Jak usprawnić własne gospodarstwo rolnicze?

rola

W dawnych czasach rolnik musiał poświęcać wiele godzin na ciężką pracę fizyczną w polu. Obecnie, dzięki stale rozwijającej się technologii, niektóre czynności zostały zautomatyzowane i przerzucone na specjalistyczne maszyny rolnicze. Stanowią ogromną pomoc dla współczesnych rolników.

Koszty

Kupno maszyn rolniczych wiąże się z dużym wydatkiem. Kombajn lepszej klasy to wydatek rzędu 100 tysięcy złotych, ciągnik to kolejne 100 tysięcy. Każdy pług kosztuje około 20 tysięcy złotych. A wymienione maszyny to tylko kropla w morzu potrzeb. Czy warto zainwestować w kupno tych wszystkich urządzeń? Z pewnością. Plony są lepsze jakościowo i większe, przy jednoczesnej oszczędności czasu pracy i trudów rolnika.

Nowoczesny kombajn

Kombajn wykonuje prace kilku starszych maszyn i narzędzi rolniczych. Nie tylko kosi zboże, ale również je od razu młóci. Widać więc od razu wielką oszczędność czasu i kosztów. Nie potrzeba już dwóch albo trzech maszyn, a jednej. Dużą popularność zdobywają kombajny, które nie wymagają obecności kierowcy. Rolnik może nim sterować zdanie, z zacisza własnego domu, poprzez system GPS lub LPS. Nie trzeba zatrudniać pracowników do kierowania kombajnem ani samemu spędzać w nim upalnych, słonecznych dni. Maszyną będzie sterował komputer. System lokalizacji GPS można z powodzeniem używać również do innego rodzaju maszyn, jak chociażby rozsiewaczy, które nawożą glebę rolną. Wykorzystanie tej technologii pozwala na oszczędność nawozu rzędu nawet 20 proc. Ilość substancji jest dokładnie dostosowywana do obszaru, na którym ma znaleźć się dana roślina. Zapobiega to również pojawianiu się nadmiarów nawozu, który może być już szkodliwy dla upraw.

Opryskiwacze

Zalet opryskiwaczy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Metody walki ze szkodnikami i chorobami dotykającymi plony były wynajdowane od zawsze. Obecnie, jedna taka maszyna może pryskać w każdym kierunku na odległość prawie 50 metrów. Im szerszy jest pas, który maszyna obejmuje, tym mniejsza szansa na powstanie luk w opryskach, a więc i zagrożeń, które mogą zniszczyć uprawy. Z drugiej strony, ilość miejsc, gdzie może pojawić się nadmiar środków chemicznych, również jest mniejsza. Niestety, taka maszyna to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Opłacalność tego zakupu w dużej mierze zależy od wielkości pola, które posiada rolnik. Przy małych uprawach, gra nie jest warta świeczki. Prawdziwe zalety tego urządzenia docenią tylko posiadacze faktycznych kolosów uprawnych.

Ciągniki

W wielu wsiach można zobaczyć konie, ale coraz częściej służą do celów rekreacyjnych. Z sukcesem zostały wyparte jako pojazd rolniczy na rzecz ciągnika, czyli potocznie mówiąc traktora. Traktor stał się symbolem rolnictwa, który znajduje zastosowanie praktycznie we wszystkim – od prac rolnych, po leśne czy nawet ziemne. Wszędzie tam, gdzie trzeba wykorzystać sprzęt nieposiadający własnego napędu, ciągnik jest niezastąpiony. Może poruszać się po praktycznie każdym gruncie, posiada duży uciąg, a odpowiednio eksploatowany zadziwi swoją żywotnością. To maszyna niezbędna każdemu rolnikowi, nie ważne, czy w celu przewiezienia siana, czy podpięcia pługa.

Uprawy w liczbach

Jedynie 20 proc. rolników inwestuje w nowoczesne maszyny rolnicze. Pozostałych albo nie stać na taki wydatek, albo nie widzą potrzeby ich posiadania. Oba podejścia są dużym błędem. W obecnych czasach, gdzie wsparcie finansowe z UE jest ogólnie dostępne, warto pozwolić sobie na zakup takich maszyn. Średniej klasy kombajn jest w stanie oporządzić 2 hektary pola w ciągu godziny. W dawnych czasach trzeba by całej wsi, żeby skosić tyle zboża w ciągu jednego dnia. Nie można pominąć jednej istotnej wady, choć lepiej nazwać to następstwem korzystania z nowoczesnych technologii. Mimo polepszenia jakości i efektywności pracy, obniżenia kosztów i ograniczenia wysiłku pracownika, duży stopień mechanizacji powoduje zwiększanie się bezrobocia w obszarach wiejskich. Po co komu pracownik skoro maszyna wykona to samo i to lepiej?

Większość maszyn rolniczych, które opisaliśmy w poradniku można znaleźć w serwisach z maszynami rolniczymi

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Adela pisze:

    Artykuł ciekawy lecz nieco pobieżnie autor podszedł do samej uprawy. Brakuje mi tutaj jakiś wskazówek jak zacząć uprawę, na czym się skupić w pierwszych latach gospodarki i tak dalej. A końcu sprawne gospodarstwo rolne to nie tylko nowoczesne maszyny ale także i sprawny gospodarz prawda? :) Polecam więc wszystkim sprawnym gospodarzom serwis z przeróżnymi poradami rolniczymi. Mam nadzieję, że mogę zamieścić link? Jak nie to proszę usunąć i wybaczyć :) A jak tak to polecam http://nowoczesnafarma.pl/darmowe-porady-rolnicze.html. Pozdrawiam, małorolna Adela z Ełka :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>