Chociaż wręczanie prezentów w miejscu pracy nie powinno być uważane za obowiązkowe, wiele osób i firm wymienia się prezentami, szczególnie w czasie świąt. Oznacza to, że każdego roku w grudniu, gdy firmy honorują zwyczaj dawania prezentów świątecznych, każdy staje przed wyzwaniem – jak znaleźć odpowiedni prezent dla współpracowników.
Prezentowe dylematy w pracy
Czy musisz dać prezent swojemu szefowi? Odpowiedź brzmi: nie – prezenty powinny iść w dół, nie w górę. Innym powszechnym dylematem jest to, jak radzisz sobie z tym współpracownikiem, który naciska byś zainwestował w prezenty więcej niż możesz sobie na to pozwolić? Lub, co najważniejsze: jakie prezenty będą odpowiednie dla kolegów z pracy?
Mimo, że każda firma ma własne zasady dawania prezentów (np. w tym roku tylko darowizny na rzecz osób bezdomnych lub zabawki dla niemowląt), oto najważniejsze zasady, które musisz znać na temat dawania prezentów biurowych.
Nie czuj się pod presją, aby brać udział w grupowym dawaniu prezentów
Jeśli Twoje biuro zbiera pieniądze na prezent grupowy dla współpracownika, możesz czuć się niekomfortowo w związku z tym. Być może jesteś nowy w biurze lub po prostu jesteś finansowo ograniczony w tej chwili. Jeśli odczuwasz presję, by wziąć udział w rozdawaniu prezentu, gdy nie chcesz tego robić, możesz powiedzieć „Przepraszam, mój budżet nie pozwoli na to w tym roku” i wszystko jest w porządku.
Nie dawaj innym nadmiernie osobistych prezentów
Zasadniczo prezenty, które mają być umieszczone na ciele odbiorcy, takie jak:
-
perfumy,
-
balsamy,
-
ubrania,
-
biżuteria
są zbyt osobiste, aby dawać je kolegom. Takich prezentów należy unikać, ponieważ mogą one być nietrafione, szczególnie jeśli nie znasz dobrze odbiorcy.
Wina i trunki są często dobrym pomysłem – i mają tę zaletę, że łatwo można je dobrać i nawet jeśli nie są zgodne z czyimś gustem – zawsze się przydadzą. Ale należy zachować ostrożność w obdarowaniu alkoholem osób, które są alkoholikami, muzułmaninowi lub komuś, kto jest znany z tego, że nie pije.
Szanuj limity cenowe przy rozdawaniu upominków.
Jeśli uczestniczysz w wymianie prezentów z limitem ceny (na przykład prezenty muszą być tańsze niż 30 zł), nie przekraczaj tego. Jeśli pojawisz się z e-czytnikiem lub kocem z kaszmiru, podczas gdy wszyscy wymieniają skarpetki i zabawne kubki ze zdjęciem, prawdopodobnie sprawisz, że inne osoby poczują się nieswojo. Odwrotna sytuacja też jest nieodpowiednia. Jeśli wszyscy wymieniają się prezentami, mają autentyczną nadzieję, że ludzie będą się nimi cieszyć, dlatego pogwałcisz ducha wymiany, jeśli pojawisz się z byle jakim podarunkiem i tym samym możesz sprawić, że ktoś wróci do domu z rzewnym rozczarowaniem.
Wybierz prezent rozmyślnie
Zanim wybierzesz prezent, zadaj sobie pytanie, jaką wiadomość dany podarek przekazuje o tobie. Odpowiedni prezent powinien pokazać, że zadbałeś o to, by był to upominek odpowiedni i przemyślany, przyjęty z uznaniem i szacunkiem. To zdecydowanie nie powinno być coś, co znalazłeś w ostatniej chwili w sklepie z pamiątkami.