Elementy betonowe – lekkie, ciężkie, wszechstronne

PrzechwytywanieBeton to mieszanka znana ze swojej trwałości i wytrzymałości na ściskanie. Jednym ze składników betonu jest kruszywo, mieszanka żwiru i pokruszonych skał, które w trakcie utwardzania betonu wiążą się ze sobą innymi składnikami. Beton można podzielić na dwie klasy, lekką i ciężką, w zależności od rodzaju zawartego w nim kruszywa.

Elementy betonowe

Beton składa się z:

• wody,
• kruszywa,
• cementu.

Stosowany typ to zazwyczaj cement portlandzki. Kruszywo może składać się z tłucznia kamiennego, żwiru lub piasku albo z kombinacji tych substancji. Jego konsystencja waha się od drobnej do grubej.

Gęstość

Kluczową różnicą między betonem lekkim a ciężkim jest gęstość kruszywa. Beton lekki jest wytwarzany z kruszywa, którego gęstość jest mniejsza, podczas gdy kruszywa o większej gęstości dają tak zwany beton ciężki. Ekspandowana glina, i łupek są powszechnymi materiałami kruszywowymi w lekkim betonie, podczas gdy mieszanki ciężkie wykorzystują albo gęstsze minerały, takie jak baryt, albo materiały wytworzone, takie jak żelazo i śrut ołowiany. Beton lekki ma szerszy zakres zastosowań.

Lekki beton

Kruszywo w lekkim betonie ma zazwyczaj mniejszą gęstość, ponieważ jest bardziej porowaty. Na przykład może mieć w swojej strukturze wiele mikroskopijnych przestrzeni powietrznych. Rezultatem jest agregat o wysokiej wartości wchłaniania, co czasami może wymagać ostrożności przy określaniu ilości każdego składnika do użycia. Wstępne zwilżenie kruszywa przed połączeniem go z innymi składnikami może pomóc złagodzić zmianę konsystencji, która w przeciwnym razie mogłaby towarzyszyć wchłanianiu.

Beton ciężki

Beton ciężki jest wytwarzany z kruszyw o gęstości od 2080 do 4485 kilogramów na metr sześcienny. Kruszywa te są znacznie mniej porowate i chłonne, a powstały beton ma wyższy stosunek masy do objętości. Stosunek kruszywa do cementu również faworyzuje kruszywo w znacznie większym stopniu niż w lekkim betonie, mimo że zawartość cementu jest z grubsza taka sama. Mieszalniki i pompy mogą wykazywać większe zużycie podczas pracy z tego typu materiałem.

Aplikacje

Beton lekki można podzielić na grupy, takie jak ultralekki i lekki konstrukcyjny, w zależności od gęstości kruszywa. Beton o gęstości kruszywa mniejszej niż 500 kilogramów na metr sześcienny jest na przykład uważany za ultralekki, podczas gdy beton konstrukcyjny zwykle mieści się w zakresie od 1100 do 1750 kilogramów na metr sześcienny. Większość betonów konstrukcyjnych, murowych i izolacyjnych, jak również beton architektoniczny Gdańsk są stosunkowo lekkie. Natomiast beton ciężki jest wykorzystywany do budowy balastów dla rurociągów podmorskich.

Beton zazwyczaj zawiera małe kamienie jako część swojego kruszywa. W zależności od geologii danego regionu, w którym gromadzone jest kruszywo, niektóre kamienie mogą być porowate i mieć dużą zdolność wchłaniania wody. Te kamienie mofą powodować uszkodzenia betonu w niektórych klimatach, dlatego producenci opracowali mieszanki betonowe o ich niskiej zawartości, aby zapobiec temu problemowi.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>