Jakie kierunki studiów wybrać?

study-stuffWybór studiów w dzisiejszych często uzależniamy nie od tego czego chcemy się uczyć i jaki kierunek nas interesuje tylko od realnej szansy znalezienia pracy po ukończeniu danej szkoły. Jest to rozsądne podejście do życia ale zarazem przykre ponieważ kierując się samymi tyko zyskami jakie możemy czerpać z wykonywanego zawodu często zatracamy motywacje i chęci do dobrego wykonywania zawodu.

Należy także brać pod uwagę zmianę trendów po 4 latach. Co z tego, że wybieramy studia ekonomiczne jeżeli po 4 latach nauki może się okazać, że zawód ten nie jest już tak atrakcyjny?

Według różnych opinii i statystyk, które można znaleźć w Internecie wynika, że najbardziej zyskowne kierunki studiów to: informatyka i programowanie stron internetowych,wszelkie kierunki związane z mediami, energetyka, matematyka, prawo oraz medycyna.

Natomiast kierunki, które uważa się za mało dochodowe i nie wróżące dużej szansy na znalezienie pracy po ich ukończeniu to: nauczyciel j.polskiego (przykre ale prawdziwe), studia administracyjne, psychologia, filozofia, socjologia.

Jak wskazuje poniższy wykres, zaczyna rodzić się coraz mniej polaków więc teoretycznie jest szansa, że za 30 lat każdy zawód będzie opłacalny.

 

Mówiąc poważniej, wybierając zawód najlepiej jest kierować się nie tylko statystykami, które w końcu tworzone są przez ludzi reprezentujący określone interesy ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem oraz własnymi umiejętnościami.

Pewne zawody

Jest pewna grupa zawodów, które zawsze będą popularne i choćby nawet wybuchła III wojna światowa, absolwenci tychże szkół będą nadal poszukiwani. Są to z całą pewnością Lekarze, Informatycy oraz Inżynierowie budowlani. Ale umówmy się, że nie każdy może posługiwać się skalpelem chirurgicznym oraz nie każdy ma predyspozycje do programowania komputerowego. Większość z nas skazana jest jednak na kierowanie się obecnie panującymi nurtami w kraju oraz na ryzyko związane z praktycznie jednorazową szansą na porządną 5-6 letnią edukację.

Kolesiostwo i nepotyzm

Statystyki, wykresy i inne zalecenia specjalistów od zatrudnienia możemy wsadzić między bajki ponieważ tak naprawdę 90% powodzenia zależy od nas. Od naszego podejścia do życia, pracy, obowiązków. A na tym wszystkim dodatkowo trzymają łapę kolesiostwo i nepotyzm. Chyba każdy z nas spotkał się z tym, że na danym stanowisku pracuje osoba bez żadnych kompetencji do wykonywania danego zawodu a jej obsadzenie na tym stołku jest ściśle związane z drzewem genealogicznym jej rodziny lub ma po prostu dłuższe, szczuplejsze nogi.

Zatem jakie kierunki studiów wybrać aby mieć pewność znalezienia po nich pracy?

Obojętne jakie. Bylebyś podczas ich trwania przykładał się do nauki na 120%.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach