Kurs grafika komputerowego – czy warto? Co nam dają?

grafik

Nie tylko bezrobocie zmusza ludzi do realizacji różnego rodzaju szkoleń i kursów – nie zawsze związanych z posiadanym wykształceniem. Bardzo popularny ostatnimi czasy stał się kurs pozwalający podjąć pracę grafika komputerowego. Nie należy mieć złudzeń, że osoba, która nigdy nie miała do czynienia z pecetem, po kilku tygodniach zacznie projektować grafiki za jego pomocą. Szkolenia tego rodzaju mogą być jednak bardzo przydatne dla pewnych grup ludzi.

Dla kogo?

Kurs grafika komputerowego jest wręcz wskazany osobom, które ukończyły Akademię Sztuk Pięknych. Jest to pewnego rodzaju uzupełnienie ich wykształcenia oraz realna szansa na znalezienie zatrudnienia. Artysta malarz ze sztalugą nie powinien liczyć na wiele ofert pracy, gdzie ten sam artysta malarz, ale już z tabletem może w nich przebierać. Graficy komputerowi są potrzebni w firmach wielu działalności. Każdy dział marketingu i reklamy w każdej firmie powinien takiego specjalistę zatrudnić do projektowania szyldów, ulotek czy stron WWW. Nie tylko absolwenci ASP mogą skorzystać na kursach tego rodzaju. Wystarczy posiadać zmysł artystyczny oraz mieć jakiekolwiek obycie z komputerem. Nie trzeba starać się o normalną, regularną pracę. Wiele osób z tym wykształceniem pracuje w domu nad indywidualnymi zleceniami, które z założenia będą tańsze niż u profesjonalnego grafika z latami doświadczenia. Niestety, osoby, które nie potrafią narysować prostej kreski czy okręgu nie powinny podejmować się wyzwania. Trzeba być świadomym, że o wiele łatwiej jest nauczyć obsługi komputera, niż kredki i ołówka. Kursy na grafika komputerowego nie nauczą nikogo estetyki czy szkicowania, a jedynie obsługi środowisk przeznaczonych jako narzędzie pracy.

Co można zyskać?

Ukończenie takiego szkolenia pozwoli uzyskać certyfikat znajomości programów graficznych, takich jak Adobe Photoshop czy Corel Draw. Rodzaje oprogramowania zależą już od samego organizatora kursu, a jest ich obecnie dostępnych kilkanaście. Uzyskanie potwierdzonej znajomości takich środowisk daje dużą przewagę nad konkurentami w wyścigu o pracę. Trzeba być jednak ostrożnym. Tylko faktyczna wiedza i umiejętności zagwarantują sukces, stąd warto sprawdzić organizatora szkolenia oraz sam wygląd zajęć kursowych przed wpłatą pieniędzy. Opinie kursantów, którzy już zdobyli taki certyfikat, mogą być niezastąpione. Nie bez znaczenia jest cena, która nijako wyznacza poziom danych kursów. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem współpracy, ośrodek powinien przeprowadzić dokładny wywiad w celu przeprowadzenia indywidualnej analizy potrzeb. Osoby, które czują, że gorzej radzą sobie z obsługą komputera mogą zainteresować się indywidualnymi spotkaniami z nauczycielami, które są odpowiednio droższe.

Co i jak?

Przed rozpoczęciem spotkań, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj grafiki napotkamy w pracy i co będziemy chcieli projektować. Warto skupić się na jednym konkretnym celu. Może być to projektowanie grafik do ulotek i szyldów, stron WWW lub, dla bardziej zaawansowanych, gier komputerowych. Nie warto tracić czasu na kursy, które uczą wszystkiego, gdyż w efekcie nie uczą niczego. Jedno takie szkolenie powinno zajmować od pięćdziesięciu do nawet stu godzin. Jeśli oferta przedstawia naukę kilkunastu środowisk graficznych w czasie kilkudziesięciu godzin, nie warto poświęcać jej większej uwagi. Lepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kilka kursów, oddzielnych dla każdego zagadnienia. Da to gwarancję zdobytej wiedzy.

Czy warto ?

Absolwenci kierunków związanych z grafiką czy marketingiem i reklamą powinni odbyć takie szkolenie obowiązkowo. Obecnie, bez znajomości przynajmniej jednego oprogramowania komputerowego nie ma co liczyć na uzyskanie dobrej oferty pracy. Jest to też przydatne rozszerzenie wiedzy dla osób kończących kierunki związane z elektroniką i branżą IT. Ciągłe poszerzanie umiejętności i kompetencji jest najlepszą inwestycją dla każdego pracownika. Nawet, jeśli wiedza nabyta na odbytym szkoleniu nie przyda się przy faktycznie wykonywanej pracy, to zawsze jest to sygnał dla pracodawcy o chęciach i możliwościach kandydata.

Opisu pracy grafika komputerowego dokonał pracownik firmy poligraficznej foteks.pl wykonującej między innymi grafikę na płótnie: http://sklep.foteks.pl/obrazy-na-plotnie-86-Reprodukcje.html

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Michał pisze:

    Chciałbym podjąć pracę grafika komputerowego i szukam jakiegoś porządnego sprzętu do wykonywania tego zawodu. Szukam teraz tabletów przemysłowych z funkcją rysowania na nich specjalnym długopisem. Czy redakcja się orientuje czy można na to uzyskać dotację z UE albo z Urzędu pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>