Plastik głównym obciążeniem dla środowiska – co możesz zrobić?

garbage-1255244_1280Tworzywa sztuczne składają się z syntetycznych polimerów organicznych, które są szeroko stosowane w różnych zastosowaniach, począwszy od butelek na wodę, odzieży, opakowań żywności, materiałów medycznych, wyrobów elektronicznych, materiałów budowlanych itp.

W ciągu ostatnich sześciu dekad tworzywa sztuczne stały się nieodzownym i wszechstronnym produktem o szerokim zakresie właściwości, składu chemicznego i zastosowań. Chociaż początkowo zakładano, że plastik jest nieszkodliwy i obojętny, wiele lat jego usuwania do środowiska doprowadziło do różnych powiązanych problemów.

Zanieczyszczenie środowiska przez odpady z tworzyw sztucznych jest obecnie powszechnie uznawane za główne obciążenie dla środowiska

Mowa tutaj zwłaszcza o środowisku wodnym, gdzie występuje przedłużający się biofizyczny rozkład tworzyw sztucznych, który ma szkodliwy wpływ na dziką przyrodę oraz ograniczone możliwości usuwania tworzyw sztucznych.

W wielu przypadkach folie i opakowania z tworzyw sztucznych są wyrzucane po użyciu, jednak ze względu na ich trwałość, tworzywa te znajdują się wszędzie i są trwałe w środowisku. Badania nad monitorowaniem i wpływem odpadów z tworzyw sztucznych są wciąż w powijakach, ale jak dotąd raporty są niepokojące. W środowisku pracy i zamieszkania człowieka tworzywa sztuczne wykonane z polimerów na bazie benzyny występują w dużych ilościach. Pod koniec życia te tworzywa sztuczne są zwykle składowane razem z komunalnymi odpadami stałymi. Tworzywa sztuczne mają kilka toksycznych składników, w tym:

  • ftalany,

  • polifluorowane chemikalia,

  • bisfenol A (BPA),

  • bromowane środki zmniejszające palność,

  • trójtlenek antymonu.

Wszystkie mogą mieć negatywny wpływ na środowisko i zdrowie publiczne. Tworzywa sztuczne w odpadach elektronicznych (e-odpadach) stały się poważnym globalnym problemem w zakresie ochrony środowiska i zdrowia publicznego ze względu na ich dużą wielkość produkcji i obecność nieodpowiednich polityk zarządzania w kilku krajach. Raporty wskazują, że niebezpieczne substancje z tworzyw sztucznych z e-odpadów mogą migrować poza miejsca przetwarzania i do środowiska.

Globalna produkcja tworzyw sztucznych i wytwarzanie odpadów

We współczesnym życiu tworzywa sztuczne są wszechobecne. Jego wczesne użycie datuje się na 1600 r. p.n.e., kiedy to ludzkie ręce ukształtowały naturalną gumę i polimeryzowały w różne użyteczne przedmioty w prehistorycznej Mezoameryce.. Różnorodne wykorzystanie i wytwarzanie tworzyw sztucznych i wyrobów z tworzyw sztucznych rozpoczęło się w 1839 r., kiedy odkryto polistyren (PS) i wulkanizowany kauczuk. Produkcja bakelitu, który jest pierwszym prawdziwie syntetycznym polimerem, miała miejsce w 1907 r. w Belgii – jednak do 1930 r. bakelit był wszędzie, zwłaszcza w przemyśle modowym, komunikacyjnym oraz elektrycznym i samochodowym. Minęło dziesięć lat, zanim rozpoczęła się masowa produkcja tworzyw sztucznych i od tego czasu stale się rozwija.

Nie bądź obojętny! Też możesz pomóc – sprawdź skup plastiku, zyskaj trochę gotówki – ratując ziemię, siebie i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>