Gdy poważniej zachorujemy, najczęściej nie obejdzie się bez zwolnienia lekarskiego i konieczności chorowania w domu. Dla pracownika wcale nie jest to komfortowa sytuacja, gdyż na zwolnieniu lekarskim zarabiamy sporo mniej niż wtedy, gdy chodzimy do pracy. Warto o tym pamiętać i przede wszystkim nie brać zwolnień wtedy, gdy nie są one nam potrzebne.
Wiele osób bierze zwolnienie lekarskie nawet wtedy, gdy nie są na tyle chore, by musieć chorować w domu. Owszem, zwolnienie czasem brzmi jak dodatkowy urlop od obowiązków zawodowych, jednak trzeba mieć świadomość, że podczas urlopu otrzymujemy całą pensję, natomiast podczas zwolnienia lekarskiego już niekoniecznie. Jeśli mamy długie, kilkumiesięczne zwolnienie lekarskie, może to oznaczać sporo niższe dochody.
Pensja mocno okrojona
Na zwolnieniu lekarskim pracownik otrzymuje 80 procent pensji. To sporo mniej, bez względu na to, czy zarabiamy najniższą krajową czy kilkanaście tysięcy. W przypadku, gdy zwolnienie trwa jedynie kilka dni, kwoty te mogą nie być mocno odczuwalne, jednak jeśli przez kilka miesięcy będziemy zarabiać 20 procent mniej niż zwykle, na pewno będziemy to odczuwać w naszym domowym, comiesięcznym budżecie. Zwolnienia lekarskie płatne 100 procent dotyczą jedynie osób, które miały wypadek przy pracy, a także chorych na gruźlicę oraz kobiet w ciąży. Panie, które są w ciąży biorą więc zwolnienia chętnie, gdyż nie muszą obawiać się żadnych potrąceń z pensji, a nawet tego, że w czasie zwolnienia lekarskiego pracodawca zwolni je z pracy. Pozostali pracownicy powinni jednak brać zwolnienia tylko wtedy, gdy naprawdę muszą i na dosyć rozsądny czas.
Pracodawca płaci do 30 dni
Gdy jesteśmy na zwolnieniu lekarskim, wynagrodzenie wypłaca nam pracodawca jedynie w ciągu pierwszych 30 dni trwania zwolnienia. Jeśli zwolnienie jest dłuższe, wtedy otrzymywać będziemy zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. W jednym i drugim przypadku jest to jednak 80 procent pensji. Trzeba też pamiętać, że na długim zwolnieniu mogą nas ominąć premie lub inne finansowe benefity, które czasem wypłaca pracodawca. Trzeba też być świadomym, że osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich bardzo często są sprawdzane zarówno przez pracodawców, jak i przez ZUS. Zdarza się bowiem i to dosyć często, że pracownicy biorą zwolnienia wtedy, gdy ni są one im potrzebne i wykorzystują je niezgodnie z przeznaczeniem. Nie brakuje osób, które biorą zwolnienie, aby pojechać na wakacje lub też zrobić sobie remont w domu albo wykonywać inną pracę na czarno. Jeśli takie osoby zostaną skontrolowane przez ZUS okaże się czarno na białym, że zwolnienie nie było im potrzebne, mogą ponosić dosyć bolesne konsekwencje własnego kombinatorstwa i nieuczciwości. Pamiętajmy więc, by na zwolnienia chodzić jedynie w sytuacjach, gdy są one nam naprawdę potrzebne i musimy w spokoju i w domowych warunkach powrócić do zdrowia.
Więcej informacji na stronie Kiedy ZUS wypłaca chorobowe, a kiedy pracodawca wypłaca chorobowe?
Zobacz także:
Motoryzacja to Twoja pasja? Czyli jak znaleźć zatrudnienie w motoryzacji?
Aplikujesz na stanowisko w serwisie samochodowym? Jak zwrócisz na siebie uwagę?
Kontrole z urzędu skarbowego – czy Bielskie firmy się ich obawiają?