Gdzie zrobić szkolenia BHP?

Engineer at work

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to absolutna konieczność w każdym zakładzie. Pracodawcy z mocy prawa zobowiązani są organizować cykliczne szkolenia w tym zakresie dla pracowników, niemniej jednak nie muszą przeprowadzać ich na własną rękę. Gdzie zrobić szkolenie BHP, aby wywiązać się z obowiązków, a jednocześnie zapewnić pracownikom odpowiednie warunki?

Co o szkolenia BHP mówi prawo pracy?

Kwestia szkoleń BHP została uregulowana w Kodeksie Pracy w sposób szczegółowy. Otóż do ich przeprowadzenia zobowiązany jest pracodawca- musi to zrobić na własny koszt, co do zasady, w czasie pracy. Oznacza to, że prawo nie dopuszcza sytuacji, w której pracownik poświęca swój czas na szkolenie bez przysługującego mu wynagrodzenia. Mówimy o dwóch rodzajach szkoleń BHP- wstępnym oraz okresowym. Szkolenie wstępne musi odbyć się jeszcze przed przystąpieniem pracownika do wykonywania obowiązków. Składa się ono z części ogólnej oraz szkolenia stanowiskowego. Tymczasem szkolenie okresowe należy przeprowadzić co jakiś czas- konkretne regulacje znajdują się w Kodeksie Pracy.

Kto może przeprowadzić szkolenie BHP?

Szkolenie BHP przeprowadza pracodawca, jednak może ten obowiązek scedować na inną osobę. Musi ona posiadać odpowiednie uprawnienia, tak aby przekazać pracownikom wartościowe informacje. Szkolenia BHP Śląsk najczęściej prowadzone są przez wyspecjalizowane podmioty, zatrudniające wyłącznie specjalistów w tej dziedzinie. Pracodawca nawiązuje współpracę z firmą, która świadczy tego typu usługi. Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim wywiązać się z ciążącym na nim obowiązku, a także zoptymalizować koszty. Należy pamiętać, że szkolenia odbywają się w trybie ciągłym, w ramach przyjmowania nowych pracowników bądź aktualizowania wiedzy w przypadku pozostałych zatrudnionych.

Dlaczego warto współpracować z firmą zewnętrzną?

Szkolenia BHP Śląsk coraz rzadziej przeprowadzane są przez osoby zatrudnione w danej firmie. Wynika to przede wszystkim z wysokich kosztów- pracodawca musiałby zapłacić takiemu pracownikowi dodatkową pensję, a także scedować na niego inne obowiązki. Obecnie specjalistów do spraw BHP zatrudniają jedynie największe podmioty, podczas gdy mniejsze korzystają z usług firm zewnętrznych. Szkolenie może odbyć się w dowolnym momencie, natomiast pracownik zawsze uzyska na nim aktualne i wartościowe dla niego informacje. Na zakończenie szkolenia uzupełniana jest dokumentacja, która w razie kontroli podlega szczegółowej weryfikacji.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>