Jak zrobić ankietę w Formularzach Google?

52ff9760858fea8241f306b1a02914bb

Formularze Google to aplikacja wchodząca w skład pakietu G Suite pozwalająca pracownikom tworzyć ankiety i przeprowadzać badania na wybrany temat. Tworzenie takiej ankiety jest bardzo proste i nie wymaga zaawansowanej znajomości obsługi programów internetowych, aplikacji czy też kodowania. 

Ankieta może być współtworzona przez kilkanaście osób, a także zawierać w sobie materiały takie jak zdjęcia czy też wideo. Otrzymane wyniki możemy analizować dzięki przejrzystym wykresom i diagramom.

Tworzenie ankiety krok po kroku:

 1. Zaloguj się na swoje konto Google/Gmail
 2. Otwórz aplikację Formularze
 3. Następnie w prawym dolnym rogu kliknij przycisk + pozwalający na rozpoczęcie procesu tworzenia nowej ankiety.
 4. W kolejnym kroku przechodzimy już do personalizacji naszej ankiety.

Na samym początku możemy zacząć od tego jak prezentuje się nasz formularz.

Klikając w przycisk dostosuj motyw (ikona palety z farbami), naszym oczom ukaże się sekcja pozwalająca na wybór: motywu,fontu, koloru oraz obrazu w tle naszego formularza.

5. W kolejnym kroku w miejscu “Formularz bez nazwy” możemy dodać własny tytuł ankiety np. Badanie satysfakcji ze szkolenia SEO.

Poniżej znajduje się “Opis formularza” w tym miejscu śmiało możemy dodać wyjaśnienie: dlaczego organizowane jest to badanie oraz kiedy zostaną przedstawione wyniki?

W polu, gdzie obecnie widnieje tekst “Pytanie bez tytułu” wpisujemy własne pytanie np. Czy podobało Ci się nasze szkolenie?

Klikając w pole “Opcja 1” możemy wpisać odpowiedź, która będzie widoczna dla ankietowanych. Natomiast kliknięcie “Dodaj opcję” pozwoli nam na dodadnie kolejnego pola z dowolnie wybraną przez nas odpowiedzią (TAK, NIE, MOŻE, NIE JESTEM PEWNY, NIE CHCĘ UDZIELIĆ ODPOWIEDZI NA TO PYTANIE)

Jeśli pytanie jest na tyle ważne, że nie może zostać pominięte wystarczy, że zaznaczymy w prawym dolnym rogu pole “Wymagane” – ankietowany podczas wypełniania, nie będzie mógł przejść dalej jeśli nie udzieli odpowiedzi.

Po wprowadzeniu najważniejszych danych, nasz formularz będzie wyglądał następująco:

6. Formę pytania możemy zmienić klikając w pole “Jednokrotny wybór”, gdzie ukażą się wszystkie dostępne możliwości.

Do wyboru mamy:

 • krótka odpowiedź
 • długa odpowiedź
 • jednokrotny wybór (zaprezentowany na powyższym przykładzie)
 • wielokrotny wybór
 • menu
 • prześlij plik
 • skala liniowa
 • siatka jednokrotnego wyboru
 • siatka pól wyboru
 • data
 • godzina

W zależności czego dotyczy nasza ankieta oraz konkretne pytanie, możemy zdecydować się na dowolny rodzaj pytania. Przykładowo w pierwszym pytaniu decydujemy się na formę Jednokrotnej odpowiedzi, w następnym skala liniowa, a w kolejnym wielokrotny wybór.

7. Wstawienie obrazu możliwe jest poprzez kliknięcie przycisku “Dodaj obraz” znajdującego się tuż obok odpowiedzi, lub w kolumnie po prawej stronie.

8. Klikając w znak plusa po prawej stronie możemy dodać kolejne pytanie w naszej ankiecie.

9. Oprócz grafik w Google Forms możemy umieścić również materiały wideo poprzez przycisk “Dodaj film” po prawej stronie.

Analiza odpowiedzi w Formularzach Google

Wszystkie odpowiedzi znajdują się na górze utworzonego formularza w sekcji “Odpowiedzi”. W zależności od ustawień, dane dostępne będą dla Ciebie lub Twoich współpracowników. Możemy przeglądać odpowiedzi pojedynczo lub w formie wykresu dla wszystkich udzielonych odpowiedzi.

