Gdzie szukać pomocy przy zadłużeniu?

b58a2c43ecd861cef5784d1b4c3bf780

Przyzwyczailiśmy się do kredytów i pożyczek do tego stopnia, że sięgamy po nie, przy każdej nadarzającej się okazji. Zakupy w sklepie za kartę kredytową, a jeśli nie starcza nam do 10-go, to korzystamy z debetu. Na zakup samochodu bierzemy kredyt lub leasing, a na budowę domu czy zakup mieszkania – kredyt hipoteczny.

Oczywiście kredyty dużo rzeczy ułatwiają i przemyślane sięganie po takie źródło finansowania np. w przypadku zakupu mieszkania przez rodzinę to zupełnie inny temat. Czasami jednak sięgamy po kredyt czy limit w koncie, nie do końca przemyślawszy swojej decyzji. Efektem tego są opóźnienia w spłacie, problem z terminową spłatą zobowiązań, obciążenie finansowe, które przekracza nasze miesięczne możliwości. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które jedno zadłużenie starają się pokryć środami pochodzącymi z kolejnego kredytu czy pożyczki. W ten sposób możemy tylko pogorszyć swoją sytuację, jeszcze bardziej pogrążając się w spirali zadłużenia.

Konsolidacja kredytów

Sprawdzonym rozwiązaniem na pozbycie się problemu zadłużenia może wydawać się konsolidacja kredytów. Polega ona na połączeniu kilku różnych zobowiązań finansowych w postaci np. kredytu samochodowego, pożyczki gotówkowej czy zadłużeniu na karcie kredytowej w jedną całość. Nie będziemy musieli spłacać kilku miesięcznych rat kredytów, a zamiast tego będziemy spłacali jedną niższą ratę. Stosując takie rozwiązanie, co prawda wydłuży nam się łączny okres spłaty, ale dzięki temu zmniejszymy nasze miesięczne obciążenie, a więc będziemy płacili niższą ratę. Kredyt konsolidacyjny nie będzie już dla nas tak dużym obciążeniem, jak kilka różnych rat kredytów, które spłacaliśmy do tej pory.

Takie rozwiązanie się sprawdzi, ale jak podkreśla Michał Pakuła z portalu finansowego Banki24 – nie we wszystkich sytuacjach. Przede wszystkim taki kredyt konsolidacyjny może nam posłużyć wyłącznie w sytuacji, gdy nasze obciążenie stanowią w głównej mierze produkty bankowe. Nie dostaniemy kredytu konsolidacyjnego na spłatę pożyczek pozabankowych, chwilówek czy innych pożyczek, które wzięliśmy w parabankach czy firmach pożyczkowych. Owszem, w ramach kredytu konsolidacyjnego możemy uzyskać dodatkowe pieniądze, które posłużą nam na spłatę innych zobowiązań, ale podstawą do uzyskania takiego kredytu muszą być głównie zobowiązania bankowe.

Co jeszcze bardzo ważne, kredyt konsolidacyjny możemy uzyskać wyłącznie wtedy, kiedy posiadamy pozytywną historię kredytową w bazach BIK. Nie uzyskają go zatem osoby, posiadające negatywną historię kredytową czy niską ocenę punktową w Biurze Informacji Kredytowej. Znaczny problem z jego uzyskaniem mogą mieć więc osoby, którym zdarzało się ze znacznym opóźnieniem spłacać raty kredytów w banku.

Pozabankowa konsolidacja

Jeśli nie mamy większych szans na bankową konsolidację zaciągniętych kredytów czy pożyczek, możemy spróbować poszukać podobnego produktu na rynku pozabankowym. Niestety większość tego typu propozycji, jakie są w ofercie firm udzielających pożyczek drogą pozabankową, są bardzo drogie w spłacie. Większość z nich to produkty zdecydowanie niewarte polecenia, tym bardziej osobom zadłużonym. Są jednak takie propozycje jak kredyty dla osób zadłużonych, które warto wziąć pod lupę np. lista kredytów dla zadłużonych jaką znaleźliśmy na blogu Banki24.

Do uzyskania takich pożyczek na dosyć korzystnych warunkach jak na pożyczki pozabankowe, będzie nam jednak potrzebne dodatkowe zabezpieczenie. Dzięki temu koszt takich pożyczek może być niższy niż koszt tradycyjnej pożyczki gotówkowej w parabankach. Jeśli zależy nam pozyskaniu bardzo dużej kwoty pożyczki, konieczne będzie zabezpieczenie pożyczki na nieruchomości, takiej jak mieszkanie czy dom. Są również firmy udzielające pożyczek pod zastaw samochodu czy innego pojazdu mechanicznego.

Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem są jednak pożyczki z gwarantem, które w ostatnim czasie zyskują na sporej popularności. Do uzyskania takiej pożyczki przy zadłużeniu, nie będzie nam potrzebne zabezpieczenie majątkowe. Wystarczy, że znajdziemy osobę, która zostanie naszym gwarantem pożyczki. Może to być nasz sąsiad, krewny czy po prostu znajomy. Taka osoba powinna jednak mieć odpowiednio dobrą zdolność kredytową oraz brak zadłużeń w jakiejkolwiek postaci. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na barkach takiej osoby, będzie spoczywała konieczność spłaty rat kredytu, jeśli sami nie będziemy spłacać rat w ustalonym terminie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>