Emigracja wewnętrzna w Polsce

pexels-photo-1059120Poszukiwanie pracy na terenie całego kraju staje się coraz powszechniejsze. Związane jest to ze zmianą ludzkiej mentalności, ale i chęcią zdobycia wiedzy czy poprawą statusu życia. Również chęć podjęcia pracy zarobkowej, zazwyczaj o wiele lepiej płatnej niż w obecnym miejscu zamieszkania.

Kogo dotyczy emigracja wewnętrzna w Polsce?

Największą grupę stanowią młodzi ludzie, którzy mają od 24 do 35 lat. Sporą grupę stanowią także studenci, czyli osoby pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. Emigrację można w pierwszej kolejności podzielić na:
emigrację czasową, która wiąże się z czasowym wyjazdem – nauką, kursem lub szkoleniem;
emigrację stałą, która powoduje zmianę miejsca zamieszkania, pracy, szkoły.

Dlaczego emigrujemy?

Najczęstszą odpowiedzią jest „praca”, wśród innych powodów można wymienić jeszcze: naukę, podążanie za drugą połówką czy względy zdrowotne. Granica i częstość typu emigracji jest dość zróżnicowana, ponieważ decyzja o wyprowadzce jest dość trudna. Tym bardziej, że sama zmiana pracy i jej miejsca jest wysoce stresującym czynnikiem. Podobnie jak podjęcie decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia.
Ciekawym i coraz częściej spotykanym trendem w kraju nad Wisłą jest pokonywanie większych odległości w drodze do pracy, czyli od 30 do 120 kilometrów. Wiąże się to ze zwiększeniem czasu spędzonego w samochodzie, autobusie lub pociągu. Szczęśliwie infrastruktura drogowa się poprawia, co korzystnie wpływa na dojazdy. Jest to spore wyzwanie logistyczne dla pracownika, jak i jego najbliższych.
W Polsce wciąż dominuje trend i przekonanie, że z jedną firmą człowiek powinien związać się na długie lata. Niezbyt przychylnie patrzy się na osoby, które zmiany pracy się nie boją i dążą do podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub też poprawy statusu ekonomicznego. Jednak coraz większy rynek i dostępne oferty pracy sprawiają, że ludzie poszukują zmiany.

Trudności związane z emigracją

Zmiana miejsca zamieszkania, nowa praca , związek czy nowe mieszkanie jest ekscytujące. Konieczność zmian dnia codziennego, jak również niektórych przyzwyczajeń jest trudne. Niemniej często bywa również stresujące, gdyż wiąże się z przeprowadzką, wynajęciem lub kupnem mieszkania i innymi mniejszymi, czy większymi inwestycjami w trakcie emigracji. Istotnym elementem także związanym z emigracją wewnętrzną, jak i zewnętrzną są koszty jakie należy ponieść. Każda zmiana może okazać się trudna lub stresująca dla wielu z nas, jednak z czasem wynikające korzyści potrafią przyćmić wcześniejsze nieprzyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>