Jak powinniśmy rozliczać wywóz nieczystości z oczyszczalni firmowej?

Financial-Management-Accountant

Oczyszczalnie ścieków w wersji przydomowej cieszą się rosnącą popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i firmowych. Nic w tym dziwnego, przede wszystkim są bardzo ekologiczne i funkcjonują praktycznie bez żadnego naszego udziału. Po drugie – można na nie otrzymać spore dofinansowanie, dzięki czemu koszty inwestycji nie są tak wysokie, jak nam się pierwotnie wydaje.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonałe rozwiązanie w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej z miasta czy gminy. To tez dobra alternatywa dla szamb, które trzeba regularnie opróżniać, a co za tym idzie – trzeba pilnować konkretnych terminów, umawiać się z firmą wywożącą nieczystości, a także za takie usługi płacić. Jest to koszt, który generuje dodatkowe koszty firmowe. Warto jednak pamiętać, że wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności można sobie odliczyć od przychodu. Wystarczy więc, że otrzymamy fakturę od firmy zajmującej się wywozem nieczystości i można bez problemu odliczyć sobie jej kwotę od przychodu, a co za tym idzie – zapłacić w danym miesiącu niższą zaliczkę na podatek dochodowy.

Szamba tańsze w budowie, ale droższe w eksploatacji

Wywóz nieczystości z szamba jest więc niewielkim wydatkiem, jeśli weźmiemy pod uwagę, że możemy go sobie wrzucić w koszty. Wydatki mogą być jednak jeszcze mniejsze, jeśli zamiast szamba betonowego zdecydujemy się na przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest bardziej naturalną i ekologiczną alternatywa dla szamba. Owszem, szamba betonowe ceny mają zdecydowanie niższe niż ceny przydomowych oczyszczalni, jednak spore różnice są w późniejszej eksploatacji. Koszty użytkowania oczyszczalni to zaledwie 100-300 złotych za rok w zależności od wielkości oczyszczalni. Można więc stwierdzić, że koszt wybudowania oczyszczalni bardzo szybko się zwróci, a po tym czasie jej użytkowanie będzie zdecydowanie tańsze niż użytkowanie szamba.

Sporo formalności do spełnienia przed budową

Aby jednak wybudować oczyszczalnię, która będzie spełniała oczekiwania inwestora, warto najpierw dobrze ustalić wszystkie potrzeby i wymagania użytkowników budynku. Oczyszczalnia musi być przede wszystkim odpowiedniej wielkości, aby bez problemu oczyszczać wszystkie nieczystości. A to zależy od liczby pracowników firmy, a także od jej profilu. Trzeba brać bowiem pod uwagę dobowe zużycie wody, które w niektórych branżach jest dosyć spore. Budowa oczyszczalni wymaga również spełnienia wielu wymogów narzuconych przez prawo budowlane. Zanim więc oczyszczalnia powstanie, musi powstać jej projekt i pełna dokumentacja, którą trzeba dołączyć do zgłoszenia budowy lub do wniosku o pozwolenie na budowę. O tym, czy budowę trzeba jedynie zgłosić, czy otrzymać pozwolenie, decyduje docelowa wielkość oczyszczalni. W przypadku dużych oczyszczalni dla firm raczej w większości przypadków będzie to pozwolenie na budowę. Trzeba więc liczyć się z tym, że inwestycja może być mocno rozłożona w czasie. Najlepiej jest więc realizować ją już na etapie realizacji budynku. Jeśli natomiast będziemy budować przydomową oczyszczalnie w budynku już istniejącym, na czas trwania budowy i tak będzie konieczne korzystanie z szamba.

1 Komentarz

  1. teraz dla średniego domku i rodziny 4 osobowej najlepiej wybrać 10m3 zeby nie było problemów że za często będzie wywiezione szambo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>