Istnieje wiele różnych możliwości kariery, jeśli chcesz pracować w laboratorium, ale kwalifikacje związane z chemicznym wykształceniem otwierają również szeroką gamę alternatywnych opcji kariery. W rzeczywistości tylko jedna trzecia absolwentów chemii dostaje pracę w laboratorium. Studiowanie chemii może dostarczyć ci całej gamy przydatnych umiejętności, które są wysoko cenione przez pracodawców we wszystkich sektorach, od branży farmakologicznej po Ośrodek badań naukowych.
Wykształcenie chemiczne zapewnia bazę wiedzy i umiejętności, z których można budować wiele różnego rodzaju dróg kariery. Przyjrzyjmy się dodatkowym umiejętnościom, które możesz zdobyć dzięki studiowaniu chemii i pochwalić się nimi starając się o pracę w prestiżowych ośrodkach naukowych.
Wiedza naukowa i techniczna
Oczywiście będziesz posiadał specjalistyczną wiedzę naukową i techniczną, co może być wykorzystane w wielu zawodach, na przykład możesz pracować jako badacz, ale też jako rzecznik patentowy. W tej drugiej pracy potrzebujesz wiedzy z zakresu chemii, ale łączy się ją ze specjalistyczną dziedziną prawa. Czasami posiadanie wykształcenia technicznego lub naukowego może być niezwykle atrakcyjne dla pracodawców, którzy mogą następnie chcieć przeszkolić cię w innej umiejętności lub dyscyplinie.
Matematyka
Niezbędna w chemii umiejętność ta jest ceniona przez pracodawców w wielu karierach, w tym w księgowości. W rzeczywistości matematyka to nie tylko rachunkowość, ponieważ byłaby równie cenna w karierze, jak sprzedaż i marketing, handel detaliczny i IT, dla przykładu.
IT i technologia
Nauczysz się:
- rozumieć i używać oprogramowania / modeli komputerowych
- przetwarzać dane
- wykorzystywać arkusze kalkulacyjne
- stosować komunikację internetową
Wszystkie te umiejętności można skutecznie wykorzystać w wielu zawodach, od zarządzania po finanse i marketing, aż po samo IT.
Porozumiewanie się
Twój kurs umożliwi Ci komunikowanie się na wiele sposobów poprzez słowo pisane i mówione, a te umiejętności są niezbędne w większości zawodów. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich zawodów jak komunikacja naukowa i nauczanie, w których kluczowe znaczenie mają umiejętności komunikacyjne.
Będziesz rozwijać zaawansowane umiejętności czytania i pisania, pisząc szczegółowe raporty i umiejętności komunikacyjne podczas pracy z innymi studentami i wykładowcami. Zobacz, jak te umiejętności są używane w tym profilu pracy i wpisz się w te wymagania jak najlepiej.
Ważne są również umiejętności prezentacji, które zostaną opracowane w ramach kursu podczas prezentacji wyników badań. Komunikacja jest niezbędna w pracy w ośrodku naukowym, może być również stosowana do wielu miejsc pracy w mediach, w sprzedaży i marketingu oraz w zarządzaniu.
Opracujesz umiejętności analityczne i rozwiązywania problemów poprzez badanie i interpretację wyników oraz dokonywanie ocen w oparciu o ograniczone informacje. Rozwiązywanie problemów może być przydatne w wielu zawodach, a w doradztwie w zakresie zarządzania jest to niezbędna umiejętność.
Zarządzanie czasem i organizacja są pokazane poprzez planowanie i wykonywanie eksperymentów, podejmowanie pracy indywidualnej i zespołowej oraz uzupełnianie pracy doktorskiej. Poprzez swoją wiedzą chemiczną będziesz mógł zarządzać własną pracą, więc samo zarządzanie to kolejna umiejętność, którą rozwinąłeś. Wzmocnione zostanie również logiczne myślenie i dbałość o szczegóły poprzez monitorowanie i systematyczne rejestrowanie właściwości chemicznych, zdarzeń i zmian.
Zarządzanie projektem i czasem
Będziesz miał zaplanowane zadania, zobaczysz je i wyciągniesz wnioski. Uda ci się osiągnąć wysoki poziom zarządzania czasem poprzez tworzenie prac w terminach. Będziesz miał również rozwinięte:
- umiejętności obsługi danych
- zdolność do prowadzenia badań
Wytrwałość może być kolejną umiejętnością, która będzie przydatna w tej pracy bez względu na to, jaki będziesz realizował eksperyment.
Udowodnisz, że jesteś niezależnym myślicielem, prowadząc własne badania i chociaż być może nie będziesz myśleć o tym w ten sposób – na pewno wykażesz się kreatywnością i innowacją w swojej pracy, ponieważ właśnie o to chodzi w chemii. Chemicy mogą zrobić wszystko, od założenia własnej firmy zajmującej się pielęgnacją skóry, po pracę ze smakami i bycie dyrektorem ds. Innowacji.
Praca zespołowa to kolejna cenna umiejętność zdobyta podczas podejmowania pracy nad projektem grupowym. Ponadto, pracując i kończąc kurs, zaczniesz rozwijać umiejętności zarządzania, które można rozwijać w trakcie kariery.
Wszystko to pokazuje, że wykształcenie chemiczne nie uczy cię tylko chemii – umiejętności, które zdobędziesz podczas nauki, są znacznie szersze i mogą stanowić punkt wyjścia dla całej gamy karier. Aby uzyskać więcej pomysłów na karierę inną niż chemia, czemu nie spróbować czegoś innego? Świat stoi przed Tobą otworem!
Jesteś pewny, że jednak chcesz prowadzić badania naukowe?
Chemicy zajmujący się badaniami pracują w wielu gałęziach przemysłu, w tym w kosmetykach, elektronice i farmaceutykach. Co robi chemik badawczy? Typowi pracodawcy, kwalifikacje i szkolenia, kluczowe umiejętności zostały już tutaj szeroko omówione. Warto jednak dodać, iż esencją pracy jest to, że chemicy zajmujący się badaniami badają związki chemiczne i wykorzystują te badania do tworzenia i ulepszania procesów i produktów, od nowych leków i zabiegów medycznych po wyroby przemysłowe, takie jak:
- kosmetyki
- wyroby elektryczne
- żywność
- napoje
Chemicy prowadzący badania będą działać głównie w laboratorium. Możliwe tematy badawcze obejmują: biologię chemiczną, chemię obliczeniową, eko chemię, chemię materiałów, chemię medyczną i syntezę.
Możesz także zostać naukowcem w innych dziedzinach, takich jak biologia i fizyka. Chemicy działający w takich ośrodkach iż mogą usłyszeć „Zleć nam projekt badawczy” praktycznie od przedstawicieli każdej branży. Warto dlatego uzyskać więcej informacji na temat tej pracy zanim zdecydujesz się na ten ważny krok i zdecydujesz o kierunku swojej kariery już tak na całkiem poważnie.