Kilka znaczących wskazówek przy pisaniu CV, które zainteresuje pracodawców

shutterstock_110651825-1024x682

W jaki sposób szybko i skutecznie otrzymać wymarzone stanowisko? Napisać jak najlepsze CV, umieszczając w nim przynajmniej jedną rzecz, która na pierwszy rzut oka zainteresuje pracodawcę oraz sprawi, że to właśnie do nas odezwie się w sprawie kolejnego etapu rekrutacji. W poniższym artykule znajdziesz podpowiedzi, które idealnie uzupełnią Twój życiorys.

Dopasowanie CV do ogłoszenia

Wysyłanie tego samego życiorysu do wielu firm, nawet z zupełnie odmiennych branż, jest bardzo często spotykanym zjawiskiem. Może ono dotyczyć nawet 80 % kandydatów! Pracodawcy mają różne zapotrzebowania i oczekiwania, dlatego powinniśmy przygotowywać różne wersje swojego CV, w zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujemy.

List motywacyjnyBaza do przygotowania CV jest identyczna. W każdym tego typu dokumencie musimy zamieścić podstawowe informacje o sobie, dane kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz znajomość języków obcych. Warto jednak zwrócić uwagę na treść ogłoszenia o pracę, z uwzględnieniem dokładnego opisu stanowiska i wymagań. Na tej podstawie możemy skorygować rubrykę „umiejętności”, dopasowując ją do oferty. Jeżeli osoba rekrutująca poinformuje, że naszym obowiązkiem będzie np. odbieranie połączeń przychodzących, powinniśmy napisać m.in. o komunikatywności i doświadczeniu w pracy z klientem. Możemy również dostosować swe zainteresowania, podciągając je pod tematykę ogłoszenia. Na tej samej podstawie powinniśmy stworzyć taki list motywacyjny, dzięki któremu pracodawca będzie przekonany, że został on napisany wyłącznie na potrzeby oferty zatrudnienia w jego firmie.

Ciekawe opisywanie wcześniejszych stanowisk

Czasami ciężko jest nam ubrać coś w słowa, aby brzmiało to zarazem sensownie i interesująco. W szczególności odnosi się to do punktu mówiącego o naszej karierze zawodowej.

Wielu kandydatów celowo nie zamieszcza informacji o podejmowanych w przeszłości pracach dorywczych lub sezonowych, tkwiąc w przekonaniu, że nie są to doświadczenia warte wzmianki w CV. Wbrew pozorom pracodawcy zwracają na nie uwagę, szczególnie wtedy, jeśli zostaną one ciekawie przedstawione. Większość z nas przynajmniej raz w życiu dorabiała sobie podczas zbioru owoców. Możemy to przekuć w atut, jeśli napiszemy o gotowości do pracy fizycznej w różnych warunkach. Jeżeli wykonywaliśmy to za granicą, dodatkowo zapunktujemy znajomością języka obcego. Skuteczny ankieter uliczny na pewno pochwali się wysokimi umiejętnościami komunikacyjnymi i dobrą prezencją. W ten sposób powinniśmy opisywać każde zatrudnienie. Chodzi o zaprezentowanie swych mocnych stron, z uwzględnieniem zakresu obowiązków i zdobytych osiągnięć, które będziemy mogli wykorzystać w nowym miejscu pracy.

Stworzenie kreatywnego CV

Każdy pracodawca oczekuje czegoś innego, lecz wszyscy zgadzają się w jednym – nie ma nic gorszego od schematycznego CV, które wygląda, jakby zostało przepisane kropka w kropkę z poprzednio przeglądanego życiorysu. Warto stworzyć kreatywne CV szczególnie wtedy, gdy rekruter zaznaczy w ogłoszeniu, że poszukuje kreatywnych pracowników. Wówczas możemy puścić wodze wyobraźni, jednocześnie dając się poznać z jak najlepszej strony.

Musimy jednak pamiętać, że zamieszczone informacje mają pełnić funkcję czytelnego sygnału dla pracodawcy, dlatego zadbajmy przede wszystkim o przejrzystość dokumentu. Ostatnimi czasy popularność zyskały życiorysy w formie infografiki i mapy myśli, dzięki którym będziemy mogli streścić przebieg swojej kariery, umiejętności i zainteresowania za pomocą obrazków i wykresów. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze tego typu CV spotka się z entuzjazmem rekrutera. Powinniśmy dostosować je do charakteru stanowiska i firmy, do której aplikujemy.

Jeśli poszukujesz pracy zobacz jak powinno wyglądać CV poprawne formalnie i merytorycznie.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>