Jak napisać swoje pierwsze CV?

business-management-4

Jesteś absolwentem, kończysz studia bądź szkołę i zaczynasz poszukiwać zatrudnienia? Stworzenie pierwszego CV, takiego, które zachęci rekrutera do wyboru właśnie Twojej Kandydatury, nawet pomimo braku doświadczenia, może wydawać się niełatwym zadaniem, jednak z pomocą doradców Corson.pl stworzysz życiorys, który znacznie zwiększy szanse zaistnienia na rynku zawodowym!

Być może sądzisz, że brak doświadczenia dyskwalifikuje Cię w procesie rekrutacyjnym w czasach, gdy jest ono tak cenione przez pracodawców, a o pożądane stanowisko ubiega się wielu Kandydatów, posiadających już pewien staż pracy? Zastanów się jednak, czy rzeczywiście nie posiadasz zupełnie żadnego doświadczenia? Poświęć chwilę na przeanalizowanie, co robiłeś podczas studiów czy zdobywania edukacji, zastanów się nad podejmowanymi działaniami i dodatkową aktywnością. Praktyki lub staże zawodowe są często bagatelizowane, jednak stanowią pierwsze źródło nabywania tzw. kompetencji “twardych”, związanych z kierunkiem kształcenia bądź branżą, w której chcesz się rozwijać. Jeżeli wykonywałeś jakieś prace dorywcze, wakacyjne czy pomagałeś w firmie rodzinnej, również warto zaznaczyć to w CV. Podobnie jest z udziałem w wymianie studenckiej lub dłuższym pobytem za granicą, które rozwijają kompetencje językowe. Cenna jest także działalność we wszelkiego rodzaju samorządach, organizacjach studenckich, uczniowskich czy pozaszkolnych, wolontariatach lub instytucjach pożytku publicznego, kołach naukowych i zainteresowań, jak również organizacja bądź udział czynny lub bierny w przeróżnych konferencjach i innych wydarzeniach.

Eksperci Corson.pl wskazują, że taka aktywność, oprócz budowania doświadczenia, kształtuje szereg cenionych przez rekruterów kompetencji miękkich, takich jak np. komunikatywność, kreatywność, decyzyjność, zdolności w zakresie pracy zespołowej, przewodniczenia grupie, zarządzania sobą           w czasie czy zarządzania projektami. Dodatkowa działalność świadczy również o Twoim zaangażowaniu, dynamizmie, chęci rozwoju osobistego i budowania własnych umiejętności. Opisując ją w CV, staraj się podkreślić te aspekty, które są istotne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz.

Pisząc swój pierwszy życiorys, nie zapomnij o istotnej sekcji, jaką jest ,,Profil zawodowy’’. Możesz        w niej wspomnieć, jakie szkoły bądź kierunki studiów ukończyłeś oraz w jakiej branży lub obszarze zawodowym chcesz się w przyszłości rozwijać. Wymień kilka elementów dotychczas zebranego doświadczenia i parę kompetencji miękkich, które są kluczowe z punktu widzenia Twoich celów zawodowych. Jeżeli to możliwe, staraj się operować wymiernymi wskaźnikami swoich osiągnięć oraz takimi słowami, jak ,,rozległe umiejętności’’ czy ,,obszerna wiedza’’. Postaraj się już na początku zainteresować pracodawcę swoją osobą.

Pamiętaj, że skutecznie napisane pierwsze CV zwiększa Twoje szanse na powodzenie w procesie rekrutacyjnym i postawienie pierwszego kroku na drodze ku wymarzonej karierze zawodowej.

Zespół Corson.pl – eksperci tworzący profesjonalne CV i listy motywacyjne dla Klientów.

images

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>