Kaliskie cmentarze – wyjątkowy ślad historyczny na mapie miasta

foto-e1570090802101

W grodzie nad Prosną od lat szuka się historii, tak sprzed wieków, jak i z mniej odległych lat. Miejscami, które gromadzą w sobie moc informacji są kaliskie nekropolie. Dla mieszkańców mogą być one nie tylko miejscem związanym z pochówkiem najbliższych, warto je także odwiedzić, by poznać nieco ciekawych faktów o regionie.

Cmentarz Komunalny

Gdy spojrzeć na pomniki, które po horyzont wyścielają kilkadziesiąt hektarów podmiejskiego terenu, można zauważyć, że cmentarz ten jest stosunkowo świeży. Faktycznie powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku. Ciekawostką mogą być jednak prowadzone na jego terenie prace archeologiczne, które dotyczą czasów prehistorycznych (znaleziono tutaj np. kieł mamuta), jak i osad z okresu rzymskiego. Widoczny znak historii dla odwiedzających Cmentarz Komunalny, to bunkier, który należał do fortyfikacji obronnych z czasów II Wojny Światowej, ciekawie wpisujący się w krajobraz.

Cmentarze Miejskie

Historię przekroju niemal dwustu lat możemy prześledzić na zabytkowych nagrobkach, których nie brakuje na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu. Nekropolia ta zlokalizowana jest w centrum miasta i jest miejscem pochówku wielu znamienitych mieszkańców Kalisza. To gratka dla amatorów architektury – są tutaj świetnie zachowane pomniki oraz kapliczki datowane na początek dziewiętnastego wieku. Zwarta zabudowa, otoczona murem dodaje wyjątkowego charakteru temu miejscu. Polecamy wizytę tutaj zarówno za dnia, jak i w listopadowe wieczory.

Będąc w okolicy warto zajrzeć także na jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce, czyli cmentarz grecko-prawosławny, znajdujący się zaledwie po drugiej stronie ulicy. To mała nekropolia, jednak pamięta czas drugiej połowy osiemnastego wieku. Pochowanych jest tutaj wielu ważnych mieszkańców wyznania prawosławnego z czasów zaborów. Niestety wiele pomników nie przetrwało próby czasu.

Cmentarz Tyniecki

W innej części miasta, na terenach dawnej wsi Tyniec, która dzisiaj jest dzielnicą Kalisza, można znaleźć inne ciekawostki historyczne z tego regionu. Drugi co do wielkości cmentarz w mieście łączy w sobie nowe grobowce z pomnikami sprzed ponad stu lat. Szczególnie ciekawe są związane z tym miejscem pomniki ofiar Powstania Styczniowego oraz członków Armii Krajowej. Dla ciekawych historii okresu odrodzenia Państwa Polskiego, spacerowanie po Cmentarzu Tynieckim może być ciekawym doświadczeniem.

Strona internetowa Cmentarz Tynieckiego w Kaliszu: https://cmentarztyniecki.kalisz.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>