Konserwacja klimatyzacji w pomieszczeniu biurowym – co na ten temat mówią przepisy?

air-conditioning-office

Zadaniem pracodawcy jest dbanie o bezpieczeństwo i wygodne warunki pracy podwładnych. Dotyczy to praktycznie wszystkich aspektów pracy w biurze i na wszystkich innych stanowiskach. Pod lupę warto więc wziąć także klimatyzację w miejscu pracy. Powinna być ona w pełni sprawna i składać się z urządzeń wysokiej jakości.

Klimatyzacja jest niezwykle ważna szczególnie w sezonie letnim, gdy zapewnia odpowiednią temperaturę w biurze. Przez cały rok powinna działać także w zakładach pracy, w których pracuje się w wysokich temperaturach. Wszystkie elementy klimatyzacji powinny być sprawne i regularnie czyszczone, aby zapewnić ich sprawne działanie oraz bezpieczeństwo pracowników korzystających z pomieszczeń. Wadliwa klimatyzacja może być źródłem wielu chorób i złego samopoczucia, co na pewno przełoży się na mniejszą efektywność w pracy oraz na nieobecności osób chorujących.

Im częściej używana, tym częściej trzeba czyścić

Polskie przepisy nie nakładają na pracodawców odrębnych obowiązków związanych z czyszczeniem i konserwacją klimatyzacji. Wyjątkiem są jedynie urządzenia z czynnikiem chłodzącym. Większość maszyn należy więc czyścić zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta. W miejscach, gdzie klimatyzacja działa praktycznie przez cały czas, filtry w klimatyzatorze powinny być czyszczone przynajmniej raz na miesiąc. Rzadszego czyszczenia wymagają klimatyzatory w tych pomieszczeniach, które są rzadko użytkowane. Nie oznacza to jednak, że rzadko chodząca klimatyzacja jest bezpieczna – w niej również mogą namnażać się szkodliwe dla zdrowia bakterie. W klimatyzatorach szczególnie często rozwijają się bakterie legionella, które odpowiadają za powstawanie trudnych do wyleczenia i skomplikowanych zapaleń płuc. Nowoczesne klimatyzatory mogą pod tym względem nieco ułatwić życie – najczęściej posiadają bowiem wbudowane sygnalizatory, które informują o zbyt zabrudzonych filtrach. Przypominają one więc o czyszczeniu wtedy, gdy jest ono potrzebne.

Nie należy oszczędzać na regularnych przeglądach

Wszystkie elementy klimatyzacji powinny podlegać też regularnym przeglądom. Teoretycznie powinno wykonywać się to raz w miesiącu, niestety wielu pracodawców w ramach cięcia kosztów nie decyduje się na korzystanie z takich usług zbyt często. Zwykle klimatyzacja podlega przeglądom jedynie raz w roku, gdy odbywają się przeglądy innych instalacji. Jednak to stanowczo za mało, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo i ochronę zdrowia pracowników. Na klimatyzacji nie należy oszczędzać. Jeśli będzie niesprawna lub wadliwa, pracownicy często będą chorować i przebywać na zwolnieniach. Oszczędności na klimatyzacji będą więc pozorne. Warto więc inwestować w nowoczesne i dobrej jakości rozwiązania dotyczące wentylacji i klimatyzacji. Rekuperacja Prowent to producent najwyższej jakości akcesoriów, które zapewniają bezpieczeństwo i trwałość użytkowania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>