Jak dbać o ubrania bawełniane?

neckties-210347_1280

Ubrana bawełniane wybieramy bardzo chętnie, gdyż są naturalne, przewiewne, wykonane wyłącznie z naturalnych włókien, a co za tym idzie – są w stu procentach bezpieczne dla naszego zdrowia. Aby jednak takie ubrania cieszyły nasze oczy i służyły nam jak najdłużej, powinny być właściwie użytkowane, przechowywane oraz prane. Działa tu wyjątkowo prosta zasada – jak dbasz, tak masz.

Aby ubrana bawełniane przez długi czas wyglądały jak nowe, trzeba dbać o nie zgodnie z zaleceniami producenta. Przede wszystkim warto więc czytać metki znajdujące się przy ubraniach, gdyż tam można znaleźć sporo ważnych informacji, między innymi w jaki sposób prać ubrania, aby ich nie zniszczyć i by po praniu nie traciły fasonu i koloru. Dobre tkaniny bawełniane powinny w miarę dobrze znosić wysokie temperatury prania. Jeśli jednak ubranie wymaga jedynie odświeżenia, dobrze jest wstawić krótki program z niewysokimi temperaturami. Dzięki temu ubrania zostaną szybko odświeżone, ale nie będą się kręciły i wirowały w pralce przez dłuższy czas.

Lepiej wieszać niż składać

Dobrej jakości ubrania bawełniane warto wieszać w szafie na wieszakach, dzięki czemu nie będą tak pogniecione jak ubrania, które składamy i kładziemy na półkach. Im mniej rożnych zagnieceń, tym mniej problemów podczas prasowania takich ubrań. Prasowanie najlepiej wykonywać niezbyt nagrzanym żelazkiem, a jeśli ubranie jest wykonane z bardzo delikatnej tkaniny, lepiej jest dodatkowo prasować je przez szmatkę. W przypadku ubrań z naturalnej bawełny nie trzeba natomiast obawiać się, że będą się przyklejać do żelazka czy topić po kontakcie z rozgrzaną powierzchnią.

Zabrudzenia spieraj jak najprędzej

Podczas użytkowania ubrań może się zdarzyć, że pojawią się jakieś poważne zabrudzenia i plamy, które są trudne do usunięcia. Bardzo ważne jest wtedy, aby plamę usunąć jak najszybciej i w sposób odpowiedni. Każdy rodzaj zanieczyszczeń wymaga bowiem innego postępowania, jeśli nie wiemy, jak się zabrać za plamę, lepiej przekazać ubranie do profesjonalnego czyszczenia. Owszem, przy codziennych ubraniach jest to niezbyt opłacalne, ale jeśli zabrudzi nam się elegancka sukienka lub wyjściowy płaszcz, trzeba skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Wysoka jakość gwarantuje długa trwałość

Aby ubrania bawełniane służyły nam przez długie lata, warto nie tylko dbać o nie na wiele sposobów, ale również wybierać takie tekstylia, które są doskonałej jakości i świetnie uszyte. Nie ma bowiem szans, by kiepsko uszyta bluzka czy spodnie przetrwały przez długi czas i wiele prań, nawet wtedy, jeśli będziemy dbać o ubrania na wiele sposobów. Warto wychodzić z założenia, że lepiej jest mieć kilka dobrych ubrań, niż kilkanaście kiepskiej jakości. Wysoka jakość zapewni nam wiele lat bezproblemowego użytkowania, kiepska tkanina może natomiast być do wyrzucenia już po kilku praniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>