Jak powinien wyglądać profesjonalny magazyn w Twojej firmie?

were

Pierwszorzędna praca magazynu stanowi podstawę sukcesu wielu firm. Jest to miejsce odpowiedzialne nie tylko za przyjmowanie i wysyłanie towarów, ale w dużym stopniu odpowiada również za zadowolenie kontrahentów i terminowość innych gałęzi działalności firmy. Profesjonalny magazyn jest podstawą sukcesu. Jeśli często zdarzają się pomyłki w łańcuchu dostaw, giną faktury, brakuje towarów, a klienci narzekają na brak kultury pracowników – to znaczy, że wiele trzeba poprawić w pracy magazynu, by nazwać go idealnym.

System zarządzania

Bazą, od której należy zacząć projektowanie profesjonalnego magazynu jest system informatyczny, który będzie odpowiedzialny za kompleksowe zarządzanie pracą we wszystkich aspektach. Przykładem takiego systemu jest SAP Business One. Odpowiada za zapasy na magazynie, przesunięcia, a także planowanie produkcji i MRP. Zarządza zasobami, numerami serii, cenami. Sporządza kompleksowe listy materiałów i transakcji. Prowadzi rejestr przyjęcia i wydania towarów, zarządza zamówieniami i przeprowadza cykliczne inwentaryzacje. Jednym słowem – kompleksowy system, który będzie niezastąpiony w przypadku dużych magazynów, gdzie łatwo o pomyłki i błędy. Nie można jednak zapominać, że system sam się nie obsłuży. Potrzebne będą dodatkowe szkolenia oraz pracownicy z sekcji IT, którzy zajmą się konserwacją oraz ewentualną poprawą działania i stabilności systemu.

Komputery to nie wszystko

Niestety, sam system informatyczny, choć niezbędny – nie jest jedynym aspektem, na który należy zwrócić uwagę. Najbardziej podstawowa sprawa wyglądu samego pomieszczenia magazynowego oraz rozmieszczenia stref, jest często zaniedbywana. Powinny być jasno wydzielone strefy, rozmieszczone w ten sposób, by przesunięcia magazynowe były płynne i nie przeszkadzały sobie wzajemnie. Osobno wydzielony obszar dla klienta, oddzielny do przyjmowania towarów, oddzielny do wydawania. Największym problemem jest panujący nieład oraz brak konsekwencji w użytkowaniu poszczególnych sektorów pomieszczenia. Nie można zapomnieć o samych towarach. Wprowadzenie kodów kreskowych ułatwi pracę ludziom, a zarządzanie magazynem przez SAP stanie się proste i przyjemne.

Czynnik ludzki

Sercem magazynu są jednak jego pracownicy. Bez zaangażowania z ich strony, żadna modernizacja się nie uda. Przeprowadzenie szczegółowych wywiadów wspomoże wprowadzanie systemu. Żaden pracodawca nie zna swojego magazynu tak dobrze, jak jego pracownicy. To oni w pierwszej kolejności powinni zabrać głos odnośnie odwzorowania procesów magazynowych w systemie. Warto zainwestować w doświadczoną kadrę kierowniczą, która poprowadzi proces wdrażania nowego systemu i ładu. Każdy pracownik powinien przejść odpowiednie szkolenie z zakresu obsługi systemu jak i zmiany orgaznizacji przestrzeni magazynowej oraz pojawiających się regulacji.

Profesjonalne wyposażenie

Sprzęt wykorzystywany do obsługi magazynu powinien w jak największym stopniu ułatwiać pracę. Obowiązkowe są urządzenia do przewozu towarów – zarówno wózki widłowe jak i paletowe. Regały powinny być najwyższej jakości ze starannie obliczonym maksymalnym obciążeniem na półkę. Takie regały można kupić również poprzez Internet, przykładowo na stronie e-regaly.pl. Nie można zapomnieć również o odpowiednim oznakowaniu półek, by uniknąć ewentualnych pomyłek. Bardzo przydatne są również urządzenia kontrolno-pomiarowe, które w prosty sposób pomogą w określaniu ilości i jakości magazynowanych towarów. Specjalistyczne wagi i dozowniki mogą stać się nieodzowne, zwłaszcza w przypadku większych składnic.

Magazyn jako całość

Magazyn musi funkcjonować jak jeden zgrany organizm. Jakiekolwiek odstępstwa od wyznaczonych reguł przez którekolwiek z ogniw łańcucha dostaw może sprawić, że cała konstrukcja będzie działać niepoprawnie. Odpowiednie wyposażenie pomieszczenia wraz z wykwalifikowaną kadrą powinny być zarządzane przez dobrze dobrany system informatyczny. Każdy element powinien być dobrany zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy praca magazynu jest tylko jedną z gałęzi działalności firmy. Koszty profesjonalizacji magazynu są spore, jednak po pewnym okresie czasu z pewnością zwrócą się w postaci sprawnie działającej składnicy i zadowolonych kontrahentów.

Przy współpracy z Industrial (https://industrial.pl/)

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>