Konsekwencje “pracy na czarno” i koszty pracy

Praca na CzarnoTak zwana “praca na czarno” – czyli wykonywanie powierzonej nam pracy bez podpisywania jakichkolwiek umów z nami oraz bez powiadamiania o naszym zatrudnieniu odpowiednich urzędów (takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Urząd Skarbowy (US) – jest w naszym kraju bardzo popularną formą zarabiania. Z pozoru wszyscy są zadowoleni. Pracodawca, bo oszczędza nie płacąc na nas obowiązkowych składek ubezpieczenia. My, ponieważ dostajemy w końcu upragnioną pracę. Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej pracy na czarno, sprawa nie wygląda już tak kolorowo.

Ryzyko pracownika

Pracownikowi zatrudnionemu “na czarno” przede wszystkim nie są liczone lata pracy czyli istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie otrzyma on emerytury na stare lata. Jeżeli nie masz umowy o pracę nie otrzymasz również zasiłku chorobowego, zasiłku dla bezrobotnych a także zasiłku macierzyńskiego. Musiałbyś zarabiać na rękę minimum 4.000 zł  aby myśleć o takim ryzyku. Z takiej wypłaty będzie stać Cię aby odłożyć na emeryturę sensowną kwotę, a nawet wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny.

 

Ryzyko pracodawcy:

Pracodawca także wiele ryzykuje. Największym zagrożeniem dla niego są dość duże kary finansowe. Jeżeli podczas kontroli z Inspekcji Pracy wyjdzie na jaw fakt zatrudniania pracownika na czarno, nieuczciwy pracodawca może otrzymać mandat na kilka tysięcy złotych od samego inspektora. Może również złożyć wniosek o ukaranie do sądu a ten może zasądzić karę nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz tego Inspektor pracy składa zawiadomienia do ZUS-u i do Urzędu Skarbowego. Te urzędy prowadzą wówczas osobne postępowania karne, które wiążą się również z poważnymi karami pieniężnymi.

 

Jak widać, obie strony poważnie ryzykują godząc się na zatrudnienie “na czarno”. Przyczyną są oczywiście duże koszty pracy jakie ponosi pracodawca. Przy  minimalnym wynagrodzeniu jakie określają przepisy na rok 2014 jest to kwota 1680 zł brutto czyli 1210.3 zł na rękę, pracodawca ponosi faktycznych kosztów związanych z naszą umową kwotę 1952.33 zł. Składowe tego wyliczenia przedstawiają się następująco:

Kwota wynagrodzenia brutto: 1680
Kwota wynagrodzenia netto (do wypłaty): 1210.3

Wartość ubezpieczenia emerytalnego (19,52%): 327.936
Wartość ubezpieczenia rentowego (6%): 100.8
Wartość ubezpieczenia chorobowego (2,45%): 41.16
Wartość ubezpieczenia wypadkowego (0,90%): 15.12
Wartość ubezpieczenia zdrowotnego (9%): 128.2
Wartość Funduszu Pracy (2,45%): 41.16
Wartość Funduszu Gwar. Świadczeń Pracowniczych (0,10%): 1.68
Wartość zaliczki na podatek dochodowy: 85.97

Całkowity koszt płacowy pracownika: 1952.33

Źródło: http://dlafirmy.info.pl

 

Na wysokie koszty pracy narzekają wszyscy praktycznie od zawsze. Jednak rząd nic z tym problemem nie robi, tłumacząc się tym, że wpływy do budżetu nie mogą być zaniżane bo deficyt i tak jest już spory. Kolejne rządy tkwią w martwym punkcie nie słuchając rad ekonomistów, którzy jasno pokazują, że obniżanie podatków zwiększa wpływy do budżetu. Krzywa Laffera jest idealnym przykładem.

Zgodnie z teorią Laffera kolejne wzrosty stawek opodatkowania powodują coraz mniejsze przyrosty przychodów podatkowych, aż do momentu, w którym dalszy wzrost stawki będzie skutkował obniżeniem całkowitej wartości przychodów z tytułu podatków.

 

Innymi słowy, gdy stawka podatku jest równa 0% wpływy do budżetu również równe są 0%. Natomiast gdy stawka podatku wynosi 100% wpływy du budżetu również będą równe 0%, bo nikomu nie opłaca się produkować ani kupować towarów tak wysoko opodatkowanych. Istotne jest więc znalezienie takiej stawki, która jest pośrodku zerowej stawki i stuprocentowej.

W tym wypadku stawka opodatkowania pracodawcy musiałaby być na tyle niska aby opłacało mu się zatrudniać pracowników na umowę o pracę, i zarazem na tyle wysoka aby Państwo miało odpowiednie wpływy do budżetu. Wypracowanie tej stawki naszym rządom jak na razie się nie udaje.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>