Zakup maszyn budowlanych to poważna inwestycja, która wymaga z reguły wysokich środków. W związku z tym firmy bardzo często stawiają na leasing, który jest formą finansowania zewnętrznego. Na czym to polega? Jakie zalety ma leasing maszyn budowlanych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega leasing maszyn budowlanych?
Leasing maszyn budowlanych to jak wspomniano we wstępie forma finansowania zewnętrznego. Pozwala bowiem korzystać ze specjalistycznego sprzętu w zamian za systematyczne opłacanie rat leasingowych. Leasing opiera się bowiem na umowie cywilnoprawnej, zgodnie z którą leasingodawca oddaje leasingobiorcy w użytkowanie maszyny budowlane, np. koparki, ładowarki, itp. Umowa ta jest zawierana na konkretny okres czasu (od 2 do nawet 7 lat), a po jego upływie możliwe jest wykupienie przez leasingobiorcę przedmiotu leasingu na własność (w zależności od formy leasingu). Co istotne, przedmiotem leasingu maszyn budowlanych może być nie tylko nowy, ale również używany sprzęt.
Formy leasingu maszyn budowlanych
Leasing maszyn budowlanych może przyjąć różne formy, co pozwala dopasować jego rodzaj do potrzeb danej firmy z branży budowlanej. Oferowany jest bowiem:
- leasing operacyjny, w przypadku którego maszyna stanowi środek trwały należący do leasingodawcy. To właśnie on go amortyzuje, a leasingobiorca może wykupić maszynę po zakończeniu umowy;
- leasing finansowy, w przypadku którego maszyna staje się własnością leasingobiorcy już w momencie podpisania umowy. Powoduje to konieczność dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a wykup następuje automatycznie wraz z zapłatą ostatniej raty leasingowej;
- leasing zwrotny maszyn, w przypadku którego leasingobiorca odsprzedaje firmie leasingowej maszynę, zachowując sobie jednocześnie prawo do jej dalszego użytkowania. W zamian zobowiązuje się do opłacania rat leasingowych.
Leasing maszyn budowlanych – zalety
Leasing maszyn budowlanych to rozwiązanie, które cały czas zyskuje na popularności. Jest to efektem licznych zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim:
- brak konieczności ponoszenia wysokich jednorazowych wydatków, ponieważ leasing maszyn budowlanych pozwala korzystać ze specjalistycznego sprzętu bez konieczności jego zakupu na własność;
- korzyści podatkowe, ponieważ korzystając z leasingu można optymalizować swoje podatki;
- elastyczność, ponieważ leasing maszyn budowlanych to rozwiązanie, które można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych leasingobiorcy, czyli przedsiębiorstwa budowlanego;
- możliwość leasingu szerokiej gamy maszyn, których przykładem mogą być koparki, spychacz, walce drogowe, ładowarki i wiele innych specjalistycznych sprzętów. Co więcej, leasing maszyn budowlanych pozwala sfinansować zarówno nowy, jak i używany sprzęt budowlany.
Podsumowując należy stwierdzić, że leasing maszyn budowlanych to forma finansowania, która posiada wiele zalet. Nie może zatem dziwić fakt, że korzysta z niego coraz więcej firm funkcjonujących w branży budowlanej.