Przy tak dużym zapotrzebowaniu na utalentowanych specjalistów z branży budowlanej, nigdy nie było lepszego czasu, aby dołączyć do branży budowlanej iż teraz. Istnieje kilka różnych sposobów na zdobycie pracy w budownictwie.
Po pierwsze musisz: przygotować plan
W zależności od rodzaju pracy, którą jesteś zainteresowany, istnieją różne wymagania dotyczące wejścia w tę branżę. Na przykład rola nadinspektora ma zupełnie inny zestaw obowiązków, a zatem zupełnie inny zestaw wymaganych umiejętności niż ten w kontekście menedżera projektu lub samego budowniczego. Jeśli nie wiesz dokładnie, jakie są Twoje długoterminowe cele zawodowe, nie martw się – często istnieje ogromna przestrzeń do wzrostu z jednej pracy budowlanej do drugiej. Zacznij od określenia miejsca, w którym chcesz wejść do branży, a następnie zaplanuj spełnienie minimalnych wymagań dla tego stanowiska.
Po drugie: zdobądź wykształcenie
Prawie wszystkie stanowiska budowlane wymagają dyplomu ukończenia szkoły średniej. Tylko z dyplomem ukończenia szkoły średniej można zakwalifikować się do ogólnych ról robotników budowlanych lub wielu innych niewykwalifikowanych stanowisk kierowniczych, które pozwolą Ci zacząć budować doświadczenie. W przypadku bardziej wykwalifikowanych stanowisk pracy możesz chcieć zdobyć tytuł specjalisty lub inżyniera w odpowiedniej dziedzinie, takiej jak np.:
- budownictwo,
- architektura,
- inżynieria.
Coraz więcej firm szuka minimalnego stopnia licencjata na stanowiskach powyżej niewykwalifikowanego / ogólnego poziomu pracy, takich jak zarządzanie projektem, szacowanie, bezpieczeństwo i kontrola jakości. Rodzaj dyplomu powinien być ściśle związany z stanowiskiem, które masz zamiar objąć, zazwyczaj będzie to jednak związane z zarządzaniem budową, nauką o budynku, architekturą, inżynierią lub bezpieczeństwem. W przypadku większych przedsiębiorstw o bardziej złożonych projektach lub na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla czy na stanowiskach kierowniczych kandydaci z tytułem magistra w jednej z tych dziedzin mogą być chętniej rozważani.
Po trzecie: postaraj się o certyfikat
Istnieje wiele profesjonalnych certyfikatów, które mogą wzmocnić Twoje CV i dodać sporo dobrego do zestawu umiejętności konstrukcyjnych. Zawodowy inżynier czy licencjonowany architekt – to certyfikaty potwierdzające znajomość konkretnego rodzaju specjalizacji. Certyfikaty mogą być stosowane w celu uzupełnienia formalnych stopni lub alternatywnie mogą być wykorzystane do wykazania biegłości technicznej i zrekompensować brak stopnia w niektórych przypadkach. Ich wymagania i korzyści różnią się, ale znalezienie jednego lub więcej, które można dodać do swojego zestawu umiejętności zawodowych, może być skutecznym narzędziem do osiągnięcia sukcesu na rynku pracy.
Złóż wniosek o staż
Praktyki zawodowe są powszechnym wymogiem dla wykwalifikowanych pracowników na całym rynku budowlanym, w tym mowa o kwestii elektrotechniki, inżynierii lądowej, inżynierii mechanicznej, hydrauliki, stolarstwa, spawalnictwa itp. wszystko to może się przydać, gdy będziesz starał się o dobre stanowisko w projektach, takich jak www.dachbud.com.pl/oferta/mieszkania. Praktyki zawodowe są alternatywną drogą do formalnego stopnia lub mogą stanowić uzupełnienie stopnia technicznego.