Czym są koszty uzyskania przychodu?

główne_shutterstock_1733728691_800x534Można powiedzieć, że koszty uzyskania przychodu to nic innego, jak koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Będą zatem dotyczyć stosunku pracy i działalności gospodarczej. Uwzględniając je w deklaracji podatkowej, automatycznie obniża się należne podatki od osób fizycznych i prawnych. Wydatki poniesione w tym zakresie wymagają prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych. Bardzo wygodną formą rozliczania podatków jest PIT przez internet, gdzie w odpowiedniej rubryce należy wpisać kwotę kosztów uzyskania przychodów. Dowiedz się, jakie wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

1. Koszty uzyskania przychodu w umowach dla pracowników

2. Koszty uzyskania przychodów jako przedmiot operacji gospodarczej

3. Koszty uzyskania przychodu — inne źródła przychodów

4. Dlaczego warto rozliczać podatki przez internet?

Uzyskania przychodu w umowach dla pracowników

koszty uzyskania przychodu Pracownicy zazwyczaj są zatrudniani na postawie umów o pracę, które podlegają pod kodeks pracy. Umowy zlecenia są bardzo często praktykowane, ale są traktowane jako „umowy śmieciowe”, gdyż nie mają związku z prawem pracy. Podlegają pod kodeks cywilny. W przypadku pracowników etatowych, koszty uzyskania przychodu mają związek z wydatkami poniesionymi na dojazdy do pracy. Ma to szczególne znaczenie, gdy pracownik ma miejsce zatrudnienia w innej miejscowości niż mieszka, a także czy pracuje dla jednego pracodawcy, czy dla kilku. Oznacza to, że jeśli pracownik mieszka w mieście, w którym znajduje się miejsce pracy, to może jako koszt uzyskania przychodu rozliczyć 250 zł w skali miesiąca (maksymalnie 3000 zł rocznie przy jednej umowie, a 4500 zł — gdy ma kilka umów). Jeśli pracownik musi dojeżdżać do innej miejscowości, to miesięcznie może za koszt uzyskania przychodu uznać 300 zł na wydatki związane z przejazdami (maksymalnie 3600 zł rocznie, ale przy wielu umowach ten limit jest podniesiony do kwoty 5400 zł). W przypadku umów cywilnooprawnych, koszty uzyskania przychodów mogą wynosić 20%.

Koszty uzyskania przychodu — inne źródła przychodów

Na podstawie umów autorskich typu umowy o dzieło koszt uzyskania przychodów może wynosić 20% lub 50% (w zależności od rodzaju wykonywanej pracy). Jest to umowa typowa dla zawodów artystycznych i dla branży kreatywnej. Od jakiegoś czasu umowy o dzieło muszą być rejestrowane w ZUS, by urząd mógł kontrolować prawidłowość zawierania tych umów. Dla administracji państwowej ważne jest, czy nie doszło do uszczupleń w podatku dochodowym od osób fizycznych i czy zakres umowy nie podlega pod oskładkowanie w ZUS.

Koszty uzyskania przychodów dotyczą również osób wchodzących w skład zarządów i osób zajmujących się pełnieniem obowiązków społecznych.

Koszty uzyskania przychodów jako przedmiot operacji gospodarczej

Jeśli chodzi o to, jakie wydatki uznaje się za koszty uzyskania przychodów przy prowadzeniu działalności gospodarczej, to mogą to być na przykład:

  • towary traktowane za handlowe,
  • czynsz za lokal użytkowy,
  • media (woda, prąd, wywóz odpadów, gaz),
  • opłaty związane z korzystaniem z telefonu i internetu,
  • paliwo,
  • materiały podstawowe, które są niezbędne do prowadzenia firmy.

Dlaczego warto rozliczać podatki przez internet?

Rozliczanie podatków przez internet jest bardzo komfortowe — nie trzeba niczego drukować czy przepisywać. Rozliczając PIT online, nawet nie trzeba iść na pocztę — deklaracja będzie wysłana za pomocą internetu, a każdy podatnik otrzyma potwierdzenie wysłania deklaracji. Nie trzeba też martwić się o ewentualne zagubienie deklaracji, gdyż będzie ona przechowywana w systemie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>