Kilka sposobów na oszczędności w domowym budżecie

o-SAVING-MONEY-facebook

Praktycznie każdy dorosły Polak wie, jak ciężko jest dopiąć domowy budżet tak, by wydatki były równe wpływom. Choć najlepszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie tych drugich, to z reguły jest to niemożliwe. Warto więc dokładnie przyjrzeć się wydatkom, a może się okazać, że małym nakładem można je zmniejszyć. Oszczędzanie nie zawsze musi kojarzyć się z odbieraniem sobie od ust.

Tabela budżetowa

Każdy domowy budżet powinien być ustalany na podstawie tabeli wpływów i wydatków. Nie ważne, czy jest to kartka papieru, czy dokument elektroniczny. Dzięki temu szybko można stwierdzić, czy w danym miesiącu nie osiągnęliśmy deficytu. Niech znajdzie się w niej wszystko – każdy wydatek. Oczywiście bez sensu jest zapisywać każdy groszowy nakład, ale można ująć go jako pewien stały koszt, na który przeznacza się pewną stałą kwotę. Niech to będzie „Rozrywka” albo „Słodycze”. Nazwa jest dowolna, trzeba jednak ustalić pewien limit takich wydatków. Po stworzeniu takiej tabeli od razu można zauważyć, które wydatki są największe, które niepotrzebne, a które można starać się zmniejszyć.

W domowym budżecie jednym z największych nakładów są opłaty za mieszkanie. Kosztu najmu czy kredytu hipotecznego się nie zmniejszy, można natomiast przyjrzeć się opłatom za media. Może warto zmienić dostawcę energii elektrycznej lub skończyć z myciem naczyń pod bieżącą wodą? Można się zdziwić, jak duże oszczędności można osiągnąć, zmieniając sposób życia na ekologiczny. Pod lupę weźmy też rachunki telefoniczne. Czy na pewno jest nam potrzebny tak wysoki abonament? Może inny operator posiada tę samą usługę, tylko że taniej. W ten sposób można zyskać miesięcznie od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Największe zło

Największym złem dla domowego budżetu, który ledwo się zamyka, są różnego rodzaju kredyty i pożyczki konsumpcyjne, zwłaszcza chwilówki oferowane przez wiele prywatnych firm. Choć dodatkowy zastrzyk gotówki zawsze jest mile widziany i można go spożytkować na niezbędne domowe sprzęty lub chwilę relaksu na wycieczce, jest to tylko pozorna ulga. Wszystko, co zostało pożyczone, musi zostać zwrócone i to z wielkimi odsetkami.

Takie firmy nieraz ściągają po kilka tysięcy procent odsetek w skali roku, co czyni takie pożyczki niesamowicie drogimi. Rada? Spłacić wszystkie obecne zobowiązania za wszelką cenę i zacząć oszczędzać samemu. Trzeba się liczyć z tym, że może jednego roku zrezygnuje się z upragnionych wakacji, ale w przyszłym będzie można liczyć na dłuższy i bardziej luksusowy wyjazd. Będziemy w posiadaniu większej ilości pieniędzy, które w dodatku zostały oszczędzone w sposób całkowicie dobrowolny. Nikt nie będzie nas ścigał, jeśli w jednym miesiącu nie uda nam się odłożyć konkretnej kwoty. Całkowita dowolność i komfort wyboru. Rezygnując z chwilówek, można zyskać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Cięcia budżetowe

Jeśli powyższe rady nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, trzeba przyjrzeć się jeszcze raz wydatkom i niestety, dokonać pewnych cięć. Warto zacząć od zrezygnowania z towarów luksusowych, takich jak alkohol czy papierosy, a także z różnych form rozrywki. Świat się nie zawali, jeśli w danym miesiącu nie obejrzymy w kinie najnowszego filmu. Można przyjrzeć się także kupowanym artykułom spożywczym. Może niepotrzebnie wybieramy towary z wyższych półek w drogich sklepach? Dyskonty i hipermarkety oferują identyczne produkty w niższych cenach. Tam również mamy do wyboru kilka przedziałów cenowych. Bardzo często, nieznana firma produkuje tak samo dobry towar, jak znana i wielka korporacja.

Mnóstwo pieniędzy płaci się tak naprawdę za markę. Może warto z niej zrezygnować? Przeglądajmy gazetki reklamowe, z których można dowiedzieć się o różnych promocjach. Przesiądźmy się z samochodu do komunikacji miejskiej. Paliwo też kosztuje i to niemało, a autobusem czy tramwajem dojedzie się równie szybko (a czasami i szybciej), wygodnie i tanio. W ten sposób można również oszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że oszczędzać też należy z głową.

Zobacz również: https://chwilowkiok.pl/pozyczki-chwilowki/
 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>