Jak poprawnie użytkować klimatyzację w domu?

air-3601981_640Komfort termiczny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmy. Dzięki niemu jesteśmy w stanie skuteczniej i efektywniej pracować jak i łatwiej nam się po prostu odprężyć. Dlatego klimatyzacja w naszych domach staje się coraz to bardziej popularną instalacją. Spotkamy ją coraz częściej i nic dziwnego – gdyż koszt jej utrzymania nie jest wcale taki wysoki. Istnieje kilka zasad co do prawidłowego użytkowania klimatyzatora. Dotyczy to także wyboru prawidłowego sprzętu pod konkretne okoliczności.

Użytkowanie klimatyzacji a zdrowie

Istnieje przeświadczenie, że klimatyzacja działa nieodpowiednio na nasze zdrowie. Oczywiście – jest to prawdą, ale tylko w przypadku nieprawidłowego korzystania z urządzenia. Uważa się, że różnica temperatur zewnątrz i wewnątrz nie powinna być większa niż 7 stopni Celsjusza. Taki przedział jest zdrowy dla naszego organizmy, a przekroczony sprawia, że nasz organizm nie jest w stanie odpowiednio dostosować się do tej różnicy. Za optymalną temperaturę klimatyzowane pomieszczenia uważa się granicę 23-26 stopni i wilgotność na poziomie 40-60 %. Ponadto podczas korzystania z urządzeń chłodniczych nie powinno się odczuwać przepływu powietrza co skutecznie może wywoływać u nas przeziębienie. Jak widać prawidłowe użytkowanie takiego sprzętu jest kluczowe dla naszego zdrowia i organizmu.

Moc klimatyzatora

Aby odpowiednio użytkować instalację chłodniczą niezwykle ważna jest również moc samego klimatyzatora. Im większa – tym większe możliwości urządzenia. Oczywiście wiąże się to z większą ceną zakupu jak i większymi rachunkami za prąd. Nieodpowiednio dobrana moc może powodować, że urządzenie nie będzie w ogóle wydajne, a efekt chłodniczy będzie niezadowalający. Idąc w drugą stronę – nadmierna moc może powodować znacznie większe zużycie prądu, a instalacja nie będzie efektywna. Samemu ciężko jest określić odpowiednią moc urządzenia. Pomoże Ci w tym odpowiedni specjalista. Bardzo dobre klimatyzatory w Poznaniu są oferowane przez tego specjalistę.

Wentylacja

Aby nasza instalacja klimatyzacyjna poprawnie działała – niezbędna jest również instalacja wentylacyjna. Działanie klimatyzacji polega bowiem na cyrkulacji powietrza. Ciepłe wypompowywane jest na zewnątrz co pozwala na ochłodzenie pomieszczenia. Jedno bez drugiego nie jest w stanie zaistnieć i jest to warunek konieczny prawidłowego funkcjonowania klimatyzatora.

Odpowiedni rodzaj klimatyzacji

Aby poprawnie korzystać z klimatyzacji niezbędny jest dobór odpowiedniej opcji samego urządzenia. Dostępne mamy aktualnie klimatyzatory typu split, multisplit i urządzenia przenośne. Wersja split sprawdza się znakomicie w pojedynczych pomieszczeniach. Multisplit znajdzie swoje zastosowanie w większych pomieszczeniach jak i całych obiektach. To co będzie odpowiednie i pozwoli na prawidłowe korzystanie z klimatyzacji wybierze dla nas odpowiedni fachowiec. Dokona niezbędnych obliczeń, które w stu procentach poprawnie określą rodzaj konkretnego urządzenia. Aby poprawnie korzystać z urządzenia przenośnego trzeba przede wszystkim umieścić je przy oknie, gdyż wypompowuje ono ciepłe powietrze właśnie przez ten obiekt. Trzeba również pamiętać, że klimatyzacja przenośna nadaje się tylko do niewielkich pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>