Warto podkreślić, że formularze są automatycznie zintegrowane z Arkuszami Google, dzięki czemu klikając w sekcji “Odpowiedzi” na zielony przycisk, wszystkie odpowiedzi ukażą się w postaci arkusza kalkulacyjnego. Pozwala to na czytelne analizowanie danych oraz późniejsze ich formatowanie i zarządzanie.

W tym celu:

 • klikamy w zieloną ikonę Arkuszy kalkulacyjnych Google
 • tworzymy nowy lub wybieramy istniejący arkusz

Jeśli wybierzemy “Utwórz nowy arkusz” nasze dane będą prezentować się następujaco:

Ustawienia Formularzy Google

Klikając w koło zębate, które znajduje się na samej górze aplikacji Formularze Google zobaczymy następujące ustawienia:

5 najważniejszych sekcji:

 • zbieraj adresy e-mail: jeśli zdecydujemy się na zaznaczenie, to każda ankietowana osoba w celu wypełnienia ankiety, będzie musiała podać swój adres email
 • potwierdzenie odpowiedzi: zaznaczenie tej sekcji spowoduje, że ankietowany otrzyma kopię swoich odpowiedzi na maila
 • ogranicz do użytkowników domeny…: tutaj w przypadku firmowej wersji Formularzy Google możemy zdecydować, że nasza ankieta po udostępnieniu będzie widoczna tylko i wyłącznie dla użytkowników naszej domeny tj. pracownicy lub kontrahenci np. kamil@flyonthecloud.com lub dostawa@flyonthecloud.com Oprócz osób należących do naszej organizacji, dostęp do ankiety mogą mieć użytkownicy domen z białej listy. Taki spis tworzy administrator, mogą się tam znajdować nasi najważniejsi klienci, dostawcy, vendorzy itd.
 • ogranicz do jednej odpowiedzi: zaznaczamy wtedy, gdy chcemy, by ankietowany mógł tylko raz odpowiedzieć na naszą ankietę
 • osoby wypełniające formularz mogą edytować odpowiedzi po ich przesłaniu: nie zaznaczamy tej sekcji w przypadku, gdy chcemy by odpowiedzi nie mogły być edytowane

Udostępnianie Formularza Google

Żeby udostępnić utworzoną ankietę wystarczy w górnej sekcji Formularzy Google kliknąć przycisk “Wyślij”, który spowoduje pojawienie się poniższego okna

W sekcji “Email” i polu “Do” możemy wpisać adresy email na które chcemy wysłać naszą ankietę. Dodatkowo możemy udostępnić formularz w social media tj. Facebook oraz Twitter.

Klikając w ikonę spinacza uzyskamy link do udostępnienia ankiety w dowolnie wybranym przez nas miejscu: mail, okno messenger, komentarz na blogu itd.

Jeśli chcemy osadzić formularz na stronie wystarczy kliknąć w ikonę <>, by otrzymać kod HTML do umieszczenia w witrynie.

W przypadku, gdy chcemy zaprosić do współtworzenia ankiety jednego z naszych współpracowników wystarczy kliknąć w przycisk “Dodaj współpracowników”, a następnie wpisać imię i nazwisko lub adres e-mail odbiorcy.

Pakiet G Suite to nie tylko Google Forms, ale również wiele innych aplikacji, które doceniło ponad 5 milionów firm na całym świecie. Od najmniejszych działalności jednoosobowych poprzez większe startup, aż po ogromne międzynarodowe korporacje jak Airbus, Carrefour czy Colgate. Jeśli chcesz przetestować Formularze Google dla firm, oraz wszystkie inne aplikacje z pakietu G Suite przez 30 dni za darmo, bez podpinania karty i jakichkolwiek zobowiązań wystarczy, że dokonasz rejestracji tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>