Kim jest i jaką pracę wykonuje Lekarz sądowy?

Image: Chief Medical Examiner Eric Pfeifer looks over a digital x-ray on March 21.

Lekarz sądowy to zawód kojarzony przede wszystkim z przeprowadzaniem sekcji zwłok. Tymczasem osoba wykonująca tego typu pracę często ma także wiele innych obowiązków. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to trudny zawód, który często wymaga dosyć dużej odporności psychicznej.

Obowiązki lekarzy wszystkich specjalizacji są związane są z dużą odpowiedzialnością, a także często z koniecznością radzenia sobie w stresujących i trudnych sytuacjach. Nie inaczej jest w przypadku lekarza sądowego. Dodatkowo taka specjalizacja wymaga także współpracy z sądami, a także z policją w przypadku różnego rodzaju spraw kryminalnych. Na pewno jest to szczególne wyzwanie.

Obowiązki lekarza sądowego

Wśród zadań lekarzy sądowych znajduje się głównie przeprowadzanie sekcji zwłok i orzekanie o przyczynie zgonu. W czasie przeprowadzania sekcji lekarz może pobierać różne próbki, które następnie zostaną poddane badaniu. Celem takich badań jest ustalenie przyczyn zgonu, jego czasu oraz innych istotnych szczegółów. Obecność lekarza sądowego jest także wymaga w czasie przeprowadzania ekshumacji zwłok. Czasem zajmuje się także oględzinami miejsca, w którym znaleziono zwłoki. Wiedza i umiejętności lekarzy sądowych są również wykorzystywane w sytuacjach, gdy należy przeprowadzenie identyfikacji zwłok oraz uczestnictwo w tak zwanych wizjach lokalnych. W określonych sytuacjach może także przeprowadzać badania osób żywych, których wyniki są następnie wykorzystywane w postępowania sądowych.

Jak zostać lekarzem sądowym?

Aby zdobyć tytuł specjalisty w medycynie sądowej, trzeba odbyć odpowiednią specjalizację, która trwa łącznie 5 lat. Program takiej specjalizacji obejmuje różnego rodzaju zajęcia od kursów przez starze kierunkowe. Specjalizację kończy egzamin państwowy obejmujący test, egzamin praktyczny oraz ustny. W ramach przygotowania do wykonywania zawodu lekarz sądowy musi między innymi poznać zagadnienia dotyczące błędu lekarskiego, badań genetycznych w celu ustalenia ojcostwa, rekonstrukcji wypadków drogowych, diagnostyki laboratoryjnej oraz wielu innych. Konieczne jest odbycie obowiązkowych staży, między innymi w pracowni kryminalistycznej i genetycznej. Zakres wiedzy, który trzeba przyswoić, żeby zdać egzamin specjalizacyjny, jest bardzo duża, a przygotowanie do uzyskania tytułu wymaga wytężonej pracy.

Praca dla każdego?

Nie da się ukryć, że praca lekarza sądowego jest wyjątkowo wymagającym zawodem. Wymaga bardzo dobrego przygotowania oraz szerokiego zakresu wiedzy oraz umiejętności. Jednocześnie lekarze sądowi bardzo często mają do czynienia z trudnymi sytuacjami. Na pewno nie każdy z przyjemnością będzie wykonywać pracę, która wymaga przeprowadzania sekcji zwłok lub uczestniczenia w ekshumacji. W takim zawodzie nie można także liczyć na satysfakcję, która wynika z wyleczenia pacjenta. Jednocześnie wielu lekarzy sądowych nie osiąga zbyt wysokich dochodów. Dotyczy to zwłaszcza osób zatrudnionych w publicznych zakładach medycyny sądowej. Lepiej wygląda sytuacja lekarzy pracujących dla prywatnych laboratoriów oraz firm zajmujących się świadczeniem usług w zakresie ekspertyz medycznych.

Własna firma

Lekarze medycyny sądowej mogą także założyć własną pracownię, która będzie świadczyła usługi między innymi w zakresie przeprowadzania sekcji na żądanie rodziny. Obecnie tego typu usługi nie cieszą się jednak zbyt dużym zainteresowaniem w naszym kraju. Jednocześnie zgromadzenie potrzebnego wyposażenia oraz zorganizowanie tego typu działalności jest skomplikowane i związane z bardzo poważnymi wydatkami. Dlatego większość lekarzy wybiera raczej pracę na etacie niż inwestowanie we własną działalność, która może okazać się mało opłacalna.

Wybór specjalizacji w zakresie medycyny sądowej nie jest łatwą decyzją. Zawód lekarza sądowego na pewno należy do bardzo specyficznych i nie każdy może wykonywać tego typu pracę. Wymaga posiadania bardzo dużej wiedzy oraz jest związana z odpowiedzialnością, ale jednocześnie nie ma wielu pozytywnych stron związanych z pracą lekarza.

Jeżeli poszukujesz lekarza medycyny sądowej lub innych pokrewnych specjalizacji możesz z łatwością odnaleźć ich na stronie spislekarzy.pl gdzie przedstawione są szczegółowe dane lekarzy. Szukaj w kategorii Biegły Sądowy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>