Kolorystyka a wydajność w pracy

iStock_000006704887Large

Wstajesz rano, szykujesz się, wychodzisz, docierasz do pracy, siadasz przy biurku… i w tym momencie marzysz wyłącznie o powrocie do łóżka. Chyba każdy z nas miał do czynienia z taką sytuacją? Najprościej wytłumaczyć to zwykłym niewyspaniem lub brakiem czasu na wypicie porannej kawy, jednak przyczyna może tkwić zupełnie gdzie indziej.

Wpływ kolorystyki na samopoczucie i wydajność

Przychodząc do pracy biurowej jesteśmy „skazani” na przebywanie w jednym pomieszczeniu przez średnio osiem godzin. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z oddziaływania otoczenia na nasz komfort psychiczny, a co za tym idzie, na nasz nastrój i wydajność. Zajmowane przez nas stanowisko pracy powinno być odpowiednio dopasowane kolorystycznie, oświetlone oraz przestrzenne, w zależności od zajmowanej powierzchni. Starannie wyselekcjonowane barwy z ich całej gamy spowodują, że nasza praca będzie o wiele bardziej efektywna, a my sami będziemy mogli do niej przystąpić już od samego rozpoczęcia naszej zmiany.

Jakie barwy są preferowane do właściwej pracy?

Najrozmaitsi eksperci, m.in. dekoratorzy wnętrz, architekci, a nawet psychologowie zajmują odmienne stanowiska co do konkretnych kolorów, jednak wszyscy zgodnie twierdzą, że w pomieszczeniu pracowniczym powinny przeważać jasne, ciepłe barwy. Taki wybór wpływa na nas regenerująco, a my sami mamy dzięki temu wrażenie, iż przebywamy w eleganckiej, ale jednocześnie naturalnej i komfortowej przestrzeni.

Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę i nie zabiegać o kolorystyczne ujednolicanie. Dobrym pomysłem jest przełamanie jasności kontrastowym odcieniem, aby uniknąć nudy i wzrokowego zmęczenia.

Wśród najczęściej przewijających się wskazówek fachowców w tej dziedzinie wyróżnia się: pozostawienie w pomieszczeniu białych sufitów, wybór mebli o jednokolorowych, jasnych kolorach oraz zdecydowane unikanie pewnych wariantów. Eksperci stanowczo odradzają ciemne barwy, które negatywnie wpływają na stan naszego samopoczucia oraz jaskrawe, rzucające się w oczy tony. One z kolei sprawiają, że jesteśmy zdekoncentrowani i rozkojarzeni.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie postawione w temacie. Każde pomieszczenie należy rozpatrywać indywidualnie i oceniać na podstawie jego powierzchni, oświetlenia, funkcjonalności oraz charakteru wykonywanej pracy. Do oświetlonego biura będą pasowały kolory ziemi, pasujące do naturalnych materiałów, np. drewna. W odwrotnym przypadku warto zastanowić się nad pastelami, w ostatnim czasie często wykorzystywanym wariantem. Jeśli urządzamy zamknięte przestrzenie, np. sale konferencyjne, możemy wykorzystać zimne odcienie. Do stale uczęszczanych pomieszczeń świetnie dopasują się czyste, żywe barwy. Z kolei w gabinetach można wykorzystać bardziej stonowane tony, jednak tego typu obiekty rządzą się swoimi prawami, dlatego można tam zdobyć się na odrobinę szaleństwa i połączyć ze sobą różne kolory. Najważniejsze jest to, by stanowiły spójną całość. Do korytarzy natomiast idealnie pasują odcienie ciemniejsze niż w biurze czy gabinecie.

Jakimi właściwościami charakteryzują się dane barwy?

Kolory są odzwierciedleniem naszej duszy. Na co dzień pokazujemy to swoim ubiorem czy makijażem, ale warto to przełożyć również na kolory ścian, mebli oraz elementów dekoracyjnych.

Każda barwa posiada typowe dla siebie cechy. Jeżeli myślimy o ukojeniu naszych nerwów i zrelaksowaniu się, powinniśmy udać się do pomieszczenia pełnego zieleni lub błękitu. Żółty kolor jest kumulacją energii, niezbędnej do kreatywnego myślenia i właściwego funkcjonowania w pracy. Z kolei czerwienie pomagają nam w zebraniu myśli i koncentracji.

Negatywnie wpływają na nas wspomniane wcześniej ciemne odcienie, ale również szarości i beże. Takie rozwiązania hamują działania i działają przytłaczająco na nasze samopoczucie.

Jak ten temat wygląda w praktyce?

Na Zachodzie pracodawcy dostrzegają zależność sposobu urządzenia pomieszczenia na stan zdrowia i samopoczucia zatrudnionych osób. Często korzystają z doświadczenia projektantów wnętrz i decydują się na często radykalne metamorfozy pomieszczeń. W naszym kraju przywiązuje się do tego znacznie mniejszą wagę, dlatego pracownicy starają się na własną rękę aranżować przestrzeń wokół siebie, np. w formie odpowiedniego doboru dekoracji na biurku.

Źródła:

Artykuł opracowano na podstawie informacji zawartych w artykule “Efektywna kolorystyka stron internetowych“, w której w ciekawy sposób przedstawiono zagadnienie psychologii kolorów w kontekście miejsca pracy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>