Hasło kadrowiec powoli odchodzi do lamusa. Modne są teraz inne nazwy, takie jak haerowiec czy HR manager, które swoje pochodzenie wzięły z języka angielskiego. Kadrowiec kojarzył się z osobą, której zadaniem w firmie było gnębienie innych pracowników. Obecnie stanowiska te mają za zadanie zachęcić kandydatów i obecnych już zatrudnionych do jak najlepszej pracy.
Człowiek od wszystkiego
O kadrowcu dalej mówi się w języku potocznym. Pracując w większym zakładzie, można spotkać się nawet z całym działem kadr. Zadania takich osób są stosunkowo proste do wyjaśnienia, gorzej z ich realizacją. Kadrowiec w ogólnym pojęciu ma zajmować się całym procesem zatrudniania ludzi w firmie. Od wystawienia ogłoszenia o pracę, przez konkurs CV i rozmowy kwalifikacyjne, po samo zatrudnienie oraz późniejsze procedury kadrowo-płacowe z nim związane.
Ponieważ trudno jest w pojedynkę zajmować się wszystkimi tymi sprawami, wprowadzono podział obowiązków, a stanowisko podzieliło się na kilka odrębnych.Zwłaszcza że liczba niezbędnych do wykonania zadań drastycznie zwiększyła się od czasu, gdy praca przestała być obowiązkiem każdego obywatela.
Rekruter i headhunter
Oba te stanowiska, ściśle związane z pracą kadr, polegają na obsłudze szeroko rozumianego procesu rekrutacji. Istnieją dwie rodzaje grup kandydatów. Pierwsza to ci, którzy składają Curriculum Vitae i chcą zostać przyjęci do pracy. Drudzy to ci, którzy albo gdzieś pracują, albo pracować nie potrzebują, jednak ich obecność w firmie jest mile widziana i chce się taką osobę pozyskać. Takie właśnie czynności należą do obowiązków na tych stanowiskach. Przeciwieństwem jest osoba nazywająca się Outplacementerem. Jego zadaniem jest zwolnienie pracownika w taki sposób, by ten mimo wszystko dalej ciepło myślał o firmie i dobrze o niej mówił. To prawdziwy szczyt umiejętności, jest to jednak możliwe do wykonania.
Pani Zosia z kadr
Dział kadr najczęściej kojarzy się z osobą, która zarządza już zatrudnionymi osobami. Do jej obowiązków należy zgłaszanie pracowników do ZUS, US, GUS, PFRON i innych niezbędnych urzędów. Wystawia niezbędne dokumenty i potwierdzenia, również te na życzenie samych zatrudnionych. To również osoba, która sporządza wszystkie rodzaje umów, które można zawierać z pracownikami.
Potrzebna jest więc wiedza z zakresu umów o pracę, kontraktów, umów cywilno-prawnych, stażów. Wszystkie nieprawidłowości i ewentualne błędy w umowach, załącznikach czy regulaminie, zgłasza się właśnie do stereotypowej pani Zosi z działu kadr. Mogłoby się także wydawać, że wypłacanie pensji i rozliczanie dodatków do wynagrodzeń zależy od samego pracodawcy. Nic bardziej mylnego. Pracownicy otrzymają wypłatę, kiedy kadrowy użyje odpowiedniego przycisku na swoim komputerze. To również miejsce, gdzie powinno się zanosić wszystkie zwolnienia chorobowe oraz wnioski o urlop.
Doradca personalny
Najnowszym wymysłem dotyczącym zarządzaniem zasobami ludzkimi jest kierownictwo tzw. doradcy personalnego. Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrany zespół pracuje wydajniej. Trzeba to uwzględnić, projektując daną grupę. Warto także wprowadzić pewne elementy motywacyjne oraz system nagród za dane osiągnięcia. Dobrze sprawdzają się także rozwiązania wspierające samorozwój i awanse pracownicze. Nad tymi procedurami pracuje właśnie doradca personalny. Na tym jednak jego obowiązki się nie kończą. Jeśli potrzebna jest rada dotycząca uzdrowienia relacji osobowych albo konieczności zatrudnienia nowego członka zespołu – właśnie tam należy pójść po radę.
Jak widać, suche pojęcie kadrowca już nie istnieje. Kiedyś jeden człowiek odpowiadał za to wszystko, niektórych mechanizmów nie było, gdyż ich nie znano. Obecnie, dział kadr i humanresources jest bardzo rozbudowany. Wszystko jednak zależy od samej firmy. Male przedsiębiorstwa z reguły posiadają jedną panią kadrową, która zajmuje się wszystkimi aspektami zatrudnienia. Rekrutacją, zwolnieniami oraz systemem motywacji zajmuje się sam przedsiębiorca. Warto jednak już pierwszego dnia dowiedzieć się, gdzie należy udać się z problemem lub pytaniem o proces zatrudnienia.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem controlsys.pl zajmujący się rejestracją czasu pracy.