Ile wynoszą odsetki karne od kredytu?

Starting-a-Private-Licensed-Money-Lending-Business

Bardzo często mówi się o tym, że kiedy chcemy wziąć kredyt, trzeba zwrócić uwagę na czas spłaty. Nie może być tak, że pojawi się problem ze spłatą, bo problem ten jest równoznaczny z odsetkami karnymi, nad którymi skupimy się w tym tekście.

Niemniej nie ma co ukrywać, że w życiu zdarzają się różne sytuacje (również takie, jakich w żaden sposób nie dało się przewidzieć). Mając to na uwadze, pora przejść do tego, ile kosztują odsetki karne od kredytu.

Problem ze spłatą, a przykre konsekwencje finansowe

Zacznijmy od tego, że w żadnym wypadku nie wolno unikać kontaktu z bankiem. Jeżeli w porę przyznamy się do tego, że zbliża się problem ze spłatą, być może będziemy mogli zażegnać przykre konsekwencje finansowe. Dobrze przy tej okazji podkreślić, że częściej (przynajmniej takie jest wrażenie) przybierana jest zupełnie inna taktyka. Można powiedzieć, że jest to taktyka wycofania polegająca na nadziei, że bank nie zauważy opóźnienia w spłacie raty. Takie podejście jest jednak całkowicie bezsensowne.

Odsetki karne

Biorąc pod uwagę to, co zostało poruszone, skupmy się teraz na samych odsetkach karnych. Skoro mamy mówić o szczegółach z nimi związanych, jest to odpowiedni moment, aby odnieść się do przepisów obowiązujących w naszym kraju. Jeśli spojrzymy na nie, sprawa stanie się jasna — przede wszystkim odsetki naliczane są przy zmiennej stawce oprocentowania. Dodatkowo poziom nie powinien przekraczać czterokrotności stopy kredytu lombardowego w Narodowym Banku Polskim.

Odsetki karne to nie wszystko

Jeżeli wydawało Wam się, że problemy mogą być związane wyłącznie z odsetkami karnymi, takie podejście jest ogromnym błędem. Otóż są jeszcze koszty windykacyjne, ale po kolei. Najlepiej będzie zacząć od tego, że w przypadku opóźnienia ze spłatą dochodzi do rozpoczęcia działań windykacyjnych. Działania te charakteryzują się choćby tym, że mamy doliczane odsetki od zadłużenia przeterminowanego. Koniecznie należy też zaznaczyć, że takie odsetki doliczane są od razu (innymi słowy — od następnego dnia, który jest po terminie).

Informacje od banku

Skoro była mowa o odsetkach karnych oraz kosztach windykacyjnych to nie pozostaje nic innego, jak poruszyć temat informacji wypływających od banku. Spóźnienie w spłacie to nie tylko odsetki karne i koszty windykacyjne, to również procedury informacyjne. Zacznijmy może od tego, że kredytobiorca jest w różny sposób informowany o swojej sytuacji. Należy przez to rozumieć choćby kontakt telefoniczny i pisma przypominające. Jak łatwo można się domyślić, te wszystkie działania mają zapewnić, że dojdzie do szybkiego uregulowania spłaty zaległości.

Czas na podsumowanie

Podsumowując wszystko to, co pojawiło się w tekście, wniosek jest prosty — niestety kredyt zawsze jest w pewnym stopniu ryzykiem. Tak więc, jeśli kredyt jest nieodzowny, trzeba zrobić wszystko, aby ryzyko zostało maksymalnie zminimalizowane. W końcu nasz los jest w znacznej mierze tylko i wyłącznie w naszych rękach.
Poza tym, jak już weźmiemy kredyt i pojawią się problemy z płynnością finansową, pod żadnym pozorem nie powinno się tych problemów ukrywać.

Porównaj kredyty gotówkowe tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>