Franczyza – dobry pomysł na swój biznes?

franczyza-pomysl-na-biznes

Wielu z nas marzy o własnym biznesie, o niezależności i bycia samym sobie szefem. Franczyza to dobry wybór, jeżeli nie mamy pomysłu na własny biznes, a bardzo chcemy spróbować swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Czym jest franczyza?

Franczyza pozwala na uruchomienie działalności gospodarczej, sklepu, kiosku, jakiegokolwiek innego biznesu, który sygnowany będzie logiem znanej marki/firmy. Dzięki temu już na początku naszej działalności mamy zwiększone szanse na osiągnięcie sukcesu. Marka, pod której logiem otworzymy działalność, w pewien sposób przetarła już szlaki i nie musimy startować od zera. Popularność danej marki i renoma, to tak naprawdę bardzo dużo. To praktycznie gotowiec, którego tylko musimy pilnować i odpowiednio się nim zajmować.

Przykładów franczyz w Polsce jest bardzo dużo. Najczęściej możemy spotkać się z sieciami sklepów „Żabka”, „Fresh”, ale także z restauracjami typu fast food, na przykład Mc Donald ‘s, czy KFC.

Dlaczego warto zdecydować się na franczyzę?

Przedsiębiorca decydujący się na własny biznes polegający na franczyzie, spotka się z wieloma pozytywnymi aspektami takiego rozwiązania. Po pierwsze franczyza dotyczy znanych firm/marek, które jak już wcześniej wspomniano mają wyrobioną renomę na rynku. Dzięki temu możemy liczyć na wielu oddanych klientów, którzy już wcześniej korzystali z produktów marki, którą reprezentuje nasz biznes. Dużą zaletą jest to, że nie musimy zbyt silnie się reklamować, ponieważ zazwyczaj to franczyzodawca reklamuje swoją markę. Przykładem może być sieć sklepów „Żabka”. Franczyzodawca reklamuje sieć swoich sklepów w mediach, na przykład w telewizji, korzystają natomiast z tego wszyscy franczyzobiorcy.

Decydując się na franczyzę często można liczyć na pomoc ze strony franczyzodawcy. Odpowiednie szkolenia i pomoc techniczna związana z prowadzeniem działalności zazwyczaj są udzielane na początku prowadzenia działalności. Można liczyć również na produkty reklamowe takie jak gazetki sklepowe.
Warto również pamiętać o bardzo dużej zalecie franczyzy, jaką jest otrzymywanie dużo lepszych ofert cenowych na zamawiane produkty. Sieć sklepów ma większe pole do popisu, jeżeli chodzi o negocjacje z dostawcami, niż jeden pojedynczy sklepik. Jeżeli zdecydujemy się na franczyzę, to możemy liczyć na duże przywileje i niższe ceny zakupu produktów. Jesteśmy również wiarygodniejszą firmą na rynku, jeżeli nasza działalność sygnowana jest znanym logo.

Czy franczyza może się nie opłacać?

Franczyza w większości przypadków będzie się opłacała. Tylko w wyjątkowych sytuacjach możemy ponieść klęskę, zazwyczaj jest ona spowodowana złym prowadzeniem biznesu przez franczyzobiorcę.
Często jest tak, że osoba otwierająca działalność polegającą na franczyzie, myśli, że dzięki renomie marki nie musi nic robić, a pieniądze będą same się zarabiać. Nic bardziej mylnego! Jeżeli nie będziemy dbać o biznes i skrupulatnie go pielęgnować i pilnować, to nie będziemy osiągać zysków. Sama marka i znane logo nie wystarczą. Warto zachęcić klientów, miłą, uprzejmą obsługą. Tym bardziej, jeżeli w okolicy istnieje konkurencja z podobnej branży, to musimy przyłożyć się do tego, aby klient skorzystał właśnie z naszych usług.

Znane logo to połowa sukcesu, reszta zależy od przedsiębiorcy i tego jak bardzo przyłoży się do prowadzenia swojego własnego biznesu.
Podsumowując, jeżeli mamy ochotę spróbować swoich sił w prowadzeniu własnego biznesu, to w dzisiejszych czasach franczyza jest najlepszym możliwym wyborem. Dziś bardzo trudno zapracować na znaną markę, która ma rzeszę wiernych klientów. Dzięki franczyzie możemy to otrzymać już na starcie naszej działalności gospodarczej. Reszta tak naprawdę zależy od franczyzobiorcy i tego jak bardzo zależy mu na utrzymaniu własnego biznesu. Jeżeli na początku postara się ograniczać koszty, to bardzo prawdopodobne, że zdoła utrzymać się na rynku.

Warto zapoznać się z różnymi markami, które oferują franczyzę i swoje logo. Jest ich naprawdę masa i każdy na pewno będzie w stanie odnaleźć idealny rodzaj biznesu, który chciałby zacząć prowadzić.

Więcej informacji można znaleźć na stornie http://www.FranczyzawPolsce.pl – twój pomysł na biznes!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>