Kredyt hipoteczny dla osoby bezrobotnej

6

W przypadku osoby o stałych comiesięcznych dochodach uzyskanie kredytu w bank czy instytucji bankowej jest dość łatwe, choć posiadanie takiego dochodu nie jest jedynym warunkiem koniecznym do tego, aby otrzymać kredyt. Do innych wymagań, stawianych przez banki, należą także te związane z odpowiednią i satysfakcjonującą historią kredytową, której szczegółowa analiza umożliwi podjęcie decyzji o wypłacalności dłużnika. W zależności od rodzaju kredytu, jego wysokości, liczbie rat oraz długości jego spłacania bank lub jakakolwiek inna instytucja będzie posiadała swoje własne wymagania. Spełniając wszystkie warunki, będziemy mogli skorzystać z odpowiedniej i interesującej nas oferty. Czasami dodatkowym warunkiem może być posiadanie żyranta, ale dużo częściej stawianym wymogiem może być zabezpieczenie w postaci domu lub na przykład samochodu. Środki w ramach kredytu, jaki będziemy mogli otrzymać, zazwyczaj są proporcjonalne do wysokości wartości danego zabezpieczenia. Co jednak, jeśli pracujemy za granicą i nie posiadamy w naszym kraju żadnego źródła dochodów, albo kiedy posiadamy status osoby bezrobotnej?

Czy uzyskanie kredytu przez osobę bezrobotną jest możliwe?

Wiele osób nieposiadających źródła dochodu w Polsce bądź jednocześnie zarejestrowanych jako osoby bezrobotne jest przekonanych, że uzyskanie kredytu w takiej sytuacji jest zupełnie nierealne. W tej chwili jednak coraz więcej banków umożliwia zaciągnięcie kredytu również wyżej wymienionym osobom. Jednym z warunków koniecznych do skorzystania z oferty jest posiadanie przede wszystkim źródła zabezpieczenia w postaci mieszkania lub domu. Oczywiście, ważna jest także poprzednia historia kredytowa i brak opóźnień w spłacaniu jakichkolwiek kredytów z przeszłości. Choć tych ofert jest niewiele, bo wciąż wiążą się z ryzykiem niewypłacalności dłużnika, możliwym staje się skorzystanie z takiej oferty. Praktycznie zawsze będą one związane z kredytem hipotecznym. Posiadając mieszkanie, bank wyceni jego wartość i może nam zaoferować na podstawie takiej wyceny wysokość potencjalnego kredytu hipotecznego.

Czy uzyskanie kredytu hipotecznego jest bezpieczne?

Taki kredyt z pewnością w określonych sytuacjach może komuś bardzo się przysłużyć. Podejmując jednak taką myśl i decyzję warto zdawać sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji. Nie posiadając absolutnie żadnych źródeł dochodów wystawiamy się na ryzyko utraty dachu nad głową w przypadku wystąpienia braku spłaty kolejnych rat kredytu. To rozwiązanie może być jednak użyteczne w przypadku osób, które na co dzień pracują za granicą i posiadają dochód w innym państwie.

Kredyt hipoteczny w Polsce a za granicą

Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny w Polsce z pewnością warto zastanowić się nad możliwościami oferowanymi również w kraju, w którym pracujemy. Rzeczą dyskusyjną jest opłacalność takiego kredytu w kraju, z którego pochodzimy w porównaniu z kredytem w kraju, w którym na co dzień pracujemy. Dużo łatwiej też na pewno jest otrzymać kredyt na określony cel, dysponując określonym kapitałem własnym – to znaczy, posiadając udokumentowane wolne środki. Warto też pamiętać, że w przypadku kredytu spłacanego w innym kraju i w innej walucie musimy wziąć pod uwagę możliwości jego spłaty, czyli też przelewu walutowego z jednego konta na drugie.

Podsumowanie

Choć wielu internautów jest przekonanych, że uzyskanie kredytu hipotecznego przez osobę zarejestrowaną jako bezrobotną jest niemożliwe, okazuje się, że coraz więcej banków i instytucji bankowych wychodzi naprzeciw oczekiwań także tej grupy potencjalnych klientów. Najgorszym ryzykiem jest utrata mieszkania lub domu, posiadanego w kraju, w przypadku braku spłaty kolejnych rat. Czasami jest to jednak jedyne wyjście z sytuacji życiowej i – choć wiążące się z ryzykiem – umożliwiające nam pokonanie trudnej sytuacji życiowej. Zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z takiej oferty, o ile bank lub dana instytucja stworzy nam taką możliwość po wstępnej analizie, warto dobrze się nad tym zastanowić, porównać dostępne oferty i upewnić się, że stać nas na spłacanie rat kredytu hipotecznego.

Autorem poradnika jest serwis, na którym możesz sprawdzić informacje różne finansowe oraz założyć konto w banku w 5 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>