Leasing pracowniczy – na czym polega?

beautiful-2910262_640

W każdej firmie mogą wystąpić sytuacje, w których potrzebne będzie wsparcie. Pracownicy przebywający na zwolnieniu lub urlopie, jak również jednorazowe zadania, do których realizacji brakuje specjalistów, sprawiają, że właściciel firmy pozostaje w dużym dylemacie. W tego typu sytuacjach warto zastanowić się o leasingu pracowniczym. Na czym on dokładnie polega? Zachęcamy do krótkiej lektury.

W bardzo wielu firmach większe zapotrzebowanie na pracowników występuje sezonowo – zazwyczaj wtedy, gdy większość pracowników przebywa na urlopie lub zwolnieniu. Zdarzają się również sytuacje, kiedy do realizacji zadań potrzeba specjalistów, których aktualnie w firmie brakuje. Rekrutacja nowych pracowników do pracy tymczasowej może okazać się czasochłonna, więc, zamiast marnować czas i pieniądze, lepiej zastanowić się nad leasingiem pracowników.

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy to nic innego jak wypożyczenie pracowników od firmy zewnętrznej. Oczywiście, podstawą wykorzystania takiego rozwiązania jest zgoda samego pracownika. Jeśli nie ma on nic przeciwko, to pracodawcy zawierają umowę, na mocy której jeden z nich pożycza swoich podwładnych drugiemu przedsiębiorcy. W porozumieniu określają zakres obowiązków oraz okres, na jaki podwładny zostanie oddelegowany do innej firmy, jak również wysokość jego wynagrodzenie. W czasie, gdy pracownik będzie pracował w nowej firmie, w swoim macierzystym przedsiębiorstwie otrzyma bezpłatny urlop i nie będzie pobierał tam wynagrodzenia.

Leasing pracownicy a korzyści dla firmy

Z pewnością leasing pracowników można określić wygodnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Tak naprawdę niesie ze sobą same korzyści. Pracodawca pozyskuje wyszkolonych i kompetentnych pracowników, którzy zadbają o realizację wszystkich projektów. Nie musi się martwić, że podczas przerwy urlopowej czy w sezonie zabraknie rąk do pracy. Co więcej, cały proces zatrudnienia jest bardzo prosty i nie niesie ze sobą żadnych dodatkowych kosztów (oprócz wynagrodzenia dla pracowników).

Baza dobrych pracowników

Każdy przedsiębiorca zainteresowany leasingiem pracowników może na własną rękę poszukać innych firm oferujących tego typu rozwiązania. Czas poszukiwania może także skrócić
agencja pracy tymczasowej , która również użycza pracowników. Warto mieć na uwadze, że to właśnie agencje pracy tymczasowej dysponują największą bazą danych potencjalnych kandydatów i są w stanie w ekspresowym tempie dobrać odpowiednią osobę na podstawie wymagań i zakresu obowiązków.

Dla wielu osób leasing pracowników to wciąż nowe rozwiązanie, którego boją się wypróbować. Jednak czasami warto otworzyć się na nowe możliwości, ponieważ niosą ze sobą wiele korzyści. I tak właśnie jest z leasingiem pracowników. O jego wykorzystaniu powinni pomyśleć przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy potrzebują pracowników tymczasowych, a nie mają czasu na organizację rekrutacji. W ten sposób nie tylko zyskają wykwalifikowanych pracowników, ale mogą ograniczyć koszty zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>