Kilka formy prowadzenia własnej działalności gospodarczej

dzialanosc

Według polskiego prawa każdy przedsiębiorca, przed rozpoczęciem działalności powinien wybrać formę jej prowadzenia. Można działać jako osoba fizyczna, osoba cywilna lub spółka prawa handlowego. Każda z tych form podlega nieco innym przepisom podatkowym oraz ma różną odpowiedzialność wobec prawa, warto więc dobrze zastanowić przed dokonaniem wyboru.

DZIAŁALNOŚĆ PROWADZONA INDYWIDUALNIE

Idealna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. W tej formie przedsiębiorca nie musi spełniać żadnych wymagań kapitałowych, może rozliczać się z podatku na zasadach ogólnych i samodzielnie podejmować wszystkie decyzje. Odpowiedzialność finansowa ciąży wyłącznie na właścicielu, który za błędy odpowiada całym swoim majątkiem, nie tylko firmowym, ale również prywatnym.
Przy tej formie działalności wystarczy rejestracja w CEIDG, rozliczać można się na zasadach uproszczonych (nie ma potrzeby prowadzenia pełnej księgowości).

SPÓŁKA CYWILNA

Spółka nieposiadająca osobowości prawnej, która tworzona jest na podstawie umowy cywilnej pomiędzy wspólnikami, solidarnie odpowiadającymi za jej prowadzenie. Każdy ze wspólników może podejmować decyzje odnośnie działalności spółki, a wkład wniesiony przez każdego z nich powinien mieć taką samą wartość. Roczny przychód z prowadzenia spółki cywilnej nie może przekroczyć górnej granicy limitu, a jeśli tak się stanie należy ją przekształcić w spółkę prawa handlowego.

SPÓŁKA JAWNA

Spółka nieposiadająca osobowości prawnej, w której każdy ze wspólników ma prawo i obowiązek do jej reprezentowania bez dodatkowego wynagrodzenia. Za wszystkie zobowiązania wspólnicy odpowiadają solidarnie, początkowo wniesionym kapitałem, a następnie całym majątkiem, niezależnie od wysokości wniesionego wkładu.
Umowa zawarcia spółki musi być sporządzona w formie pisemnej, pod rygorem nieważności, a spółka musi być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

SPÓŁKA PARTNERSKA

Spółka zawarta przez partnerów w celu wykonywania wolnego zawodu pod wspólnym szyldem. Niedopuszczalne są tutaj inne formy zarobkowania (np. działalność produkcyjna czy handlowa) poza wykonywaniem zawodu, do którego uprawnienia posiadają wspólnicy.

SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Jest to spółka prawa handlowego, w której przynajmniej jeden wspólnik odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem (nazywany jest komplementariuszem) oraz przynajmniej jeden wspólnik ma ograniczoną odpowiedzialność (nazywany jest komandytariuszem). Założenie spółki komandytowej wymaga sporządzenia aktu notarialnego oraz wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. W tej formie działalności wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości.

SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA

Spółka, w której przynajmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem, a przynajmniej jeden jest komplementariuszem (czyli odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem). Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki, a jego zadaniem jest głównie wniesienie kapitału. Rejestracja spółki komandytowo-akcyjnej wymaga wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz podpisania statutu. Wymagane jest posiadanie kapitału zakładowego w wysokości przynajmniej 50 000 złotych. Kapitał dzielony jest na akcje.

SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Jedna z form spółki prawa handlowego, tworzona przez jedną lub kilka osób zwanych wspólnikami. Minimalny kapitał przy tego rodzaju działalności wynosi w tej chwili 5 000 złotych i jest dzielony na udziały o minimalnej wartości 50 złotych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną, a jej założenie wymaga sporządzenia aktu notarialnego i wpisania do KRS.
Spółka musi prowadzić pełną księgowość w formie ksiąg rachunkowych.

SPÓŁKA AKCYJNA

Jest to forma działalności gospodarczej, której podstawą jest kapitał akcyjny. Minimalna wartość tego kapitału wynosi obecnie 100 000 złotych i jest on dzielony na akcje o równej wartości (minimalnie 1 zł za sztukę). Władzę w spółce akcyjnej stanowi zarząd oraz rada nadzorcza. Akcjonariusze nie odpowiadają swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Wymagana jest rejestracja spółki w KRS.

Dziękujemy firmie prowadzącej usługi księgowe Toruń za przygotowanie niniejszego zestawienia różnych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>