3 języki, których warto się uczyć – zacznij od dziś!

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

W mediach bardzo często mówi się o tzw. językach przyszłości, których nauka może zapewnić dobrą pracę. Są to jednak często języki niszowe, które wcale nie dominują na polskim rynku pracy, a ich nauka wymaga poświęcenia naprawdę wielu lat. Istnieje także pewna grupa języków obcych, które są stosunkowo łatwe i zawsze zapewnią pracę. Na które języki warto zatem zwrócić uwagę?

Język angielski – bez niego ani rusz

Nieważne, czy ktoś zamierza zrobić karierę w świecie nauki, biznesu czy też show-biznesu, to bez dobrej znajomości języka angielskiego nigdy nie zostanie dostrzeżony i doceniony za granicą. Angielski zdominował świat i jest uznawany za współczesny odpowiednik łaciny w czasach starożytności oraz języka francuskiego w świecie dawnej arystokracji. Wiele firm prowadzi negocjacje biznesowe po angielsku i to właśnie ten język można usłyszeć także w kuluarach.

Najbardziej znani naukowcy zawsze mogą pochwalić się publikacjami w języku angielskim. Warto również podkreślić, że najwięcej źródeł na niemalże każdy temat jest dostępnych w języku angielskim, co może przydać się także podczas pisania prac naukowych po polsku. Najciekawsze konferencje i szkolenia także są prowadzone w języku angielskim. Posługuje się nim ponadto świat sportu, show-biznesu, mody, a nawet organizacje charytatywne.

Język niemiecki – ważny element polskiego biznesu

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski, a wiele lokalnych firm prowadzi współpracę z sąsiadami zza Odry. I choć można teoretycznie postawić na język angielski, to niemieckie firmy o wiele bardziej doceniają partnerów mówiących w ich rodzimym języku. Znajomość niemieckiego może przydać się w przemyśle motoryzacyjnym, logistyce, sprzedaży czy też księgowości.

SJ UAM prowadzi intensywne kursy językowe, które umożliwiają swobodną komunikację w języku niemieckim w rekordowo krótkim czasie. Uczelnia oferuje również kursy językowe dostosowane do potrzeb rynku pracy. W Polsce otwierają się kolejne niemieckie firmy, wiele z nich prowadzi tutaj księgowość czy też obsługę klienta, dlatego zapotrzebowanie na pracowników z językiem niemieckim nie maleje.

Język rosyjski – niedoceniany język sąsiadów

Językiem rosyjskim posługują się nie tylko Rosjanie, ale także zdecydowana większość Białorusinów oraz wielu Ukraińców. Spora część mieszkańców byłego ZSRR również prowadzi rozmowy biznesowe właśnie w tym języku. Wielu Polaków pomija jednak rosyjski podczas wyboru kursu językowego. Jest to spory błąd, ponieważ nauka pokrewnego języka przychodzi znacznie łatwiej i szybciej.

Warto również pamiętać, że Polska ma rozległe stosunki handlowe i gospodarcze także po wschodniej stronie swojej granicy. Napływ Ukraińców przyczynił się z kolei do stworzenia wielu miejsc pracy dla Polaków znających język ukraiński lub rosyjski. To kolejny dowód na to, że na polskim rynku pracy jest także miejsce dla osób z płynną znajomością języków słowiańskich.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>