Komu przysługuje dodatek za wysługę lat?

pexels-photo-1589865Dodatek za wysługę lat, czyli dodatek stażowy jest przyznawany osobom w wybranych grupach zawodowych i w niektórych firmach prywatnych za okres, który został wypracowany u jednego pracodawcy. Kto może liczyć na dodatek stażowy?

Dodatek stażowy – definicja

Dodatek za wysługę lat należy się pracownikowi, który przepracował określony czas u jednego pracodawcy. Jest to element pensji, który przysługuje:
pracownikom strefy budżetowej, czyli między innymi pracownikom służb mundurowych (policjanci, wojskowi, strażacy), kolejarzom, leśnikom, nauczycielom, nauczycielom akademickim czy urzędnikom;
osobom w firmach prywatnych, jeśli taka decyzja została podjęta przez pracodawcę (to szef ustala, czy pracownicy otrzymają tek dodatek, podobnie jak pensję trzynastą i premię świąteczną).
Informacja regulująca wysokość i formę naliczania dodatku stażowego zawarta jest w regulaminie wynagradzania, który każdy zakład powinien posiadać. Regulamin ten ustala również sposób naliczania otrzymywanej pensji i jej składowe. Istotne jest, że dodatek ten skierowany jest do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło i umowy zlecenie nie są uprawnione do otrzymania dodatku stażowego.

Dla kogo dodatek za wysługę lat?

Jak wspomniano dodatek ten przysługuje osobie, która jest:
zatrudniona na podstawie umowy o pracę,
pracuje określony czas u jednego pracodawcy.
Dodatek stażowy nalicza się również w trakcie nieobecności w pracy spowodowanej między innymi zwolnieniem lekarskim w trakcie ciąży lub chorobą, ale i opieką nad najbliższym członkiem rodziny. W tym przypadku podstawą do zaliczenia tego okresu do tak zwanej wysługi jest pobieranie zasiłku z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kwota, która należy się pracownikowi jest procentem naliczanym z wynagrodzenia podstawowego. Przykładowo, za jeden rok pracy przysługuje jeden procent z wynagrodzenia podstawowego. Za dwa lata to już dwa procent i tak dalej. Oznacza to, że z każdym rokiem dodatek za wysługę wzrasta o jeden procent. Jest on najczęściej wypłacany co miesiąc po uzyskaniu prawa do dodatku. Co ważne, dodatek stażowy nie zwiększa pobieranej kwoty na składki, które comiesięcznie odciągane są z pensji pracowniczej.
Dodatek za wysługę lat wpływa motywująco na obowiązki pracownika, mimo że nie jest to rodzaj premii. Pozytywnie wpływa on na wysokość otrzymywanej pensji, podobnie jak premie kwartalne, motywacyjne, pensja trzynasta czy dodatki świąteczne. Korzystnie wpływa również na nawiązanie dłuższej współpracy z danym pracodawcą.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>