odpowiedział? Odpowiedź jest oczywista: Sylwestra!

Bo kobieta, to ta piękniejsza połowa.

Czy ktokolwiek zastanawiał się nad tym, dlaczego nie ma Dnia Mężczyzn? Dlaczego w czasach PRL, pomimo, że to właśnie mężczyźni dzierżyli prym, nie było ich święta? W PRL takie święto nie istniało. Dla tzw. „równowagi płci” zostało ono zapoczątkowane rok przez końcem ubiegłego tysiąclecia i wprowadzone w Trynidadzie i Tobago, przy Wsparciu ONZ dla większości Świata. I co? Od tego czasu minęło siedemnaście lat. Niech ktoś szczerze przyzna w duchu, czy w ogóle słyszał o tym święcie? A dlaczego tak się dzieje? Bo to kobieta jest tą piękniejszą połową. To kobieta jest matką, założycielką ogniska domowego. To kobieta sprowadza życie na ten świat i nim się zajmuje. Przynajmniej w większości. Mężczyzna ma iść polować, przynieść jakąś łanię do zjedzenia i bronić rodziny. W dzisiejszych czasach – ma iść do pracy, by utrzymać rodzinę. Kobieta z natury zajmuje się ogniskiem domowym. No właśnie. I ta kobieta, zajmująca się ogniskiem domowym, idzie jeszcze do pracy. Czyż nie należy się jej za to jakieś święto? Dzień w którym mężczyzna będzie mógł ją jeszcze bardziej docenić? W czasach PRL jakby zauważono ten problem i doceniono kobietę, która ogarniała cały dom i jeszcze szła do pracy. Dlatego w pracy, raz w roku, każda kobieta miała swoje święto, bez względu na jej pozycję, pracę, czy wiek.

Wspomnienia

Czasy PRL dla większości ludzi w Polsce, to czasy frajdy. I pisze to bez kozery. Pomijając rzadkie jednostki, większość zajmowała się wyłącznie sprawami dnia codziennego – czyli własnymi. Z opowiadań babci pamiętam czas, kiedy urzędnik gminny nie chciał się z nią dogadać, mogła iść złożyć na niego skargę do komitetu partyjnego i dany urzędnik był stawiany do tzw. pionu. Babcia wcale nie była w partii. Była zwykłym, szeregowym obywatelem. Kiedy w zakładzie pracy z jakichś przyczyn brakło prezentów na Dzień Kobiet dla pracownic – nawet tych szeregowych – odpowiedzialni za ten naganny czyn mogli zapomnieć o premii, a nagana to tylko jedna z lżejszych form kary. Kobieta była hołubiona w ten dzień na wszystkie możliwe sposoby. Telewizja państwowa (jedyna w tamtym czasie) miała swoje programy specjalnie dla kobiet, organizowano przyjęcia, festyny. Było dużo życzeń, uśmiechów, gratulacji. Dziś, kosztem tamtej tradycji, powstał Dzień Walentynek i według mnie nie był to najlepszy pomysł, ponieważ to kobiety częściej pamiętają o tym święcie i same robią prezenty – już nie dla siebie. Poza tym, kiedy w sklepach jest wszystko, same rajstopy już tak nie ucieszą.

Artykuł przygotował serwis z poradami, w którym dowiemy się więcej na temat Dnia Kobiet 8 marca 

8-marzec-dzien-kobiet

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>