Leasing sprzętu IT

feature

Leasing należy do nowoczesnych form finansowania inwestycji, jest opłacalny nawet w przypadku zakupu sprzętu komputerowego, co dla zdecydowanej większości firm nie powinno stanowić problemu, przede wszystkim przy obecnych cenach tego typu sprzętu. Umowę  leasingową można zawrzeć już nawet na okres 1,5 roku, a po jej zakończeniu jest możliwość podjęcia decyzji o nowym sprzęcie z jeszcze nowszymi rozwiązaniami, jest również opcja wykupienia leasingowego przedmiotu na własność, co zachęca coraz większą liczbę przedsiębiorców.

Zalety leasingu sprzętu IT

Jedną z największych zalet leasingu sprzętu IT jest możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu wpłaty początkowej albo rat leasingowych. Nie każdy jest także świadomy, że podatek VAT naliczony jest od opłat leasingowych z osobna, co powoduje, że nie ma obowiązku płacenia go w całości już na początku umowy, jak to występuje w przypadku umów w sprzedaży ratalnej. Kolejną zaletą jest fakt, że leasing w żaden sposób nie ogranicza możliwości korzystania przez danego leasingodawcę z tradycyjnej formy pozyskiwania pieniędzy na swoje inwestycje np, w postaci kredytu bankowego. Leasing daje możliwość leasingobiorcy poszerzenia planowanych wcześniej wydatków w kolejnych okresach, ponieważ opłaty leasingowe nie zmieniają się przez cały okres trwania danej umowy. Leasing pozwala przedsiębiorcy na błyskawiczne podejmowanie decyzji inwestycyjnych, co prowadzi do natychmiastowego reagowania na sytuację rynkową. Nie wszyscy również wiedzą, że w leasingu występują zdecydowanie szybsze oraz prostsze procedury w porównaniu do kredytu bankowego. Podsumowując zalety leasingu – jest on nie tylko wygodną i szybką, ale również elastyczną formą pozyskiwania środków trwałych, w tym sprzętu IT. Procedura jest uproszczona, a formalności zmniejszone do minimum.

Wady leasingu sprzętu IT

Oczywiście leasing prócz zalet ma również wady. W ogólnym rozrachunku jest zdecydowanie droższy w porównaniu do kredytu bankowego, wiąże się to z faktem, iż dana firma prowadząc działalność leasingową korzysta z kredytu bankowego. Decydując się na leasing należy mieć świadomość, że leasingodawca oddając daną rzecz w używanie nie ma żadnego obowiązku zagwarantowania używalności tej rzeczy, czyli utrzymania jej w stanie, który pozwala na gospodarcze, normalne używanie. Nie ponosi tym samym odpowiedzialności za przydatność tej rzeczy do użytku. Trzeba pamiętać także, że naruszenie umowy leasingowej m.in spóźnianie się w zapłatach rat, prowadzi do bardzo surowych konsekwencji, które mogą zakończyć się nawet rozwiązaniem całej umowy. Jedną z największych wad leasingu jest fakt, że przedmiot danego leasingu cały czas pozostaje własnością finansującego, co może mieć tragiczne skutki w przypadku upadłości firmy leasingowej. Komputer wzięty w leasing może zostać przejęty przez wierzycieli leasingodawcy. Umowa leasingowa zawsze zawarta jest na czas określony i bardzo rzadko pozwala na jej wcześniejsze wypowiedzenie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.leasingnowoczesny.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>