Gdzie się udać, jeśli jest się uzależnionym od hazardu? Jak wyjść z długów?

gambling-addiction

Uzależnienie od hazardu to, wbrew pozorom, bardzo poważny problem, który wymaga profesjonalnego leczenia. Jest to bowiem nałóg, jak każdy inny, a jego lekceważenie może być prostą droga do poważnych kłopotów.

W różne gry hazardowe gra wiele osób, często nawet nie zdając sobie sprawy, że właśnie oddaje się hazardowi. Gry hazardowe to bowiem nie tylko poker, ruletka czy popularne automaty, ale tez wszelkie inne gry losowe, takie jak chociażby Lotto czy popularne zdrapki. Dopóki jednak traktujemy to jedynie jako rozrywkę od czasu do czasu, nie ma się czym martwić. Problem pojawia się wtedy, gdy hazard zajmuje nam wiele czasu, poświęcamy na niego spore środki, a także nie potrafimy przestać grać, nawet w obliczu sporej przegranej. Hazardziści prędzej czy później zaczynają mieć spore długi, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Bardzo często na pewnym etapie choroby tracą też zdolność racjonalnego myślenia, są w stanie w jeden wieczór przegrać całą swoją wypłatę, nie myśląc o tym, za co będą żyli przez następne tygodnie.

Trzeba najpierw uświadomić sobie nałóg

Bardzo trudno jest namówić hazardzistę do leczenia, gdyż nie traktuje on swojego grania jako nałogu czy choroby. Według hazardzistów nałogiem jest alkohol czy inne substancje psychoaktywne, a oni przecież jedynie ciekawie spędzają wolny czas, a przy tym przecież mogą wygrać całkiem spore pieniądze. Tymczasem wygrane trafiają się jedynie na początku w ramach szczęścia początkującego. Później nałogowiec zaczyna grać coraz mniej ostrożnie, chętnie podejmuje ryzyko, jest omamiony wizją wygrania dużych pieniędzy nawet wtedy, gdy nieustannie przegrywa. Chęć odegrania się – to jeden z sygnałów alarmowych, który wskazuje na to, że granie nie jest już bezpieczne. Hazardziści trafiają na leczenie bardzo późno – najczęściej wtedy, gdy przez ich granie rozsypie się życie zawodowe lub prywatne i okaże się, że nie mają już w życiu kompletnie nic poza nieustannie rosnącymi długami. Pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu oraz z długów jest przyznanie się do uzależnienia oraz szukanie profesjonalnej pomocy. Wyjście z nałogu na własną rękę jest bowiem niezwykle trudne.

Przede wszystkim profesjonalna pomoc

W poszukiwaniu sprawdzonego leczenia dla hazardzistów, warto szukać przede wszystkim specjalistycznych klinik i ośrodków, które mają doświadczenie w terapii osób uzależnionych nie tylko od substancji psychoaktywnych, ale również od destrukcyjnych zachowań. Ars Vitae to sprawdzony ośrodek leczenia uzależnień, w którym można znaleźć wielu specjalistów doświadczonych w pracy z osobami tkwiącymi w szponach wielu nałogów. Oczywiście, pierwszym krokiem wychodzenia z nałogu powinno być całkowite zaprzestanie grania. Podobnie, jak alkoholik nie jest w stanie nauczyć się kontrolowanego picia, tak samo hazardzista nie da rady grać w sposób bezpieczny i tylko dla przyjemności. Trzeba całkowicie odciąć się od źródła nałogu, dopiero później można mówić o skutecznym leczeniu. W terapii hazardzistów przydadzą się nie tylko specjalistyczne ośrodki, ale również grupy wsparcia złożone z innych hazardzistów. Anonimowi hazardziści regularnie się spotykają i są dla siebie wsparciem w wychodzeniu z uzależnienia. Jednak w tej kwestii w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia – podczas gdy spotkania dla anonimowych alkoholików można znaleźć nawet w niewielkich miasteczkach, grup dla anonimowych hazardzistów jest bardzo niewiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>